Euroleague, Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-97: Οι Ρώσοι έδωσαν συνέχεια στον κατήφορο των ερυθρόλευκων

Ο Ολυμπιακός ήταν για 28 λεπτά ανταγωνιστικός (63-63), αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να τον υποχρεώνει στην 5η συνεχόμενη ήττα του στην Euroleague

4731900
Η ΤΣΣΚΑ πέρασε άνετα από το ΣΕΦ εξαφανίζοντας τον Ολυμπιακό από το παρκέ στα τελευταία 13 λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα το 63-63 να γίνει 81-97. Πλέον η παρουσία της ομάδας του Μπλατ στα playoffs αμφισβητείται από αρκετές ομάδες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να θέλουν εναγωνίως να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η ΤΣΣΚΑ με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ (σκορ και δημιουργία) το κατάφερε κάπως καλύτερα από τον Ολυμπιακό που έβρισκε καλάθια κυρίως από τους ΛεΝτέι και Σπανούλη (13-17, 7’). Η είσοδος των Ουέμπερ και Πρίντεζη έφερε φρεσκάδα και βελτιωμένη άμυνα πάνω στη μπάλα (23-21, 10’).

Κλάιμπερν και ΝτεΚολό πήραν τα ηνία στην επιθετική λειτουργία της ομάδας του Ιτούδη (26-29, 13’), με τους «ερυθρόλευκους» να ψάχνουν αντίδραση. Οι συνεχόμενοι πόντοι του αρχηγού του, έβρισκαν όμως απάντηση από τον ΝτεΚολό κι έτσι οι Ρώσοι διατηρούσαν το προβάδισμα έστω κι οριακά μέχρι που ευστόχησε ο Μάντζαρης πίσω από τα 6.75 στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού στο ημίχρονο (50-48).

Ο Παπανικολάου με την άμυνά του πάνω στο ΝτεΚολό έδωσε αυτομάτως το έναυσμα και στην επίθεση. Παρά την αλλαγή των Σπανούλη και Ουέμπερ (4 φάουλ έκαστος), οι Πειραιώτες βρήκαν τρόπο κυρίως με τον Πρίντεζη να προσπεράσουν (60-58, 26’). Ο Χίγκινς βρήκε μπόσικο τον Ουίλιαμς Γκος και σκόραρε με ευκολία βάζοντας ξανά μπροστά την ΤΣΣΚΑ (63-70, 29’).
Η ΤΣΣΚΑ διατήρησε το ρυθμό με τον οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Χίγκινς με τον Χάινς σκόραραν σχεδόν σε κάθε φάση κι έτσι η διαφορά άνοιξε για τα καλά πηγαίνοντας σε διψήφιο επίπεδο (70-82, 34’). Μέχρι τέλους της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε το παραμικρό και η διαφορά ανέβηκε σε επίπεδο συντριβής (70-89, 36’).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Καμία σχέση οι δύο ομάδες. Μεγαλύτερο βάθος η ΤΣΣΚΑ. Ο Ολυμπιακός έπαιξε τραγική άμυνα στα τελευταία 13 λεπτά όπου δέχτηκε 34 πόντους. Οι νικητές σούταραν με 60% στο δίποντο και μοίρασαν 23 ασίστ. Ο Ολυμπιακός είχε 47.2% στο δίποντο, έχασε 9 βολές, κι έκανε 12 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κόρι Χίγκινς έκανε πάρτι με αντίπαλο τον Ουίλιαμς Γκος τελειώνοντας με 18 πόντους (4/6δ., 2/3τρ., 4/4β.), 3 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Εξαιρετικός και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 15 πόντους και 12 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος βρέθηκε στο παρκέ 24:33 έχοντας 2 πόντους (1/6δ.), ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος και πολύ κακή άμυνα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νάντο ΝτεΚολό ειδικά στην δεύτερη περίοδο ήταν καταπληκτικός και ολοκλήρωσε με 16 πόντους και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 63-63, η ΤΣΣΚΑ έτρεξε επιμέρους σκορ 1-11 και βρέθηκε στο +10 (64-74). Στη συνέχεια δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Καταπληκτική άλεϊ ουπ συνεργασία με Χίγκινς και Μπόλομποϊ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός το τραγικό μπάσκετ που έπαιξε από το 27’ κι έπειτα. Η ΤΣΣΚΑ τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97