La Liga: Παραμένει χωρίς νίκη η Έλτσε, 1-1 με τη Μαγιόρκα - Δείτε τα γκολ

Στο βροχερό «Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο» η Έλτσε πήρε μόλις τον δεύτερο βαθμό της στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος - Σκόραρε ο Πόνσε, αποβλήθηκε και «κρέμασε» την ομάδα του ο Μπογιέ

Elche_CF_vs_RCD_Mallorca
Ούτε τώρα κατάφερε να... σπάσει το ρόδι η Έλτσε, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με τη Μαγιόρκα στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της LaLiga και παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα με 2 ισοπαλίες και 6 ήττες και στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε ένα άκρως... περιπετειώδες παιχνίδι στο "Martínez Valero", το οποίο άργησε να ξεκινήσει μισή ώρα, διότι η καταιγίδα προκάλεσε "black out" στο γήπεδο για περίπου 45 λεπτά, τα πράγματα φάνηκαν να πηγαίνουν καλά στο πρώτο μέρος για την Έλτσε, που παρατάχθηκε με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο τον Αλμπέρτο Γκαλέγκο, τεχνικό της δεύτερης ομάδας.

Ο Μουρίκι αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η Μαγιόρκα στο 12' και τρία λεπτά αργότερα (15'), ο άλλοτε επιθετικός, της ΑΕΚ, Εζέκιελ Πόνσε έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 61' ωστόσο, τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν δραματικά. Ένας άλλος πρώην "κιτρινόμαυρος", ο Λούκας Μπογιέ, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα στη θέση του Πόνσε, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη (!) και η Έλτσε βρέθηκε στα σχοινιά.

Οι νησιώτες, έχοντας πλέον αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 71' με το δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν στον αγώνα, στο οποίο ευστόχησε αυτή τη φορά ο Μουρίκι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Στο 85' έμεινε με δέκα παίκτες και η Μαγιόρκα, διότι αποβλήθηκε ο σκόρερ της για αντιαθλητική συμεπριφορά.

Resumen de Elche CF vs RCD Mallorca (1-1)

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της LaLiga:

Οσασούνα-Βαλένθια 1-2 (90΄+4 Μπράσανατς - 8΄ Κλάιφερτ, 54΄ Ντιακαμπί)

Αλμερία-Ράγιο Βαγεκάνο 3-1 (8' Ρομπερτόνε, 17' Μπάμπιτς, 39' Τουρέ-81' Κατένα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χιρόνα 2-1 (5', 48' Κορέα-65' Ρικέλμε)

Σεβίλη-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (4' Τόρες-73' Βέσγκα)

Χετάφε-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (3' Μιλιτάο)

Βαγιαδολίδ-Μπέτις 0-0

Κάντιθ-Εσπανιόλ 2-2 (41΄ Τσουστ, 78΄ Πέρεθ - 51΄,67΄ Χοσέλου)