Conference League: Με το... αριστερό η Ανόρθωση, «γκέλα» η Τότεναμ, πεντάρα η Ρόμα - Δείτε τα γκολ

Αρνητική πρεμιέρα για Ρισβάνη, Χριστοδουλόπουλο και Καλτσά - Σκόρερ ο Παυλίδης στην ισοπαλία της Άλκμααρ - Δείτε αποτελέσματα και βαθμολογία

roma
Η επιστροφή σε ευρωπαϊκό όμιλο μετά από 12 χρόνια συνδυάστηκε με ήττα για την Ανόρθωση. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσμπάγια και των Ρισβάνη, Χριστοδουλόπουλου (βασικοί) και Καλτσά (αλλαγή στο 76') γνώρισε εντός έδρας ήττα από την ανώτερη Παρτιζάν στην πρεμιέρα (0-2) κι έμεινε τρεις βαθμούς πίσω στο κυνήγι της 2ης θέσης αφού η Γκενκ πήρε επίσης το τρίποντο κόντρα στη Φλόρα Ταλίν.Τα γκολ για τους Σέρβους σημείωσαν οι Μένιγκ (42') και Γκόμες (68'), με τον Μιλίκοβιτς να έχει δοκάρι νωρίς στο ματς (15').

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cebngrox6ydd-sf)

Για τον 3ο όμιλο στο «Ολίμπικο», η Ρόμα έκανε πάρτι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας και το 6Χ6 σε επίσημα ματς στη νέα σεζόν, έστω κι αν όλα ξεκίνησαν από γκολ των φιλοξενούμενων με τον Κάρεϊ στο 10'. Δύο υπέροχα γκολ από Πελεγκρίνι και Ελ-Σαράουι ανέτρεψαν το ματς πριν από το ημίχρονο (25-38') και μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πάτησε το «γκάζι». Πελεγκρίνι ξανά (62'), Μαντσίνι (82') και ο σούπερ φορμαρισμένος Έιμπραχαμ με άριστο σκαφτό πλασέ (84') έγραψαν το τελικό 5-1, παίζοντας και με παίκτη περισσότερο από την αποβολή του Βίλντσχουτ στο 80'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cebm9zj7c97t-sf)

Πρώτο γκολ στην καριέρα του σε ευρωπαϊκό όμιλο πέτυχε ο Βαγγέλης Παυλίδης, το οποίο, όμως, δεν ήταν αρκετό να χαρίσει τη νίκη στην Άλκμααρ απέναντι στη Ράντερς (2-2). Ο Έλληνας φορ έκανε το 1-2 στο τέλος του πρώτου μέρους παίρνοντας το rebound μετά την απόκρουση του Δανού κίπερ στην κεφαλιά του σε πρώτο χρόνο και σκόραρε για πρώτη φορά σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μετά τα δύο γκολ σε προκριματικά ως παίκτης της Βίλεμ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις η Κοπεγχάγη, η οποία επικράτησε άνετα 3-1 μέσα στην Μπρατισλάβα και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βιντ, ο οποίος σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και οδήγησε τους Δανούς σε μια ιδανική πρεμιέρα απέναντι στη Σλόβαν. O 22χρονος Δανός άνοιξε το σκορ μόλις στο 28', όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Χέντι να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα. Η Κοπεγχάγη πάντως πίεζε μέχρι τέλους για να βρει το γκολ που θα την έστελνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα και τελικά το πέτυχε με τον Στάγκε στο 41'.Μετά την ανάπαυλα οι Σλοβένοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Βιντ έβαλε τέλος στις ελπίδες τους με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (68') και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη και μαζί μια ιδανική ευρωπαϊκή πρεμιέρα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cebjdsgfsprd-sf)

Την ίδια ώρα η Τότεναμ φιλοξενούνταν στην έδρα της Ρεν, με τους Λονδρέζους να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι στη γαλλική ομάδα και να αρκούνται στον βαθμό (2-2). Παρά το αρχικό προβάδισμα με το αυτογκόλ του Μπαντέ, η Ρεν ισοφάρισε με τον Τάιτ στο 23' με τις δυο ομάδες να κατευθύνονται ισόπαλες προς τα αποδυτήρια. Στο 72΄μάλιστα οι Γάλλοι έφτασαν σε ολική ανατροπή χάρη στο γκολ του Λαμπόρντε, με Τον Χόιμπεργκ να διαμορφώνει το τελικό 2-2 τέσσερα λεπτά αργότερα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cebj96fmzke9-sf)

Η Ομόνοια έσυρε το χορό στη φάση των ομίλων του Europa Conference League όσον αφορά στα ματς της Πέμπτης και πήρε τον πρώτο της βαθμό, με το τριφύλλι να μένει στο 0-0 με την Καϊράτ σε αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Αλμάτι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cebgq51vkuap-sf)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League έχουν ως εξής: