Μαρόκο-Ιράν 0-1: «Πυρηνική βόμβα» στο 95'!

marocco_iran_arthro2

Με αυτογκόλ του Μπουχαντούζ στο 90'+5' το Ιράν πήρε μία απίστευτη νίκη κόντρα στο Μαρόκο που ήταν εμφανώς ανώτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά πλήρωσε ακριβά την αστοχία του

Το ποδόσφαιρο δεν είναι δημοκρατικό άθλημα... Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος... Χιλιοειπωμένα κλισέ, τα οποία όμως βρήκαν την απόλυτη εφαρμογή τους στο εναρκτήριο ματς του β' ομίλου με αντιπάλους το Μαρόκο και το Ιράν.

Το Μαρόκο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο σφυροκόπησε τους Ιρανούς με την παρέα των Ανσαριφάρντ, Μασούντ, Χατζισαφί (όλοι βασικοί) να στέκεται τυχεροί σε πολλές φάσεις και αφού έβγαλε το β' ημίχρονο με σχετικά μεγαλύτερη άνεση, «έκλεψε» τη νίκη με απίθανο αυτογκόλ στο 95'.

Στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα το Μαρόκο κυριολεκτικά είχε διαλύσει το Ιράν, καθώς μέχρι το 5' είχε ήδη φτάσει στις τρεις τελικές προσπάθειες με τους παίκτες του Κεϊρόζ να αδυνατούν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, ωστόσο ο γκολκίπερ Μπεϊρανβάντ και η αστοχία των Μαροκινών κράτησαν το 0-0...

Ειδικά η φάση του 20ου λεπτού ήταν μοναδική με τον τερματοφύλακα του Ιράν να διώχνει απανωτά σουτ εντός περιοχής, ενώ το Ιράν έχασε την πρώτη δική του μεγάλη ευκαιρία στο 40' όταν μετά από ασίσ του Μασούντ ο Σαρντάρ αστόχησε...

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μαρόκο εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο, χωρίς όμως να έχει την ίδια ορμή, με τον Ιράν να επιστρατεύει τη δύναμη και το θέαμα να είναι πραγματικά... τραγικό.

Κάποια μακρινά σουτ από τους Μαροκίνους ήταν μια μικρή όαση για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις. Στο 90'+1' το ματς πήρε φωτιά μετά από φάουλ του Ανσαριφάρντ που προκάλεσε ένταση και μεταξύ των πάγκων και στο 90'+5' ήρθε το απόλυτο σοκ.

Το Ιράν κέρδισε φάουλ από τα αριστερά με τον Χατζισαφί να το εκτελεί και τον Μπουχαντούζ να κάνει κακό υπολογισμό και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διαμοφώνοντας το τελικό 0-1.

Οι συνθέσεις:
Μαρόκο (Ερβέ Ρενάρ): Ελ Κατζουί, Χακίμι, Μπενατιά, Σάις, Ζίγιατς, Ελ Αχμάντι, Ελ Κααμπί (77’ Μπουχαντούζ), Μπελαντά, Μπουσουφά, Άμραμπατ (76’ Σοφιάν Άμραμπατ), Χαρίτ (82’ Ντα Κόστα).
Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί, Χεσιμί, Μασούντ (66’ Μεντί), Ανσαριφάρντ, Πουραλιγκανί, Ομίντ (Μονταζέρι), Αμιρί, Tζαχανμπάκς (84’ Γκοντός), Σαρντάρ, Ραμίν.

Περισσότερα σε λίγο

90'+6': Τέλος του αγώνα με το Ιράν να παίρνει μια απίθανη νίκη!

90'+5' ΓΚΟΟΟΛ: Το Ιράν που δεν είχε κάνει φάση, κέρδισε φάουλ και μετά την εκτέλεση του Χατζισαφί,. ο Μπουχαντούζ στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

90': Ανάψαν τα αίματα μετά το φάουλ του Ανσαριφάρντ

80': Εκπληκτική επέμβαση του Μπεϊρανβάντ που κρατά το 0-0.

70': Συνεχίζεται η ταλαιπωρία όλων στο β' ημίχρονο..

55': Καμία σχέση το β' ημίχρονο με το πρώτο καθώς το Ιράν έχει βρει τον τρόπο να μπλοκάρει το Μαρόκο.

62.548 βρίσκονται στο Στάδιο της Αγίας Πετρούπολης για να δουν την αναμέτρηση.

48': Ο Χατίρ βρίσκεται ξεχασμένος στο β' δοκάρι, αλλά αντιδρά σαν αμυντικός στέλνοντας τη μπάλα σε πλάγιο!

46': Σέντρα στο β' ημίχρονο

45'+2': Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

42': Η απάντηση του Ιράν με μια σπουδαία χαμένη ευκαιρία. Ο Μασουντ έβγαλέ την ασίστ στον Σαρντάρ, που πλάσαρε αλλά ο Ελ Καζουί με διπλή προσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ!

35': Φάουλ σε καλό σημείο για το Ιράν, ψηλά άουτ η εκτέλεση του Γιαχανμπάκς

30': Ο Χαρίτ σουτάρει αλλά και πάλι διώχνει ο Μπεϊρανβάντ

24': Κακό τελείωμα του Αζμούν με το Ιράν να δείχνει σημάδια αντίδρασης.

20': Κόντρα για το Ιράν με τον Ανσαριφάρντ να κάνει κακή τελική πάσα...

19' Τριπλή χαμένη ευκαιρία για το Μαρόκο να μην μπορεί να νικήσει τον Μπεϊρανβάντ σε μία τρομερή φάση

15': Συνεχίζει να πιέζει το Μαρόκο...

10': Πρώτη κίτρινη κάρτα για το Ιράν και είναι για τον Μασούντ

8': Νέα ευκαιρία με τον Ελ Κααμπί να σουτάρει άστοχα

Καταιγιστικό το Μαρόκο στην εκκίνηση του αγώνα...

4': Νέα ευκαιρία για τους Μαροκινούς  με τον Αμραμπάτ να αποφεύγει τον Χατζισαφί, να βγάζει μια σέντρα, στο πρώτο δοκάρι, κι ο Μπελχαντά πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ

3': Κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ για το Μαρόκο,. αλλά ο Σαΐς πιάνει αέρα χάνοντας τεράστια ευκαιρία!

2': Πρώτη τελική με το εναέριο σουτ του Χαρίτ να περνά έξω

1': Σέντρα στο ματς...

Μαρόκο: Ελ Κατζουί, Χακιμί, Μπενατιά, Σαΐς, Ζιγές, Ελ Αχμαντί, Μπελχαντά, Μπουσουφά, Αμραμπάτ, Χαρίτ, Ελ Κααμπί
Ιράν: Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί, Σεσμί, Μασούντ, Πουραλιγκαντζί, Εμπραχιμί, Ανσαριφάρντ, Αμίρι, Τζαχανμπάκς, Αζμούν, Ρεζαεϊάν