«Με το μυαλό και την καρδιά»: Ο Γιώργος Χατζής γράφει μουσική για τη Σοφία Παπουλάκου
Σε στίχους του Χάρη Κονδύλη
«Με το μυαλό και την καρδιά» τιτλοφορείται το νέοτραγούδι σε μουσική του βραβευμένου συνθέτη Γιώργου Χατζή, στίχους Χάρη Κονδύλη και ερμηνεία Σοφίας Παπουλάκου. Από το πρώτο άκουσμα κιόλας, καταλαβαίνει κανείς ότι πρόκειται για ένα ατμοσφαιρικό ερωτικό ζεϊμπέκικο -και είναι διαθέσιμο ήδη σε όλες τις ψηφιακές πλατφόρμες.
Η γνήσια λαϊκή φωνή της Σοφίας Παπουλάκου «αγκαλιάζει» τη μουσική και τον στίχο, χαρίζοντάς μας μία μοναδική ερμηνεία, λαξευμένη σε λαϊκά μονοπάτια του παρελθόντος, με τελικό προορισμό το σήμερα. Με τη σειρά του, ο Χάρης Κονδύλης, ένας πολλά υποσχόμενος νέος στιχουργός, μας ταξιδεύει με την πένα του στον κόσμο του έρωτα και της αγάπης.
«Με το μυαλό και την καρδιά στη σκέψη μπερδεμένα τον άνεμο παρακαλώ να σ’ έφερνε σε μένα, μαχαίρι δίκοπο η ζωή στα δυο που είναι κομμένη, θα 'σαι για πάντα μέσα σου σκληρά φυλακισμένη»
Κλείσιμο
Το τραγούδι, που κυκλοφορεί από τη Cicadart, συνοδεύεται από music video κινηματογραφημένο σε studio ηχογράφησης, παρουσιάζοντάς μας τους δημιουργούς και την ερμηνεύτρια επί το έργον και θυμίζοντάς μας ότι οι παρέες γράφουν τη δική τους ιστορία, υπηρετώντας την τέχνη και τη μουσική δημιουργία.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.