Ρεάλ Μαδρίτης-Ντόρτμουντ 2-2: Τεράστια ανατροπή και πρώτη θέση για την Μπορούσια!

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο Μπερναμπέου, αλλά με γκολ του Ρόις στο 88’ πήρε την ισοπαλία και την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο - Η Λέγκια άφησε εκτός Ευρώπης την Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Η Πόρτο διέλυσε με 5-0 την Λέστερ και προκρίθηκε στους «16», όπως και η Σεβίλλη που απέσπασε ισοπαλία 0-0 από τη Λιόν

Στον αθλητισμό ποτέ ένα ματς δεν τελειώνει αν δεν σφυρίξει τη λήξη ο διαιτητής. Κι ειδικά στο ποδόσφαιρο όταν έχεις να κάνεις με Γερμανική ομάδα, ποτέ ένα παιχνίδι δεν θεωρείται τελειωμένο. Ακόμη κι αν λέγεσαι Ρεάλ Μαδριτης και προηγείσαι με 2-0 στην έδρα σου!

Οι «μερένχες» στο μεγάλο ντέρμπι όπου κρινόταν η πρωτιά στον όμιλο, την έπαθαν όπως ακριβώς απέδρασαν πριν από λίγες ημέρες από το Καμπ Νου. Με γκολ λίγο πριν τις καθυστερήσεις, ωστόσο οι Μαδριλένοι έπαθαν μεγαλύτερη ζημιά κι έχασαν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Κι όλα αυτά ενώ ήταν καλύτεροι, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με τον Καρίμ Μπενζεμά να «χτυπά» δύο φορές. Η πρώτη στο 29’ με κοντινή προβολή κι η δεύτερη στο 52’ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Η Ντόρτμουντ απάντησε στο 61’ με τον Ομπαμεγιανγκ κι αφού Βαϊντερφέλερ την κράτησε όρθια με καταπληκτικές επεμβάσεις, στο 88’ ο Μαρσέλο έχασε τη μπάλα έξω από την περιοχή των Γερμανών που βγήκαν σε υποδειγματική κόντρα με τον Ομπαμεγιάνγκ να σερβίρει και τον Ρόις από κοντά να πετυχαίνει το 2-2 που έφερε την ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στην πρώτη θέση.

Λέγκια - Σπόρτινγκ 1-0 (30' Γκιγιέρμε)
Οι Πολωνοί στα προηγούμενα ματς δέχονταν κατά μέσο όρο 4.5 γκολ έχοντας την χειρότερη άμυνα, αλλά στο μοναδικό παιχνίδι που κράτησε το μηδέν, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη και μαζί το εισιτήριο για το Europa League!

Η Σπόρτινγκ, η οποία έχασε και τα δύο ματς με την Ρεάλ στο τέλος (έχοντας προηγηθεί μάλιστα στη Μαδρίτη) έπαιζε για την ισοπαλία και τη νίκη, αλλά το γκολ του Γκιγιέρμε στο 30’ την… σκότωσε.

Οι Πολωνοί απέδειξαν ότι μπορούν να παίξουν και άμυνα και παρόλο που οι Πορτογάλοι έστησαν κανονική πολιορκία ο Μάλαρτζ δεν νικήθηκε ποτέ και η Λέγκια συνεχίζει στην Ευρώπη.

Βαθμολογία
1. Ντόρτμουντ 14 (21-9)
2. Ρεάλ 12 (16-10)
3. Λέγκια 4 (9-24)
4. Σπόρτινγκ 3 (5-8)

5ος όμιλος
Λεβερκούζεν - Μονακό 2-0 (30' Γιουρτσένκο, 48' Μπραντ, 82' πεν. Βέντελ)

Κι οι δύο είχαν καθαρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση από την προηγούμενη αγωνιστική και τόσο ο Σμίντ όσο και ο Ζαρντίμ παρέταξαν ενδεκάδες με πολλούς αναπληρωματικούς.

Οι Γερμανοί όμως (που έπαιζαν με τη βασική μεσοεπιθετική τους γραμμή) ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με καταπληκτικό γκολ του Γιουρτσένκο στο ημίωρο για να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Μπραντ στην έναρξη της επανάληψης κατακτώντας άνετα τη νίκη γοήτρου.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βέντελ όταν στο 82’ εκτέλεσε το πέναλτι με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι κι από την πλάτη του Ντε Σάνκτιτς να καταλήγει στα δίχτυα των Μονεγάσκων.

Τότεναμ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-1 (38' Άλι, 45+1' Κέιν -33' Τζαγκόεβ)
Η Τότεναμ είχε δύο ήττες στο Γούμπλεϊ κι όταν στο 33’ ο Τζαγκόεβ άνοιξε το σκορ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα φαντάσματα… ξύπνησαν για την ομάδα του Ποκετίνο, η οποία όμως πριν το ημίχρονο είχε ανατρέψει το σκορ.

Αρχικά στο 38’ με τον Άλι (στην αρχή της φάσης ο Γουόκερ ήταν οφσάιντ) και στο 45’ με τον Κέιν πέτυχε το 1-2 για να ακολουθήσει ένα δεύτερο ημίχρονο όπου οι «πετεινοί» έχασαν τρομερές ευκαιρίες και για άλλα γκολ με τον Άλι στο 78’ να διαμορφώνει το 3-1.

Βαθμολογία
1. Μονακό 11 (9-7)
2. Λεβερκούζεν 10 (8-4)
3. Τότεναμ 7 (6-6)
4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3 (5-11)

7ος όμιλος
Πόρτο - Λέστερ 5-0 (6', 64' πεν. Αντρέ Σίλβα, 26' Κορόνα, 44' Μπραχίμι, 77’ Γιότα)

Μέχρι σήμερα η Λέστερ δικαιολογούσε την τραγική της πορεία στην Premier League με το αήττητο σερί της στο Champions League που της είχε επιτρέψει να πανηγυρίσει νωρίς την πρόκριση της…

Κι όμως στο παραμύθι της Λέστερ εμφανίστηκαν σήμερα μαζεμένοι όλοι οι… δράκοι, που φορούσαν μπλε και άσπρα, με την Πόρτο να διασύρει τους πρωταθλητές Αγγλίας με το εκκωφαντικό 5-0!

Ο Ρανιέρι έδωσε χρόνο σε αρκετούς  αναπληρωματικούς κι επιβεβαιώθηκε ότι δεν μπορεί να υπολογίζει σ’ αυτούς καθώς πριν τελειώσει το ημίχρονο το σκορ ήταν 3-0 με τον Σίλβα στο 64' και τον Γιότα στο 77’ να διαμορφώνουν το τελικό σκορ και την Πόρτο να παίρνει πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «16».

Μπριζ – Κοπεγχάγη 0-2 (9' αυτ. Μέχελε, 15' Γιόργκενσεν)
Η Κοπεγχάγη ήθελε ένα δώρο από την Λέστερ (έστω μια ισοπαλία), αλλά αρκέστηκε τελικά στην κατάκτηση της 3ης θέσης και το εισιτήριο για το Europa League.

Οι Δανοί πάντως φρόντισαν να ξεκαθαρίσουν από νωρίς την κατάσταση στην έδρα της Μπριζ καθώς από δύο στημένες φάσεις πέτυχαν τα δυο τους γκολ μέχρι το 15’.

Αρχικά με το αυτογκόλ του Μέχελε στο 6’ και κατόπιν στο 15’ με τον Γιόργκενσεν να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Λιόν - Σεβίλλη 0-0
Οι «Λιονέ» πίεσαν ασφυκτικά την Σεβίλλη, διεκδίκησαν με πάθος το μικρό θαύμα που θα τους οδηγούσε στην επόμενη φάση (ήθελαν νίκη με δυο γκολ), αλλά στο φινάλε δεν μπόρεσαν να πάρουν ούτε τη νίκη.

Ο Σέρχιο Ρικο αποδείχθηκε πραγματικός «Κέρβερος», ειδικά με την απίθανη επέμβαση στου στο 2’ στο γυριστό του Βαλμπουενά, ενώ όταν αυτός ήταν αδύνατο να αντιδράσει υπήρχε και το δοκάρι του για να τον σώσει, όπως συνέβη στην κεφαλιά του Τολισό στο 23’. Το δοκάρι πάντως έσωσε και την Λιόν στο 19' όταν το σημάδεψε η Βιτόλο στην κορυφαία στιγμή των φιλοξενούμενων.

Στο β’ ημίχρονο η Σεβίλλη διαχειρίστηκε καλύτερα το παιχνίδι κι από ένα σημείο και μετά έφτασε… σβηστά στο τελικό 0-0.

Γιουβέντους - Ντινάμο Ζάγκρεμπ 1-0 (51' Ιγκουαΐν, 73’ Ρουγκάνι)
Ο Αλέγκρι ξεκούρασε βασικούς αλλά επανέφερε τον Ιγκουαΐν που ξεπέρασε τον τραυματισμό σου, ωστόσο η Γιουβέντους στα πρώτα 45 λεπτά αν και είχε τις φάσεις δεν φαινόταν να έχει πάρει στα σοβαρά το ματς με τους Κροάτες.

Τελικά στο 51’ ο Ιγκουαΐν βρήκε τον ελεύθερο χώρο που χρειαζόταν και με δυνατό σουτ σκόραρε με την Ντινάμο να καταρρέει και τον Ρουγκάνι στο 72’ να σφραγίζει τη νίκη με το πρώτο του Ευρωπαϊκό γκολ.

1ος όμιλος
Παρί Σεν-Ζερμέν - Λουντογκόρετς 2-2 (61' Καβάνι, 90+2 Ντι Μαρία- 15' Μισιτζάν, 69' Βάντερσον)
Βασιλεία - Άρσεναλ 1-4 (78' Ντουμπιά - 8', 16', 47' Λούκας Πέρεθ, 54' Ιβόμπι)

Βαθμολογία
1. Άρσεναλ 14 (18-6)
1. Παρί Σεν-Ζερμέν 12 (13-7)
3. Λουντογκόρετς 3 (6-15)
4. Βασιλεία 2 (3-12)

2ος όμιλος
Ντινάμο Κιέβου – Μπεσίκτας 6-0 (9' Μπεσέντιν, 30' πεν. Γιαρμολένκο, 32' Μπουγιάλσκι, 45' Γκονζάλες, 61' Σίντορτσουκ, 79' Μοράες)
Μπενφίκα – Νάπολι 1-2 (88' Γκουέδες - 61' Καγιεχόν, 79' Μέρτενς)