PROTOTHEMA

People

Επιλογή Κατηγορίας

Ζητά χρηματικό ποσό

Μήνυση κατά της Φαίης Σκορδά κατέθεσε ο δικηγόρος με τα... «σκαφτά μαγιό»

Μήνυση κατά της Φαίης Σκορδά κατέθεσε ο δικηγόρος με τα... «σκαφτά μαγιό»

Η αιχμηρή κριτική της παρουσιάστριας προκάλεσε την οργή του δικηγόρου που έκανε πράξη την απειλή για μήνυση - Οι χαρακτηρισμοί του για τις ευτραφείς γυναίκες είχαν προκαλέσει θύελλα

Μήνυση κατά της Φαίης Σκορδά, αλλά και του τηλεοπτικού σταθμού ΑΝΤ1 κατέθεσε ο δικηγόρος, Θανάσης Καρατσιώλης, ο οποίος το καλοκαίρι προκάλεσε σάλο με μία ανάρτησή του που αναφερόταν στην «πλαδαρή, αγύμναστη Ελληνίδα με τα σκαφτά μαγιό».


Σε βιντεοσκοπημένο μήνυμά του που ανέβασε στο Facebook ο δικηγόρος αναφέρει ότι έκανε πράξη τη δέσμευσή του το καλοκαίρι για την υποβολή αγωγής κατά της παρουσιάστριας, η οποία σχολίασε αιχμηρά τα όσα είχε γράψει ο δικηγόρος. 

«Σήμερα μέσω του πληρεξούσιου δικηγόρου μου και καλού φίλου και συνεργάτη μου εξ Αθηνών, Ιωάννη Καλαΐτζίδη, αγωγή εναντίον Σοφίας Σκορδά και του τηλεοπτικού σταθμού ΑΝΤ1 για τα όσα προσβλητικά και υβριστικά κατ' εμέ ειπώθηκαν προ εξαμήνου περίπου στην πρωινή εκπομπή της κυρίας Σοφίας Σκορδά με τίτλο «Το πρωινό» την 13η Ιουνίου 2017.

 Έφτασε η ώρα λοιπόν που θα κρίνει η ελληνική Δικαιοσύνη, η μόνη αρμόδια εν τέλεια ποια είναι τα όρια της δημοσιογραφικής κριτικής και αν δύναται ο κάθε παρουσιαστής και το επιτελείο αυτού να αναφέρονται ελαφρά τη καρδία και χωρίς την παραμικρή συστολή με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς προς το πρόσωπο ενός απλού πολίτη, ενός απλού δικηγόρου και εν προκειμένω εμού του ιδίου, επειδή διεφώνησαν με μία γενικόλογη και χιουμοριστική μου ανάρτηση στο προσωπικό μου ιστολόγιο, στον δημοφιλή κοινωνικό ιστότοπο του Facebook.

Όπως δεσμεύτηκα τότε έτσι έπραξα τώρα και κατέθεσα στο χρονικό πλαίσιο που ορίζει ο νόμος αγωγή ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών να λάβω ως αποζημίωση ένα εύλογο κατά την κρίση μου χρηματικό ποσό, καθότι θεωρώ ότι υπέστην απρόκλητα τεράστια επαγγελματική και ηθική βλάβη από την άκρως προσβλητική και επιθετική προς το πρόσωπό μου επίδικη εκπομπή των εναγομένων, κυρίας Σοφίας Σκορδά και του τηλεοπτικού σταθμού ΑΝΤ1», ανέφερε στο μήνυμά του ο κ.Καρατσιώλης.

«Για το τέλος θέλω να επαναλάβω την δέσμευσή μου για καθολική απόδοση του ποσού που θα εκδικαστεί για φιλανθρωπικούς σκοπούς», κατέληξε.

Ο δικηγόρος ευχαρίστησε τον δικηγόρο του, αλλά και μερίδα πολιτών που του έστειλε μηνύματα συμπαράστασης. 

Υπενθυμίζεται ότι η Φαίη Σκορδά, είχε σχολιάσει την ανάρτηση του δικηγόρου με αιχμηρό τρόπο μέσα από την εκπομπή της και είχε πει καταλήγοντας: «Kαμία μα καμία γυναίκα η οποία σέβεται τον εαυτό της δε θα έπρεπε να εμπιστευτεί τον ίδιο και το γραφείο στο οποίο εργάζεται».

Η επίμαχη ανάρτηση του δικηγόρου




Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Λυπηρή η Σκορδά09/12/201712:36

η χειρότερη ποιοτικά εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης έβερ ! Εκπαιδεύει την μάζα στην κατινιά και στην αμορφωσιά. Πιο απαίδευτη, πιο τηλεσκουπίδι πεθαίνεις

Απάντηση
Danastas08/12/201719:25

Οταν προσεβαλε και μειωνε γυναικες ηταν... πλακα και η γνωμη του, ενω ειχε απορια γιατι εγινε θεμα. Εξανεστη ομως οταν διαφοροι αντρες και γυναικες αντεδρασαν και τον εκριναν. Την γνωμη της λοιπον εξεφρασε και η Σκορδα και η αποψη της ηταν οταν ειπε οτι οι γυναικες δεν πρεπει να πηγαινουν σε αυτον οπως και οταν ρωτησε στον αερα αν θα ειχε τα κοτσια να δεχτει μια ευτραφη πελατισσα η ειναι τοσο υποκριτης που εκει θα το εκανε γαργαρα. Οταν κρινεις Καρατσιωλη να μαθεις να δεχεσαι και την κριτικη. Αλλωστε δεν νομιζω η ζημια στην δουλεια του να οφειλετε σε μια δηλωση μιας ασημαντης τηλεπερσονας. Καθε γυναικα ( τουλαχιστον) που σεβεται τον εαυτο της δεν θα δεχοταν να παει σε σε ενα σεξιστη/ υβριστη δικηγορο που προσβαλει γυναικες δημοσια και δεν εχει οχι μονο την ευθιξια να ζητησει συγγνωμη αλλα το συνεχιζει κιολας και προκαλει. Υπαρχει η εκφραση ηθελεστα και παθεστα "κυριε" Καρατσιωλη.

Απάντηση
τι λες κυρ Ντανάστα μου10/12/201714:42

σε ρωτάω κι εγώ : είσαι συγγενής της Σκορδά ή εργαζόμενος στο κανάλι ;;;; Μόνον στην Ελλάδα όλη η πρωινή ζώνη έχει τέτοια κατινιά και η Αρχικατίνα είναι η Σκορδά ! Πολύ καλά της έκανε λοιπόν ο τυπάκος και της έκανε αγωγή για να μην νομίζει η τηλεκουτσομπόλα ότι είναι κάποιου είδους ........... υπέρτατος κριτής ! !

Απάντηση
Ούτε το ένα 10/12/201713:58

ούτε το άλλο ! Με εκνευρίζει αφόρητα ολόκληρη η πρωινή τηλεκατινιά. Και η Σκορδά είναι η βασίλισσα της τηλεκατινιάς ! Αντιληπτός ελπίζω

Απάντηση
Danastas10/12/201711:37

Προφανως και εχεις τρυκιμια εν κρανιω. Το οτι δεν εχει παρουσιασει κανενα πολιτιστικο γεγονος , δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κρινει και να αντιδρα. Αλλα κατ' εσε μονο οι ψευτοκουλτουριαρηδες δηθεν που εμφανιζονται στην τηλεοραση και ειναι το ιδιο επικινδυνοι με τους ημιμαθεις οσφυκαμπτες υποτακτικους του χαζοκουτιου, εχουν δικαιωμα σχολιασμου. Η Σκορδα ειναι αλλη μια ασημαντη τηλεπερσονα οπως ανεφερα παραπανω αλλα αυτο δεν εχει καμμια σημασια. Αυτο ειναι το επιπεδο αυτων που την βλεπουν. Δεν εκπαιδευει η Σκορδα, σε οποιον δεν αρεσει απλα δεν την βλεπει, αλλα υπαρχει και νομιζει οτι ειναι καποια γιατι υπαρχουν καποια ατομα που την βλεπουν και την εχουν κανει να πιστευει οτι ειναι κατι περισσοτερο απο μια κατινα ακομα στην ακρως υπαναπτυκτη ελληνικη τηλεοραση. Για να με κραξουν πανελληνιως οπως μου ευχηθηκες πρεπει να εχω δωσει και δικαιωμα και ο συγκεκριμμενος δικηγορος το εδωσε. Γενικα ο,τι δινεις παιρνεις και ειδικα οταν ασκεις ενα λειτουργημα οπως αυτο του δικηγορου που ερχεσαι σε επαφη με πολλα διαφορετικα ατομα και..."διαφορες καταστασεις" πρεπει να εισαι τουλαχιστον διακριτικος. Αν εισαι αξεστος και στο χωριο σου δεν σου δεν σου εμαθαν το οριο μεταξυ του αστειου και της προσβολης δεν θα στο μαθω εγω δεν θα καταλαβεις αλλωστε... Οσο για τα ελληνικα μου ειναι πολυ καλυτερα απο τα δικα σου αν και το συστημα απο το οποιο γραφω δεν μου δινει την δυνατοτητα να βαζω τονους. Δεν σε ενοχλει η γενικοτερη ανορθογραφια στο διαδυκτιο που βγαζει ματι και γενικα η αμαθεια οι τονοι σε πειραξαν. Ετσι απλα για να εχουμε κατι να λεμε. Αληθεια γιατι τοση ενοχληση γκομενα του εισαι η συγγενης του;

Απάντηση
ΠΑΥΛΟΣ08/12/201719:01

ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΚΑΡΑΤΣΟΛΗΣ ? ΕΛΕΟΣ .

Απάντηση