Basket League, Ρέθυμνο - Περιστέρι 60-79: Πέρασαν εύκολα και από το Ρέθυμνο οι Περιστεριώτες

Με πολυφωνία στην επίθεση και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, το Περιστέρι πέρασε από το Ρέθυμνο, για το 2/2 στη φετινή Basket League

περιστερι
Την ποιότητα και την υπεροχή του επιβεβαίωσε και στο Ρέθυμνο το Περιστέρι, όπου χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, νίκησε 79-60 και έκανε στο 2/2 στη φετινή Α1.

Πλουραλισμός στην επίθεση από την ομάδα του Ηλία Ζούρου, με τους Βασιλόπουλο, Γκρέι και Μόρισον να είχαν από 13 πόντους ο καθένας.

Από τους Κρητικούς, που δεν έχουν ακόμη νίκη, ξεχώρισαν οι Φράνκαμπ και Γκάρετ με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Εκρηκτική εκκίνηση για το Περιστέρι, καθώς προηγήθηκε 2-11 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με το Ρέθυμνο να μαζεύει την κατάσταση με απανωτά τρίποντα (10-11). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπλόκαρε με την εξαιρετική της άμυνα τους γηπεδούχους, με τον Βασιλόπουλο αρχικά να στέλνει τη διαφορά στο +8 (10-18) και τον Κίνγκσλεϊ να διαμορφώνει το 15-25, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την ίδια… φόρα μπήκε η ομάδα των δυτικών προαστίων και στη δεύτερη περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (17-36), στο 14’. Στα επόμενα τρία λεπτά, οι παίκτες του Ζούρου χαλάρωσαν, μένοντας μακριά από το σκοράρισμα, με τους Κρητικούς να μειώνουν στο -13 (23-36), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Σκορδίλης ενεργοποιήθηκε για το Περιστέρι, το οποίο πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (25-40).

Αρκετούς πόντους στο ανοικτό γήπεδο βρήκε το Περιστέρι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +19 (30-49). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Φράνκαμπ κρατούσε τους Κρητικούς επιθετικά, αλλά και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 (43-58).

Ο Γκρέι διατηρούσε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (46-61), με τους Φράνκαμπ και Γκόρντον να αντιδρούν και να τη ρίχνουν σε μονοψήφια τιμή (52-61), στο 34’. Ωστόσο, η απάντηση ήταν τα μεγάλα τρίποντα των Ξανθόπουλου και Γκρέι για το +17 (52-69), στα μισά, με το Περιστέρι να παίρνει ξανά τον πλήρη έλεγχο και χωρίς να πιεστεί μέχρι το τέλος, να φτάνει στη νίκη με το 60-79, έχοντας στείλει τη διαφορά ακόμη και στο +22 (57-79).

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-40, 43-58, 60-79

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χάρις 2, Γκάρετ 18 (3), Γουίλιαμς 1, Γκόρντον 6, Φράνκαμπ 21 (3), Καμπερίδης, Χριστοδούλου 7 (1), Ραζής, Χότον 5, Γαρέζος, Μαραγκάκης.

Περιστέρι (Ζούρος): Ξανθόπουλος 7 (1), Βασιλόπουλος 13 (2), Γκρέι 13 (2), Μπράιον 2, Μόρισον 13, Σαλούστρος 8, Χάτσερ 8, Γόντικας 2, Αγραβάνης 2, Σμιθ 3 (1), Κίνγκσλεϊ 4 (1).