Serie A: Απόδραση για Νάπολι στο Ούντινε, άνετα η Λάτσιο - Δείτε τα γκολ

Μεγάλα διπλά για Νάπολι (1-2) και Λάτσιο (0-2) σε Ούντινε και Πάρμα αντίστοιχα - Υπερασπίστηκε την έδρα της η Βερόνα με Κροτόνε (2-1) για την 17η αγωνιστική της Serie A

napoliii
Με σπουδαία νίκη που την έφερε σε τροχιά Champions League, συνεχίσε τις υποχρεώσεις της για την 17η αγωνιστική της Serie A η Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας της Ουντινέζε με χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις του ματς, κάμπτοντας δύσκολα την αντίσταση των γηπεδούχων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8fmmbp8xv95-sf)

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ινσίνιε στο 16’ με πέναλτι (μέσω VAR), ο Λασάνια ισοφάρισε προσωρινά στο 27’ έπειτα από ατομική ενέργεια δείχνοντας τις προθέσεις της ομάδας του. Ενώ όλα έμοιαζαν να έχουν πάρει τον δρόμο τους, ο Μπακαγιόκο στο 90’ έπειτα από ασίστ του Ρούι, έδωσε το σπουδαίο τρίποντο στο σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο.

Από την άλλη, εύκολη εκτός έδρας νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Λάτσιο. Με σκόρερ τους Αλμπέρτο (55’) και Καισέδο (67’), οι Ρωμαίοι επικράτησαν άνετα της Πάρμα, φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Με αυτή την νίκη ανέβηκαν στην όγδοη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τριάδα του υποβιβασμού.

Η Ελλάς Βερόνα με όπλο της το δυναμικό ξεκίνημα στα πρώτα 25 λεπτά του παιχνιδιού, κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της, επικρατώντας με 2-1 της Κροτόνε και πλέον μπορεί να ονειρεύεται έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τους Κάλινιτς (16’) και Ντιμάρκο (25’), ενώ οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στο τέρμα του Μεσίας (55’).