Με περίπατο στην κορυφή ο Ολυμπιακός (VIDEO)

Δυσκολεύτηκε  μόνο έως ότου ανοίξει το σκορ ο  Ολυμπιακός κόντρα στον ουραγό Πανθρακικό. Από τη στιγμή που στο 37΄ ο Γκαλέτι  με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο τελικό 3-0 με χαρακτηριστική άνεση και σκαρφάλωσαν ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας της Superleague. Τα άλλα δύο γκολ σημείωσε ο Ντουντού, στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους με πλασέ και στο 58΄ με κεφαλιά

ΑΕΚ - Λεβαδειακός 3-2&nbs

ΑΕΚ - Λεβαδειακός 3-2

Μπροστά σε ελάχιστους οπαδούς της και μέσα σε μια «παγωμένη» ατμόσφαιρα, εξαιτίας των δυσάρεστων διοικητικών εξελίξεων, η ΑΕΚ νίκησε δύσκολα τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 3-2. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 2-0, χάρη σε γκολ των Ταχτσίδη (35΄) και Μαντούκα (44΄). Ο Λεβαδειακός μείωσε στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους με τον Μπάρκογλου και ισοφάρισε στο 56΄ με τον Αγκάλι. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ο Μαντούκα σκόραρε και πάλι, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Καβάλα - ΠΑΟΚ 0-0

Άστοχος και άτυχος ήταν ο ΠΑΟΚ στην Καβάλα, όπου αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς γκολ με την τοπική ομάδα. Η ομάδα του «Δικεφάλου» είχε πάρα πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα τα δοκάρια που «σημάδεψαν» οι παίκτες της τρεις φορές...

Λάρισα - Πανιώνιος 2-2

Τα είχε όλα  το ματς του «Αλκαζάρ» ανάμεσα στη Λάρισα και τον Πανιώνιο: γκολ, ένταξη, νεύρα, κάρτες, αποβολή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με δύο γκολ του Γουνδουλάκη (52΄, 59΄), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με δύο γκολ του Μετόν (66΄ πέναλτι, 91΄). Στη φάση του πέναλτι ο Πανιώνιος έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με 2η κίτρινη του Όμο.

Ατρόμητος - Ξάνθη 1-0

Με γκολάρα  του Φαβάλι στο 45ο λεπτό, ο Ατρόμητος πέτυχε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη στο Περιστέρι επί της Ξάνθης με 1-0.

Ηρακλής - ΠΑΟ 0-1

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του διδύμου Νίκου  Νιόπλια - Κρίστο Βαζέχα στον πάγκο του Παναθηναϊκού, με τους «πράσινους» να επικρατούν δύσκολα στο Καυτανζόγλειο του Ηρακλή με σκορ 1-0. Το γκολ που λύτρωσε ο «τριφύλλι» πέτυχε με δυνατό σουτ ο Νίκης στο 73ο λεπτό.  Ευκαιρίες για περισσότερα γκολ έχουν και οι δύο ομάδες, ενώ οι «πράσινοι»  διαμαρτύρονται για τον μη καταλογισμό πέναλτι στις καθυστερήσεις, σε ανατροπή του Χριστοδουλόπουλου από τον Κοβαλέφσκι.

Άρης - Αστέρας Τρ. 0-1

Πολύ σπουδαία επιτυχία για τον Αστέρα Τρίπολης, που θριάμβευσε μέσα στο Χαριλάου επί του Άρη με σκορ 1-0. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε στο 12΄ ο Ουντότζι. Σημειωτέον ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 56΄ με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ουριμπάρι.

ΠΑΣ Γιάννενα - Εργοτέλης 1-0

Με γκολ του Κούσα στο 30ό λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννενα επανήλθε στις νίκες, επικρατώντας στους «Ζωσιμάδες» του Εργοτέλη με σκορ 1-0.