Το Καρναβάλι της Πάτρας θα γίνει χωρίς τις καθιερωμένες παρελάσεις και το 2022 λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.
Ο Δήμαρχος Πατρέων Κώστας Πελετίδης ανακοίνωσε ότι με βάση το πλαίσιο που έχει τεθεί από την πολιτεία λόγω της πανδημίας δεν θα μπορούσαν να γίνουν παρελάσεις.
«Η πανδημία μας στερεί τη δυνατότητα να έχουμε το Καρναβάλι όπως το θέλαμε. Οι εκδηλώσεις θα είναι πάλι διαφορετικές. Δεν θα γίνουν δηλαδή οι παρελάσεις», είπε χαρακτηριστικά και πρόσθεσε: «Με την επιστολή μας μας απάντησαν από την κυβέρνηση όχι με απόλυτο τρόπο, αλλά ουσιαστικά μας έδωσαν την κατεύθυνση» και όπως εκτίμησε «η ζυγαριά γέρνει στο ότι δεν θα γίνουν παρελάσεις».
Ο κ. Πελετίδης στη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου ανέφερε επίσης πως τη Δευτέρα θα σταλεί στην κυβέρνηση ένας πλήρης κατάλογος με εκδηλώσεις που έχουν σχεδιαστεί ώστε να λάβουν απαντήσεις για το αν μπορεί ο Δήμος να τις υλοποιήσει. Ανακοίνωσε επίσης ότι απόψε ανάβει ο καρναβαλικός διάκοσμος.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.