PROTOTHEMA

Κόσμος

Τέλος εποχής για την Κούβα

Έφυγε ο Φιντέλ Κάστρο: Ο επαναστάτης που μεταλλάχθηκε σε αυταρχικό ηγέτη

Έφυγε ο Φιντέλ Κάστρο: Ο επαναστάτης που μεταλλάχθηκε σε αυταρχικό ηγέτη

Στις 4 Δεκεμβρίου η κηδεία -Πέθανε στις 5:29 το πρωί του Σαββάτου- Τον θάνατό του ανακοίνωσε ο αδελφός του Ραούλ - Ο ένοπλος αγώνας κατά του Μπατίστα - Η άνοδος στην εξουσία - Η παρολίγον παγκόσμια πυρηνική σύρραξη και η μεταβίβαση της εξουσίας στον αδελφό του

Ο Φιντέλ Κάστρο, κυβέρνησε την Κούβα με πυγμή σχεδόν για μισό αιώνα αψηφώντας 11 αμερικανούς προέδρους. Το 2006 παρέδωσε την εξουσία στον νεότερο αδελφό του Ραούλ.

Σύμβολο των ελπίδων του Τρίτου Κόσμου και των απελευθερωτικών κινημάτων στην αρχή της επανάστασής του το 1959, ο "Barbudo" (γενειοφόρος) με την πράσινη στρατιωτική στολή στο χρώμα της ελιάς μετατράπηκε ωστόσο σιγά σιγά σε έναν αυταρχικό και δογματικό ηγέτη, αρνούμενος κάθε φιλελευθεροποίηση και εμποδίζοντας κάθε αντιπολίτευση.

Γιος ενός γαιοκτήμονα ισπανικής καταγωγής, ο Φιντέλ Αλεχάντρο Κάστρο Ρους γεννήθηκε στις 13 Αυγούστου 1926 στην πόλη Μπιράν της επαρχίας Οριέντε (ανατολικά). Φοίτησε σε σχολείο των Ιησουιτών και έλαβε το πτυχίο της Νομικής από το Πανεπιστήμιο της Αβάνας.

Μετά το πραξικόπημα του στρατηγού Φουλχένσιο Μπατίστα το 1952, οργανώνει τον ένοπλο αγώνα μαζί με τον αδελφό του Ραούλ. Στις 26 Ιουλίου 1953, επιχειρεί να επιτεθεί στον στρατώνα Μονκάδα στο Σαντιάγο ντε Κούβα (ανατολικά) αλλά αποτυγχάνει. Συλλαμβάνεται και καταδικάζεται σε κάθειρξη 15 ετών. Αμνηστεύεται και αποφυλακίζεται δύο χρόνια αργότερα.

Εξόριστος στο Μεξικό, αποβιβάζεται μαζί με 81 άνδρες --μεταξύ των οποίων ο Ερνέστο "Τσε" Γκεβάρα-- τον Δεκέμβριο του 1959 στη νότια ακτή της χώρας. Η αποστολή αποδεκατίζεται.

Καταφεύγει με μια χούφτα αντάρτες στους λόφους της Σιέρα Μαέστρα, καταφέρνει να αναδιοργανωθεί και να πάρει τον έλεγχο ενός τμήματος της επαρχίας Οριέντε.

Τον Αύγουστο του 1958 ξεκινά μια μεγάλη επίθεση η οποία θα καταλήξει στην κατάρρευση του καθεστώτος του Μπατίστα την 1η Ιανουαρίου 1959. Στις 8 Ιανουαρίου, περιβαλλόμενος από τους "barbudos" του --τον αδελφό του Ραούλ, τον "Τσε" Γκεβάρα, τον χαρισματικό Καμίλο Σιενφουέγος-- ο Φιδέλ Κάστρο εισέρχεται θριαμβευτικά στην Αβάνα.



Πρωθυπουργός τον Φεβρουάριο του 1959, συγκεντρώνει σύντομα όλες τις εξουσίες προτού ιδρύσει το νέο Κομμουνιστικό Κόμμα Κούβας το 1965, μοναδικό κόμμα μέχρι σήμερα. Παραχώρησε το αξίωμα του πρώτου γραμματέα του κόμματος στον αδελφό του Ραούλ τον Απρίλιο του 2011.

Το 1961 ανακηρύσσει "τον σοσιαλιστικό χαρακτήρα" της επανάστασης κατά την απόπειρα εισβολής εξόριστων Κουβανών, που υποστηρίζονται από τη CIA, στον Κόλπο των Χοίρων.

Οι Αμερικανοί δεν του συγχώρεσαν ποτέ ότι οδήγησε τον κόσμο το 1962 στο χείλος του πυρηνικού πολέμου, επιτρέποντας στους Σοβιετικούς να αναπτύξουν πυρηνικούς πυραύλους στην Κούβα σε απόσταση μικρότερη των 200 χλμ. από τις αμερικανικές ακτές.



Παρά την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης το 1991, που του στέρησε έναν οικονομικό υποστηρικτή και έναν απαράμιλλο σύμμαχο, κατάφερε να παραμείνει στην ηγεσία της χώρας του, συνεχίζοντας να σηκώνει κεφάλι στην Ουάσινγκτον και αρνούμενος κάθε χαλάρωση του καθεστώτος του.

Στις 31 Ιουλίου του 2006, αναγκάστηκε, έπειτα από σοβαρή εγχείρηση στην οποία υποβλήθηκε, να παραδώσει την εξουσία στον αδελφό του Ραούλ, τον ακατάλυτο υπουργό Άμυνας και δεύτερο στην ιεραρχία του καθεστώτος, στην αρχή προσωρινά και στη συνέχεια οριστικά τον Φεβρουάριο του 2008.


















Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Οτι και αν λετε ...28/11/201612:45

Ο Φιντελ αφησε παρακαταθήκη την μεταναστευτικη του πολιτικη... Κανεις επι των ημερων του δεν τολμουσε να μεταναστευσει στην Κουβα και μονο εφευγαν απο εκει ...Γιατι αραγε ??

Απάντηση
Έλληνας Από Εξωτερικό28/11/201610:51

Όταν συγκρίνεις μια χώρα με Παγκόσμιο εμπάργκο με μια υπερδύναμη δεν νομίζετε ότι κάνετε λάθος σύγκριση? πχ Ελλάδα - Κούβα ποιος είναι καλύτερα τώρα νομίζετε? Η Ελλάδα που έχει τις περισσότερες πεζοδρομιακές ιερόδουλες στον Δυτικό κόσμο? Που έχει 1.500.000 άνεργους? Που έχεις 700.000 μετανάστες? Αν είναι τόσο χάλια όσο τα λέτε για στο Happiness Index είναι πρώτοι στο κόσμο? Απλά η Κούβα είναι υπόδειγμα ελεύθερης και ανεξάρτητης χώρας ενώ η Ελλάδα αποικία και αποθήκη ψυχών... Μέχρι και ο Ομπάμα στα περιθώρια που του αφήνει η θέση του αναγνώρισε τον Φιντέλ, όπως επίσης ο Πάπας και χιλιάδες άλλοι. Βρίζετε έναν Κολοκοτρώνη, έναν Διάκο που θέλησε να έχει μια Ελεύθερη, Ανεξάρτητη και Δίκαιη Χώρα!

Απάντηση
Δεν παμε καλα28/11/201612:21

Με εξοργιζει και με θλιβει η πνευματικη καταντια ορισμενων , που δεν μπορουν να ξεχωρισουν το καλο απο το κακο αμα πανω τους υπαρχει η ταμπελα ''αριστερο'' ή ''δεξιο''... Για παραδειγμα τωρα και με αφορμη τον θανατο του δικτατορα Καστρο με μεγαλη ευκολια τον βαφτιζουν καλο μονο και μονο επειδη ιδεολογικα ανηκε στην αριστερα, κλεινωντας τα ματια στο γεγονος οτι αν περνουσε καλα ο λαος εκει στην Κουβα και ειχε ελευθερια και ψωμι και μελλον με τον Καστρο δεν θα εφευγαν κατα εκατονταδες χιλιαδες ή εκατομμυρια κουβανων πανω σε βαρκες ταξιδευοντας τοσα μιλια τον Ατλαντικο ωκεανο για να πανε στην Αμερικη ...Ο Καστρο ανετρεψε τον κακο δικτατορα Μπατιστα που ηταν δεξιος αλλα ο Καστρο παροτι δεν εκανε ποτε δημοκρατικες εκλογες κι αυτος, παροτι σκοτωσε φυλακισε βασανισε ήταν ''καλος'' δικτατορας... Ηταν βλεπεις ''επαναστατης'' ... ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΛΑΟΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤ' ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΘΥΜΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΨΕΥΤΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΣΙΠΡΑΣ ....Σα δεν ντρεπομαστε λεω εγω ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ ...

Απάντηση
Ποσο ..... εισαι 28/11/201612:18

Και οι ταλιμπαν αντισταθηκαν στη δυση και οι τζιχαντιστες αλλα τραβα να δεις πως ζουνε οι λαοι σε αυτα τα μερη ... Ποσο .... εισαι για να λες τοσα ψεματα μαζεμενα, να πας να μεινεις εκει στην Κουβα τι δουλεια εχεις στην καπιταλιστικη Δυση καραγκιοζη ??

Απάντηση
@ΕΠΙΣΗΣ 28/11/201612:14

Ο ΠΑΠΑΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΛΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΠΙΣΗΣ Ο ΟΜΠΑΜΑ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ... ΑΣΧΕΤΕ Ε ΑΣΧΕΤΕ

Απάντηση
@Έλληνας Από Εξωτερικό28/11/201612:11

Η ΚΟΥΒΑ ΕΙΝΑΙ ''ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ'' ''ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ'' ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ... ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΑ ΛΕΣ ΑΥΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ?? ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΒΟΣΚΕΙΣ ΤΩΡΑ ?? ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ?? Η' ΣΤΗΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ ?? Ή ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ? ΜΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΣΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ !!!!! ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΚΟΥΒΑ ΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΕΛΕΓΕΣ !!!! ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΕΤΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΧΩΡΑ ...ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ Ε ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ !!!

Απάντηση
Dim27/11/201623:58

Ο Φιντέλ Κάστρο απέθανε ζητω ο Ραούλ Κάστρο. Κακομοίρηδες αριστεροί για να είστε ελεύθεροι, σταματήστε να είστε ηλίθιοι, σταματήστε να θαυμάζετε τριτοκοσμικούς δικτάτορες που κατέστρεψαν τους λαούς τους. Θαυμάζετε αυτό που δεν μπορείτε να γίνετε ποτέ, θαυμάζετε τον κάθε απατεώνα που λέει οτι θα τασει τα παιδιά σας, θαυμάζετε τον κάθε φελλό γιατι κατα βάθος του μοιάζετε. Σηκώστε ψηλά το κεφάλι και δουλέψτε, ξεχάστε τους ντενεκεδες αυτοί δουλεύουν μόνο για τον εαυτόν τους και τις οικογένειες τους. ΥΓ Η οικογένεια Κάστρο ειναι απο τις πλεον πλούσιες παγκόσμια με κότερα και καταθέσεις, ψάξτε το.

Απάντηση