Ελλάδα-Ισλανδία 90-61: «Προβληματική» εκκίνηση, ιδανικό φινάλε!

Από το +19 (29-10) η Εθνική βρέθηκε στο ημίχρονο να προηγείται μόλις με 4 πόντους (37-33), ωστόσο  σοβαρεύτηκε στις αρχές της 3ης περιόδου και μετέτρεψε την αναμέτρηση της πρεμιέρας σε περίπατο - Εξαιρετική εμφάνιση από Παππά, Αντετοκούνμπο

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket, έστω κι αν ο αριθμός των λαθών, οι χαμένες βολές, οι κακές επιλογές στην επίθεση και η χαλαρότητα στο β' δεκάλεπτο επέτρεψαν στους Ισλανδούς να επιστρέψουν από το -18!

Η ελληνική ομάδα
έδειξε καλό πρόσωπο στο β΄ημίχρονο, ο Παππάς ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο για την Ελλάδα που διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε και πλέον έχει μπροστά της το ματς με τη Γαλλία (2/9, 16:30).

Ο αγώνας
Η είσοδος του Νίκου Παππά στα 3'17" για το φινάλε της πρώτης περιόδου στην Elsinki Arena άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς της Ισλανδίας με την Ελλάδα.

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα πάτησε γκάζι μετά το αρχικό 8-11 και βρήκε ρυθμό στην επίθεση με τον 27άχρονο γκαρντ ο οποίος σκόραρε 6 σερί πόντους, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (8-19, 8'29") και στη συνέχεια διαμόρφωσε το 10-26 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Μόνο τα 5 λάθη και τα 3-4 χαμένα λέι-απ των ψηλών στο ξεκίνημα ήταν... μουντζούρα για την Εθνική ομάδα που επέβαλε τον ρυθμό της και έχτισε διαφορά ασφαλείας.

Ο Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +18 στο 13'07" (14-32) ωστόσο οι κακές επιλογές στην επίθεση, η χαλαρότητα στην άμυνα και ο εφησυχασμός της ελληνικής ομάδας έβαλαν ξανά τους Ισλανδούς στο παιχνίδι! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ισλανδία μείωσε στο καλάθι (31-33, 18'46") ενώ η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33-37 σκοράροντας μόνο 3/7 σουτ εντός πεδιάς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η διακοπή έκανε καλό στην Εθνική που άρχισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-0 (33-46) ενώ η ελληνική άμυνα άφησε την Ισλανδία για 4.5 λεπτά χωρίς καλάθι πριν μειώσει ο Στέφανσον σε 37-51.

Η Ελλάδα αποκατέστησε την τάξη ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο άλλαξε την εικόνα του ματς στην τρίτη περίοδο, με τις άμυνές του και την απίστευτη ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ. Ο διεθνής φόργουορντ έκανε εντυπωσιακά μπλοκ ενώ έδωσε λύσεις στην επίθεση για την Εθνική που προηγήθηκε με 45-61 στο 30' κι έβαλε τις βάσεις της πρώτης νίκης της στο Eurobasket.

Στη συνέχεια η ομάδα του Κώστα Μίσσα έκανε αυτά που έπρεπε, διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε και πλέον στρέφεται στο δυνατό ματς με τους Γάλλους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εθνική ομάδα άρχισε καλά το ματς με την Ισλανδία, κατέρρευσε στο β' δεκάλεπτο όμως έκανε αυτά που έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο, υποχρέωσε τους Ισλανδούς σε 21 λάθη και 32% στα σουτ εντός πεδιάς (18-57) ενώ κατέβασε 46 ριμπάουντ αντί 32 των αντιπάλων της.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε τη διαφορά για την Εθνική στην τρίτη περίοδο. Βοήθησε επιθετικά (9π. με 3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα), κατέβασε 4 ριμπαόυντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 2 εντυπωσιακά μπλοκ, βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο παιχνίδι του. Από 'κει και πέρα, ο Νίκος Παππάς ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση, τελειώνοντας το ματς ως πρώτος σκόρερ (20π.) και βοηθώντας κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χλίνασον είναι το μεγάλο ταλέντο των Ισλανδών ωστόσο απέναντι στην Ελλάδα είχε 2 πόντους με 0/1 βολή, 1/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 κόψιμο στα 9'36" που έμεινε στο παρκέ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ελλάδα την απόδοσή της στο β΄δεκάλεπτο, η Ισλανδία την εμφάνισή της στο β' ημίχρονο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η είσοδος του Αντετοκούνμπο στην τρίτη περίοδο. Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο β' ημίχρονο ενώ ο διεθνής φόργουορντ βοήθησε αμυντικά κι επιθετικά, προσφέροντας όμορφες φάσεις στο διάστημα που αγωνίστηκε.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιώργος Πρίντεζης έβαλε... αθόρυβα 17 πόντους ενώ είχε ακόμα 5 ριμπαόυντ, 1 ασίστ και 3 λάθη σε 25'25".

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας):  Καλάθης 9 (1), Μπουρούσης 7 (8 ριμπ., 4ασ.), Σλούκας 5 (1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17 (6/8 δίπ., 1/1 τρ., 5 ριμπ.), Παπανικολάου 10, Παππάς 20 (7/9 διπ., 1/4 τρ., 3/4 βολ.), Μάντζαρης 8 (2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5(1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9 (3/3δίπ., 3/3βολ.)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 7, Στέιναρσον, Άκοξ 7, Μπέρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7(1), Ερμολίνσκι 3(1), Πάλσον 21(4), Χλίνασον 2, Μπιόρνσον.

40': Τέλος του αγώνα... Από το άγχος του πρώτου ημιχρόνου, στον... περίπατο.

39'40'': Βολές για τον Παπαπέτρου που ευστοχεί και 90-61.

39'20'': Αιφνιδιασμός με τον Μάντζαρη και 88-59

39': Βολές για τον Παπανικολάου που έχει 1/2.

38'10': Ασίστ Μπουρούση και τόμαχοκ κάρφωμα του Παπανικολάου!

37'40'': Μπουρούσης πετυχαίνει το καλάθι παίρνει και το φάουλ με τη διαφορά να πηγαίνει στους 24 πόντους

37'10'': Αιφνιδιασμός και καλάθι από τους Ισλανδούς

36'40': Πρίντεζης κι η διαφορά στους 23!

36'15'': Ραβέρσα από τον Μπουρούση και 78-57

36': Καλάθι για την Ισλανδία

35'40'': Ευστοχεί και πάλι ο Παππάς για το +21 (76-55)

35': Τρίποντο από τον Μάντζαρη και επιστροφή στο +20 (74-54)

33'30'': Καλάθι και φάουλ για τους Ισλανδούς

33'10'': 2/2 βολές από τον Πρίντεζη (69-49)

33'': Καλάθι από τους Ισλάνδούς

32'30'': Κλέψιμο Αντετοκούνμπο, καλάθι από τον Παππά και στο +20 η Εθνική (67-47)

31'30'': Παππάς και 63-46

31'15'': Αστοχεί ο Καλάθης, ο Παπαγιάννης  παλεύει για τη μπάλα και η κατοχή είναι για την Ελλάδα, ωστόσο οι διαιτητές δίνουν τεχνική ποινή στον Έλληνα άσο, ο οποίος έδειξε να εκνευρίζεται από ένα χτύπημα αντιπάλου.

30'15'': Τρίτο κόψιμο από τον εκπληκτικό Θανάση Αντετοκούνμπο!!!

29'55':Λάθος των Ισλανδών και ο Καλάθης αστοχεί σε νεκρό χρόνο, αλλά η Εθνική είναι στο +16!

29'20'': Ευστοχεί ο Παππάς και 61-45

29': Φάουλ του Αντετοκούνμπο που φτάνει κι αυτός στα τρία. Ευστοχεί ο Άκοξ στη μία αλλά κερδίζουν και πάλι την κατοχή

28'50'': Τρίποντο από τον Παπαπέτρου

28'30'': Αδράνεια από τον Μπόγρη, ο Άκοξ το ριμπάουντ και το καλάθι για το 56-42

27'30'': Μειώνει ο Ερμολίνσκι σε 56-42.

27': Πάλι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με φόλοου κάνει το 56-40.

26'30': Καλάθι με φόλοου από τον Αντετοκούνμπο που ευστοχεί και στη βολή για το 54-40

26'10'': Αστοχεί ο Μπόγρης και κάνει και το φάουλ

26': Μειώνουν στους 11 οι Ισλανδοί

25'30'': Αστοχεί από κοντά ο Σλούκας

25'15'': Φάουλ του Αντετοκούνμπο στον Μπέρινγκσον που έχει 1/2.

24'40'': Ευστοχεί ο Στέφανσον για το 51-37

24'20'': Τρίποντο από τον Σλούκα και στο +16 η Εθνική (51-35)

24': Νέα καλή άμυνα και κατοχή για την Ελλάδα

23'30'': Εκπληκτική τάπα από τον Αντετοκούνμπο

23': Κλέβει ο Αντετοκούνμπο και φεύγει στον αιφνιδιασμό για το κάρφωμα (48-35)

22'45'': Αντιαθλητικό φάουλ για τον Μπουρούση που φτάνει στα 3. Ευστοχεί ο Πάλσον στις βολές

22'50'':  Φάουλ κερδίζει ο Σλούκας

Πολύ κακό μπάσκετ το τελευταίο δίλεπτο.

23': Καλάθης κλέβει μετά το άστοχο σουτ κάνει και το μπάσιμο για το 46-33.

22'40'': Πατάει γραμμή στον αιφνιδιασμό ο Χέρμανσον.

22'30'': Λάθη επί λαθών από τις δύο ομάδες. Χωρίς σκορ οι Ισλανδοί στην 3η περίοδο.

21'50'': Κακή πάσα του Πρίντεζη, χάνεται η κατοχή.

21'40'': Αστοχεί ο Πάλσον στο τρίποντο

21'10'': Τρίποντο από τον Καλάθη για το +11 (7-0 σερί για την Εθνική.

21': Αντιαθλητικό φάουλ στον Παπανικολάου που έχει 2/2 βολές (41-33) και κατοχή για την Ελλάδα

20'45'': Κακή συνεννόηση Μπουρούση, Παπανικολάου και χαμένη επίθεση

20'20'': Ασίστ του Μπουρούση και καλάθι από τον Παπανικολάου.

19'58'': Ευστοχεί ο Σλούκας και 37-33 το σκορ του πρώτου ημιχρόνου

19'50'': Άστοχο τρίποντο του Σλούκα, αλλά κατοχή για την Ελλάδα.

19'30'': Φάουλ του Μπουρούση στον Μπέρινγκσον που έχει τρεις βολές, αλλά ευστοχεί στις 2.

19'10'': Παλικαρίσιο καλάθι από τον Πρίντεζη για το 35-31

18'45'': Αστοχούν οι Ισλανδοί, αλλά παίρνουν το φάουλ και τις βολές. Ο Μπέρινγκσον ευστοχεί και το ματς έγινε ντέρμπι (33-31)

18'35'': Κερδίζει φάουλ ο Καλάθης και έχει βολές, αλλά αστοχεί και στις δύο! Χωρίς πόντο η Εθνική εδώ και 4.5 λεπτά!!!

18'30'': Άστοχο το μακρινό τρίποντο των Ισλανδών

18'20'': Νέο λάθος από την Ελλάδα

18': Βολές για τον Πάλσον που ευστοχεί και η διαφορά στους 4 (33-29)

17'45'': Αστοχεί ο Σλούκας από το 6 μέτρα.. 7-17 το επιμέρους σκορ στη β' περίοδο

17'30'': Βήματα από τον Άκοξ.

17'10'': 0/2 βολές από τον Μπουρούση

16'50'': Καλάθι από την Ισλανδία με τον Ερμολίνσκι που μειώνει στους 6!

16'35'': Νέο λάθος από τον Μπουρούση!

16'20'': Αστοχούν οι Ισλανδοί

16': Απρόσεκτος ο Μπουρούσης χάνει τη μπάλα

15'50'': Εξαιρετική ασίστ και καλάθι από τον Στέφανσον για το 33-25

15'30'': Επιθετικό φάουλ του Παπανικολάου και νέα κατοχή για τους Ισλανδούς.

15'10'': Πάλσον ευστοχεί κι η διαφορά στους 10 (33-23) με τον Μίσσα να καλεί τάιμ άουτ

15': Άστοχο τρίποντο του Παππά

14'30'': Τάπα στο τρίποντο που επιχείρησε ο Παππάς

14'10'': 2/2 βολές από τον Πάλσον που μειώνει σε 33-21 από τρίτο φάουλ του Παπαπέτρου

14': 1/2 βολές από τον Παππά και 33-19.

13'40'': 2/2 βολές από τους Ισλανδούς που μειώνουν κι άλλο σε 32-19

13'40'': Επιθετικό φάουλ του Πρίντεζη

13'20'': Φάουλ του Παπαπέτρου στον Πάλσον σε προσπάθεια για τρίποντο. Ευστοχεί και στις τρεις για το 32-17

13'05'': Τρίποντο από τον Μάντζαρη και 32-14

12'50'': Βολές για τους Ισλανδούς που έχουν 0/2 με τον Στέιναρσον!

12'10'': Λάθος του Αγραβάνη, τον μιμούνται οι Ισλανδοί, αλλά κι ο Παπαπέτρου δεν δίνει σωστή πάσα σε ένα κακό διάστημα για την Εθνική μετά τις αλλαγές του Μίσσα.

11'40'': Λάθος από τον Παππά και κατοχή στους Ισλανδούς

11’10’’: Τρίποντο και φάουλ από τον Παππά για τον Βίλιαμσον που μειώνει σε 14-29.

10’50’’: Άστοχο τρίποντο από τους Ισλανδούς κι ο Παπανικολάου παίρνει το φάουλ και βολές. Ευστοχεί στην πρώτη, αλλά παίρνουμε το επιθετικό ριμπάουντ και νέο φάουλ. Οι Ισλανδοί τα έχουν χαμένα!

10’30’’: Παππάς και πάλι για το +18!!!

10': Λήξη πρώτης περιόδου με την Εθνική να έχει βάλει τις βάσεις της νίκης καθώς προηγείται με 26-10!!!

9'58'': Εύστοχο τρίποντο από τα 8 μέτρα για τον Παππά που έχει 2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 1/1 τρίποντο και 1 ασίστ από την ώρα που μπήκε

9'45'': Κάρφωμα από τον Πάλσον που μειώνει σε 23-10

9'20'': Απίθανο φόλοου του Πρίντεζη και 23-8!!!

8'40'': Κλέψιμο και αιφνιδιασμός από τον Πρίντεζη για το +13!

8'30'': Νέο κλέψιμο κι ο Παππάς στις βολές. Έχει 2/2 και η διαφορά στο +11 (19-8)

8'20'': Αιφνιδιασμός από τον Παππά που σκοράρει για το 17-8

7'50'': Καλάθι από τον Παππά και 15-8!

7'30'': Κάρφωμα από τον Παπανικολάου από ασίστ του Παπά για το +5 ξανά (13-8)

7': 1/2 βολές από τον Ερμολίνσκι για το 11-8

6'10'': Κλέβει ο Παπανικολάου και στον αιφνιδιασμό ο Καλάθης για το 11-7

5'25'': Απαντά ο Χέρμανσον για το 9-7

5'10'': Ευστοχεί ο Πρίντεζης

5': Τριπλή χαμένη ευκαιρία από Καλάθη, Μπουρούση, Πρίντεζη, αλλά νέα κατοχή.

4'30'': Νταμπλ τιμ στον Μπουρούση και δεύτερο λάθος από τον Έλληνα ψηλό

4'10'': Τρίποντο από τον Πάλσον που μειώνει σε 7-5

3'40'': Ωραίο καλάθι από τον Μπουρούση για το +5 (7-2)

3'20'': Νέο λάθος από τους Ισλανδούς

3'10'': Λάθος από τον Μπουρούση στην προσπάθεια του να πασάρει

2'35'': Λέι απ από τον Καλάθη για το 5-2

2'20'': Αστοχεί από κοντά κι ο Πρίντεζης

2'10'': Άστοχο τρίποντο των Φινλανδών

1'50'': Επιθετικό φάουλ από τον Καλάθη

1': Μειώνουν οι Ισλανδοί σε 3-2

00'50'': Τρίποντο από τον Πρίντεζη για το 3-0