EuroCup, Προμηθέας Πατρών-Βίρτους Μπολόνια 78-69: Ιστορική νίκη κόντρα στους Ιταλούς!

Ο ψυχωμένος Προμηθέας Πατρών πέτυχε μια από τις σημαντικότερες νίκες της ιστορίας του, επικρατώντας της ιστορικής Βίρτους Μπολόνια με 78-69 για την τέταρτη αγωνιστική του EuroCup και υποχρεώνοντας την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωση

PROMI
Ένας εκπληκτικός Προμηθέας υπέταξε τη Βίρτους Μπολόνια -περσινή νικήτρια του Basketball Champions League- επιβάλλοντας τον ρυθμό του στην τελευταία περίοδο κι ανεβαίνοντας στο 3-1 στην κατάταξη, πιάνοντας τους Ιταλούς που έχουν το ίδιο ρεκόρ. Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τους Πατρινούς, σούπερ Αγραβάνης και Χολ στο φινάλε!

Ο αγώνας
Ο Προμηθέας Πατρών έκανε… εκρηκτικό ξεκίνημα κόντρα στη Βίρτους, υποχρεώνοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει timeout έπειτα από τα πρώτα 82 δευτερόλεπτα βλέποντας τους Λίποβι και Φίλερ να σκοράρουν για το 8-0! Ο Γιώργος Μπόγρης ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (10-0, 2:59) κι εν συνεχεία ο Κρις Μπαμπ σκόραρε για το +12 (22-10) υπέρ των γηπεδούχων που είχαν τον έλεγχο κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 24-14.

Σε αυτό το διάστημα, ο Λίποβι πέτυχε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, 1/2 δίποντα ενώ ο Μπόγρης είχε πέντε ριμπάουντ και τρία μπλοκ! Εν συνεχεία η Βίρτους Μπολόνια ισορρόπησε τον αγώνα με μπροστάρη τον Βινς Χάντερ, ο οποίος έκανε τη ζημιά στο ζωγραφιστό με συνεχόμενα γκολ-φάουλ και επιθετικά ριμπάουντ. Ο άλλοτε σέντερ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ ηγήθηκε της αντεπίθεσης των Ιταλών που πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με τον Μπάλντι, κάνοντας το 36-38 του ημιχρόνου kai «τρέχοντας» επιμέρους σκορ 12-24 στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Ο Χάντερ μέτρησε 7 πόντους και 7 ριμπάουντ (4 επιθετικά) για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς που είχε κορυφαίο σκόρερ τον Μίλος Τεόντοσιτς (10π.). Ακολούθως, οι Φίλερ και Μπόγρης φορτώθηκαν με 4 φάουλ στο 25:51 ενώ ο Χάντερ διαμόρφωσε το 41-45 για τη Βίρτους. Παρ όλα αυτά ο Προμηθέας δεν ήταν διατεθειμένος να παραδοθεί έτσι εύκολα και ανέκτησε το προβάδισμα με τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Αγραβάνη και το μεγάλο τρίποντο του Μπαμπ από τα 9 μέτρα για το 53-49 στο 28:47!

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ενώ ο Λάνγκστον Χολ πέτυχε 5 σερί πόντους για το 62-58 στο 35’! Ο ίδιος σκόραρε πίσω από 6μ.75 για το 68-62 κι εν συνεχεία έκανε το 70-64 με 2/2 βολές στα 2:09. Ο Κασελάκης ήταν εκείνος που πέτυχε καθοριστικό τρίποντο στο 1:32 για το τέλος, κάνοντας το 73-64 κι εν συνεχεία κλείδωσε τη νίκη από τη γραμμή των βολών (75-64, 38:51)! Εν τέλει οι Πατρινοί επικράτησαν με σκορ 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 36-38, 53-54, 78-69