Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 2-3: Ο Μέσι μιλάει πάντα τελευταίος!

Απίστευτο παιχνίδι στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου μεταξύ δύο τεράστιων ομάδων - Η Ρεάλ προηγήθηκε, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ στο 73' και με παίκτη λιγότερο στο 78' - Ισοφάρισε στο 86' όμως ο Μέσι στο 90'+2' χάρισε τη νίκη στην Μπάρτσα κι έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου

Η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να "κλειδώσει" την κατάκτηση του φετινού τίτλου, αλλά λογάριαζε χωρίς τον... Λιονέλ Μέσι.

Ο απίθανος Αργεντινός κέρδισε κατά κράτος τη... μονομαχία με τον "αόρατο" Ρονάλντο, αλλά κυρίως ήταν ο άνθρωπος ο οποίος στο 90'+2' κι ενώ όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει χάρισε στους Καταλανούς μια νίκη που τους κρατά ζωντανούς στη μάχη του τίτλου καθώς έπιασαν τους Μαδριλένους στους 75 βαθμούς (με την Ρεάλ να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο).

Οι "μερένχες" ήταν καλύτεροι, κι αφού ζήτησαν πέναλτι μόλις στο 2' για να ανατροπή του Ρονάλντο και δημιούργησαν αρκετές φάσεις προηγήθηκαν στο 28' με τον Κασεμίρο.

Η άμυνα της Μπάρτσα "κοιμήθηκε" ο Ράμος σούταρε στο δοκάρι κι ο Κασεμίρο στην κενή εστία άνοιξε το σκορ,

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί όμως ήρθε το πρώτο χτύπημα του Μέσι με τον Αργεντινό στο 32' να παίρνει τη μπάλα στη γραμμή της περιοχής να κάνει ένα από τα γνωστά του σλάλομ κι ολοκληρώνοντας με άπιαστο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο β' μέρος και πάλι η Ρεάλ ήταν καλύτερη μέχρι το 60' δημιούργησε φάσεις με κορυφαία όλων αυτή στο 49' όταν ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Μπενζεμά, αλλά κι από κει και μετά η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Καταλανών.

Ο Κέιλορ Νάβας έκανε τη μία μετά την άλλη τις σπουδαίες επεμβάσεις, για να χαθεί πάντως η ευκαιρία του αγώνα στο 67' από τον Ρονάλντο ο οποίος από οριακή θέση οφσάιντ μετά την ασίστ του Ασένσιο κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ από τα δύο μέτρα.

Έξι λεπτά αργότερα η Ρεάλ το πλήρωσε με τον Ράκιτιτς να εξαπολύει τρομερή βολίδα με το κακό του πόδι, το αριστερό, διαμορφώνοντας το 2-3 και το σοκ έγινε ακόμη μεγαλύτερο όταν στο 78' ο Ράμος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για φάουλ στο Μέσι.

Εκεί έμοιαζαν όλα να έχουν τελειώσει, όμως το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει... Στο 86' η άμυνα των Καταλανών κοιμήθηκε κι ο Ροντρίγκες που είχε μπει αλλαγή πριν από δύο λεπτά ισοφάρισε σε 2-2 με την Ρεάλ να κυνηγά ένα τρίτο γκολ (αν και την βόλευε η ισοπαλία) και να το πληρώνει...

Στην τελευταία επίθεση της Μπάρτσα ο Σέρχι Ρομπέρτο ξεχύθηκε σαν καθαρόαιμο άτι από την περιοχή του, απέφυγε δύο αντιπάλους κι έδωσε το πλεονέκτημα στους συμπαίκτες του με τον Γκόμες να δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Άλμπα κι ο τελευταίος να κάνει το γύρισμα στην περιοχή όπου πετάχτηκε ο Μέσι και με άπιαστο αριστερό πλασέ πέτυχε το 3-2!

Το "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" πάγωσε, ο Αργεντινός σούπερ σταρ έβγαλε τη φανέλα του και την έδειχνε προς τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα που πανηγύριζαν έξαλλα... Δευτερόλεπτα αργότερα ακουγόταν το τελευταίο σφύριγμα της λήξης και το σίγουρο είναι πως στην Βαρκελώνη θα έχουν μια... υπέροχη νύχτα!

90'+2' ΓΚΟΛ: Ο Σέρχι ΡΟμπέρτο ξεκινά από την περιοχή της Μπαρτελόνα και βγάζει την ομάδα του στην κόντρα με τον Άλμπα να κάνει το γύρισμα κι ο Μέσι με το αριστερό να εκτελεί τον Νάβας για το 2-3! Απίστευτο φινάλε σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι!

90'+1': Κακή πάσα του Άλμπα διώχνει η άμυνα της Ρεάλ...

Μπαίνουμε πλέον στις καθυστερήσεις που θα είναι μόνο 2 λεπτά.

89': Αντεπίθεση της Ρεάλ με τον Ασένσιο να σουτάρει και τον Τερ Στέγκεν να λέει "όχι".

86' ΓΚΟΛ: Ο Χάμες Ρντρίγκες είναι η χρυσή αλλαγή της Ρεάλ καθώς λίγο μετά την είσοδο του ξεχασμένος από την άμυνα της Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 2-2!

84': Φάουλ για την Μπάρτσα με τον Ράκιτιτς σαν κοντινό κόρνερ. Διώχνουν οι Μαδριλένοι και βγαίνουν στην κόντρα με τον Χάμες να σουτάρει πάνω στον Τερ Στέγκεν!

83': Πάλι ο Νάβας λέει "όχι" στο σουτ του Μέσι!

81': Νέο σκληρό φάουλ στον ασταμάτητο Μέσι και κάρτα στον Κόβατσιτς!

80': ΑΠΙΘΑΝΗ χαμένη ευκαιρία από τον Ζεράρ Πικέ ο οποίος από τα δύο μέτρα πήγε να σκοτώσει τον Νάβας στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα των Μαδριλένων!

78': Σκληρό φάουλ του Σέρχιο Ράμος στον Μέσι που έφευγε στην αντεπίθεση και κόκκινη κάρτα για τον αρχηγό της Ρεάλ που αποχωρώντας χειροκρότησε ειρωνικά τον διαιτητή και κινδυνεύει με επιπλέον τιμωρία!

75': Σουτ του Ρονάλντο μπλοκάρει ο Τερ Στέγκεν!

Αν μείνει αυτό το σκορ η Μπαρτσελόνα πιάνει την Ρεάλ στη βαθμολογία (από 75 βαθμούς) με τους Μερένχες να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο!

73' ΓΚΟΛ: Ο Ιβάν Ράκιτις με το κακό του πόδι, το αριστερό, πιάνει τρομερή βολίδα και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Ρεάλ για το 1-2!

72': Ατομική προσπάθεια του Ασένσιο και σουτ στην γωνία, φανταστική επέμβαση του Τερ Στέγκεν.

70': Αντρέ Γκόμεζ αντί Αλκάθερ, Κόβατσιτς αντί Κασεμίρο!

69': Ο Μέσι σουτάρει όμως ο Νάβας σε μία ακόμη επέμβαση.

Απίθανος ρυθμός στο παιχνίδι!

68': Τρομερή ασίστ του Ινιέστα στον Σουάρες που από τη γωνιά της μικρής περιοχής δεν μπορεί να νικήσει τον Νάβας.

67': ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χαμένη ευκαιρία από τον Ρονάλντο (που οριακά φαίνεται να είναι σε θέση οφσάιντ) καθώς από την ασίστ του Ασένσιο κατάφερε να αστοχήσει από τα 2 μέτρα!

66': Σέντρα του Ασένσιο ο Ρονάλντο επιχειρεί το ψαλιδάκι με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

62': Ο Καρβαχάλ βρίσκεται με τη μπάλα στην περιοχή αλλά αντί να σουτάρει πάει να κάνει ντρίμπλες και οι αμυντικοί διώχνουν.

58': Νέα σπουδαία επέμβαση από τον Κέιλορ Νάβας στην κεφαλιά του Πικέ μετά από εκτέλεση κόρνερ,

55': Απαντά η Μπαρτσελόνα με τον Αλκάθαρ να πλασάρει και τον Νάβας να διώχνει με το πόδι

54': Μεγάλη επέμβαση από τον Τερ Στέγκεν στην κεφαλιά του Μπενζεμά.

49': Σουτ του Κρόος διώχνει δύσκολα ο Τερ Στέγκεν

47': Επικίνδυνη αντεπίθεση της Ρεάλ σέντρα του Καρβαχάλ ο Πικέ διώχνει την μπάλα την τελευταία στιγμή.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

45'+2': Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα, ο Νάβας χάνει την έξοδο, ο Μέσι αστοχεί στην κενή εστία, αλλά έχει υποδειχθεί νωρίτερα επιθετικό φάουλ του Σουάρες.

45'+1': Νέο σκληρό φάουλ του Κασεμίρο που πατάει το πόδι του Μέσι και γλιτώνει τη 2η κίτρινη κάρτα!

43': Νέα ευκαιρία για την Μπάρτσα με τον Ζάρντι Άλμπα να μην πιάνει καλά το σουτ μέσα από την περιοχή

40': Ο Μέσι κερδίζει τη μπάλα, μπαίνει στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχειρεί κοντράρει και περνά δίπλα από το δοκάρι με τον διαιτητή να δείχνει άουτ

39': Αλλαγή για την Ρεάλ καθώς ο Μπέιλ αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Ασένσιο

36': Πέφτει στο χορτάρι ο Μπέικ και δείχνει ότι έχει πρόβλημα (προέρχονταν από τραυματισμό ο Ουαλός)

32' ΓΚΟΛ: Μαγικό γκολ από τον Λιονέλ Μέσι! Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα στην περιοχή με προσποίηση άδειασε την άμυνα της Ρεάλ και με εκπληκτικό πλασέ νίκησε τον Νάβας για το 1-1!

28' ΓΚΟΛ: Ο Σέρχιο Ράμος σημάδεψε από κοντά το δοκάρι, αλλά ο Κασεμίρο πήρε το ριμπάουντ κι από κοντά πέτυχε το 1-0!

21': Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Μέσι μετά από αγκωνιά που δέχθηκε... Έχει ματώσει ο Αργεντινός αλλά επιστρέφει

20': Σουτ του Ρονάλντο από πλάγια αριστερά απομακρύνει ο Τερ Στέγκεν

19': Άστοχο σουτ του Σουάρες από καλή θέση.

18': Πολύ κακό το τελείωμα του Μπενζεμά αν και βρισκόταν σε εξαιρετική θέση

13': Σκληρό φάουλ του Κασεμίρο στον Μέσι μετά την... ποδιά που του έκανε και πρώτη κίτρινη κάρτα

11': Πρώτη ευκαιρία για την Μπάρτσα με το σουτ του Σουάρες να περνά έξω.

Πολύ καλύτερη η Ρεάλ στο ξεκίνημα του αγώνα

6': Σουτ του Ρονάλντο μπλοκάρει σταθερά ο Τερ Στέγκεν

4': Ο Ρονάλντο δίνει έξοχα στον Καρβαχάλ που μπαίνει από τα δεξιά μόνος του, όμως η σέντρα που επιχειρεί δεν είναι καλή

2': Ο Μπενζεμά κάνει την σέντρα ο Ρονάλντο τσιμπάει τη μπάλα και πέφτει στο έδαφος διαμαρτυρόμενος για πέναλτι, αλλά ακόμη κι από το τηλεοπτικό ριπλέι δεν φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπάρχει επαφή με τον Ουμτιτί!

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις:
Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.
Στον πάγκο: Κασίγια, Ντανίλο, Χάμες Ροντρίγκες, Ασένσιο, Μοράτα, Ίσκο, Μοράτα.
Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Σέρζι Ρομπέρτο, Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Λουίς Σουάρες, Αλκάθερ.
Στον πάγκο: Σίλεσεν, Μασεράνο, Ντιν, Αντρέ Γκόμες, Ντένις Σουάρεθ, Αρντά Τουράν, Αλενιά.