Ολυμπιακός - Μονπελιέ: 3-1

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους πρωταθλητές Ελλάδας με γκολ τουΜασάντο στο 4' - Με πέναλτι του Μπελχαντά στο 66' ισοφάρισαν προσωρινάοι Γάλλοι - Καταιγιστικός στα τελευταία λεπτά ο Θρύλος <<καθάρισε>> το παιχνίδι με δύο γκολ του Γκρέκο στο 80' και του Μήτρογλου στο 82'

Σε εξέλιξη είναι το δεύτερο ημίχρονο του κρίσιμου αγώνας του Ολυμπιακού κόντρα στην γαλλική Μονπελιέ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Με πέναλτι στο 66 η Μονπελιέ ισοφάρισε τον Ολυμπιακό φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι στο κατάμεστο Καραΐσκάκη.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με γκολ του Μασάντο στο 4ο λεπτό, ενώ στο 31ο λεπτό η Μονπελιέ έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Με νίκη, που θα είναι η δεύτερη επί της πρωταθλήτριας Γαλλίας, Μονπελιέ, οι ερυθρόλευκοι εξασφαλίζουν ουσιαστικά την τρίτη θέση, που οδηγεί στο Europa League, και κυνηγάνε στα δύο παιχνίδια που απομένουν, με Σάλκε εκτός και Άρσεναλ εντός έδρας, το εισιτήριο για την επόμενη φάση της χρυσοφόρας διοργάνωσης.

Χωρίς εκπλήξεις είναι η 11άδα  που κατεβάζει ο Λεονάρντο Ζαρντίμ κόντρα στην Μονπελιέ.

Αναλυτικά επέλεξε τους: Κάρολ, Τοροσίδης, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Αμπντούν, Μοντέστο, Μανιάτης, Μασάντο, Γκρέκο, Μήτρογλου, ενώ στον πάγκο θα είναι οι: Μέγιερι, Παπάζογλου, Λυκογιάννης, Φέισα, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Πάντελιτς.

Οι ερυθρόλευκοι έχουν ελλείψεις, αφού θα απουσιάζουν ο Ιμπαγάσα, ο Τζεμπούρ και ο Κοντρέρας.

Στην άμυνα, ο Σιόβας στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ έκανε δίδυμο με τον Μανωλά. Στον άξονα το κενό του Αργεντινού θα καλύψει ο Μασάδο, αν και δεν μπορούν να συγκριθούν οι δύο παίκτες μεταξύ τους.

Στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, μόλις ο Ζαρντίμ τράβηξε το συμπατριώτη του από τα άκρα στον άξονα, εκείνος τον έβγαλε ασπροπρόσωπο, πετυχαίνοντας και ένα πολύ ωραίο γκολ από φάουλ. Ο Μασάδο θεωρείται μοιραίος φέτος για την ευρωπαϊκή πορεία των ερυθρολεύκων, αφού και στα τρία παιχνίδια έχει χάσει γκολ που απλά... δεν χάνονται.

Στην επίθεση, ο Μήτρογλου θα καλύψει το κενό του Τζεμπούρ. Ο «Γερμανός» είναι σε φόρμα, με μοναδική κακή παρένθεση τον αγώνα  με τον Άρη, που ήταν μέσα στις φάσεις, αλλά ήταν άστοχος.

Το διπλό την προηγούμενη αγωνιστική επί των Γάλλων πρέπει να το διαχειριστούν με σύνεση στο μεγάλο λιμάνι, για να μην βρεθούν προ εκπλήξεων.

Οι παίκτες της Μονπελιέ είναι τεχνίτες, έχουν καλή φυσική κατάσταση και φτάνουν εύκολα στα αντίπαλα καρέ, όμως δεν σκοράρουν με την ίδια ευκολία.

Οι Γάλλοι βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο, αφού με ήττα απόψε αποχαιρετούν την Ευρώπη και αυτόματα η φετινή χρονιά τους μετατρέπεται σε εφιάλτη, αφού στο γαλλικό πρωτάθλημα έχουν βουλιάξει.

Από την άλλη πλευρά, ο Ζαρντίμ θα μπει με τη λογική του πρώτου αγώνα και με στόχο η ομάδα να έχει την απόδοση του β' ημιχρόνου. Εκεί που ανέβηκε, εγκατέλειψε την άμυνα και πίεσε τους Γάλλους, οι οποίοι έπεφταν από το ένα λάθος στο άλλο.

Ο Πορτογάλος τεχνικός έχει στην αποστολή τους: Κάρολ, Μέγιερι, Σιόβα, Χολέβας, Μανωλά, Παπάζογλου, Τοροσίδη, Γκρέκο, Φουστέρ, Μοδέστο, Μανιάτη, Φετφατζίδη, Φέισα, Αμπντούν, Μήτρογλου, Πάντελιτς, Λυκογιάννη, Μασάδο, Ντιακιτέ.

Δεν είναι μόνο ο Ολυμπιακός όμως, που έχει απουσίες. Η Μονπελιέ έχει κι εκείνη προβλήματα, αφού βρίσκεται στην Ελλάδα χωρίς τον Εστράδα, ενώ εκτός έμειναν και οι Σταμπουλί, Αϊτ Φανά, Ουτάκα. Ο Ρενέ Ζιράρ έχει κάθε λόγο να πονοκεφαλιάζει, αλλά τουλάχιστον έχει στα πλάνα του τον Εμ Μπιβά, ο οποίος ήταν τιμωρημένος.

Πάντως, οι Γάλλοι έχουν  καθε λόγο να αισθάνονται αισιόδοξοι για την έκβαση της αναμέτρησης. Έχουν σύμμαχο την παράδοση που  έχουν οι γαλλικές ομάδες κόντρα στον Ολυμπιακό, όταν παίζουν μακριά από τη Γαλλία. Δεν είναι τυχαίο πως τις τρεις τελευταίες φορές που έχουν φιλοξενηθεί γαλλικοί σύλλογοι από τους «ερυθρόλευκους», οι Πειραιώτες έχουν ηττηθεί!

Αναλυτικά η προϊστορία του Ολυμπιακού με γαλλικές ομάδες:

18/02/2009         Ολυμπιακός-Σεντ Ετιέν    1-3 (ΟΥΕΦΑ)

23/02/2010         Ολυμπιακός-Μπορντό  0-1 (Τσ. Λιγκ)

13/09/2011         Ολυμπιακός-Μαρσεϊγ   0-1 (Τσ. Λιγκ)

1963/64 Κύπελλο Κυπελλούχων (1η φάση)

20/11/63 Λιόν-Ολυμπιακός 4-1 (19’, 33’, 54’ πεν. Κομπίν, 89, Λεμπόρν  - 22’ Παπάζογλου)

04/12/63 Ολυμπιακός-Λιόν 2-1 (16’ Σιδέρης, 55’ Κυπριανίδης   - 85’ Κομπίν)

989/90 Κύπελλο UEFA (3η  φάση)

22/11/89 Οσέρ-Ολυμπιακός 1-1 (30’ Αναστόπουλος - 18’ Κοβάτς)

06/12/89 Ολυμπιακός-Οσέρ 0-0

1992/93 Κύπελλο Κυπελλούχων (2η  φάση)

21/10/92 Μονακό-Ολυμπιακός 0-1 (86’ Βαΐτσης)

04/11/92 Ολυμπιακός-Μονακό 0-0

1993/94 Κύπελλο  UEFA (1η φάση)

13/09/94 Ολυμπιακός-Μαρσέιγ  1-2 (56’ Ίβιτς - 31’ Φερέρ, 80’  Μαρκέτ)

27/09/94 Μαρσέιγ-Ολυμπιακός 3-0 (52’, 88’  Κασκαρίνο, 85’ Φερέρι)

2000/01 Champions League (Φάση ομίλων)

20/09/00 Ολυμπιακός-Λιόν 2-1 (19’ Οφορίκουε, 34’ Ζιοβάνι - 88’ Φοέ)

07/11/00 Λιόν-Ολυμπιακός 1-0 (2’ Λενγκλ)

2001/02 Champions League (Φάση ομίλων)

25/09/01 Λιλ-Ολυμπιακός 3-1 (33’ Μπακαρί, 44’ Σεϊρού, 79’ Ταφορό - 90+1 Γιαννακόπουλος)

17/10/01 Ολυμπιακός-Λιλ  2-1 (53’ Αλεξανδρής, 64’ Νινιάδης - 38’ Μπασίρ)

2004/05 Champions League (Φάση  ομίλων)

19/10/04 Μονακό-Ολυμπιακός 2-1 (3’ Σαβιόλα, 10’ Σεβαντόν - 60’  Οκκάς)

03/11/04 Ολυμπιακός-Μονακό 1-0 (84’ Σούρερ)

Κύπελλο UEFA (φάση των «32»)

17/02/05 Ολυμπιακός-Σοσό 1-0 (29’ Οκκάς)

24/02/05 Σοσό-Ολυμπιακός 0-1 (67’ Στολτίδης)

2005/06 Champions League (Φάση  ομίλων)

19/10/05 Λιόν-Ολυμπιακός 2-1 (4’ Ζουνίνιο, 89’ Γκοβού - 84’  Καφές)

01/11/05 Ολυμπιακός-Λιόν 1-4 (3’ Μπαμπαγκίντα - 41’ Ζουνίνιο, 44’, 57’ Κάριου, 55’  Μ. Ντιαρά)

2008/09 Europa League (Φάση  των «32»)

18/02/09 Ολυμπιακός-Σεντ  Ετιέν 1-3 (64’ πεν. Τζόρτζεβιτς-12’  Ιλάν, 43’ Ντερνίς, 90+1 Γκομί)

26/02/09 Σεντ Ετιέν-Ολυμπιακός 2-1 (45’  Παγιέτ, 58’ Ιλάν - 75’ Όσκαρ)

2009/10 Champions League (Φάση  των «16»)

23/02/10 Ολυμπιακός-Μπορντό  0-1 (45+2 Σιανί)

17/03/10 Μπορντό-Ολυμπιακός 2-1 (5’ Γκουρκίφ, 88’ Σαμάκ - 65’  Μήτρογλου)

2011/12 Champions League (Φάση  ομίλων)

13/09/11 Ολυμπιακός-Μαρσέιγ 0-1 (51 Λούτσο  Γκονζάλες)

23/11/11 Μαρσέιγ-Ολυμπιακός 0-1 (82’ Φετφατζίδης)

Αξιοσημείωτο επίσης είναι  πως  η τελευταία εντός έδρας νίκη ελληνικής ομάδας κόντρα σε Γάλλους είναι το 2006, όταν η ΑΕΚ επικράτησε της Λιλ για το Champions League με 1-0. Τα υπόλοιπα ματς από τότε:

14/02/2007         ΑΕΚ-Παρί ΣΖ                       0-2 (ΟΥΕΦΑ)

22/02/2007         ΠΑΟ-Λανς                                           0-0 (ΟΥΕΦΑ)

04/10/2007         Πανιώνιος-Σοσό                               0-1 (ΟΥΕΦΑ)

19/12/2007         Πανιώνιος-Μπορντό      2-3 (ΟΥΕΦΑ)