Champions League: Άντεξε η Μπενφίκα, 1-1 στην έδρα της Παρί - Δείτε τα 14 γκολ της βραδιάς

Η Μπενφίκα διατήρησε το αήττητο - Εύκολο διπλό η Τσέλσι στο Μιλάνο, η Ρεάλ ισοφάρισε στο 90'+5' τη Σαχτάρ - Στα άλλα ματς: Ντινάμο Ζ.-Σάλτσμπουργκ 1-1, Σέλτικ-Λειψία 0-2, Ντόρτμουντ-Σεβίλλη 1-1

paris-benfica-m
Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου έμεινε όρθια στο Παρίσι και παρέμεινε συγκάτοικος με την Παρί στην κορυφή του 8ου ομίλου, ενώ το ντέρμπι στο Μιλάνο δεν έγινε ποτέ καθώς η Μίλαν έμεινε από νωρίς με παίκτη λιγότερο κι η Τσέλσι από το πρώτο ημίχρονο έβαλε δύο γκολ για να πάρει το τρίποντο και το προβάδισμα πρόκρισης.

Ωστόσο για... δευτερόλεπτα η Σαχτάρ Ντόνετσκ έχασε την ευκαιρία για μια τεράστια νίκη (δεδομένων των συνθηκών υπό τις οποίες αγωνίζεται) με τον Ρούντιγκερ να ισοφαρίζει για τη Ρεάλ στις καθυστερήσεις...

Για τον 8ο όμιλο η Παρί υποδέχθηκε τη Μπενφίκα χωρίς τον Μέσι, με τον Κιλιάν Εμπαπέ λίγες ώρες αφότου έγινε πρωτοσέλιδο παντού μετά τις νέες φήμες για αποχώρηση του να γράφει ιστορία αλλά να μην πανηγυρίζει τη νίκη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnjeiem2qzix)

Ο 22χρονος επιθετικός ξεπέρασε τον Έντισον Καβάνι στη θέση του κορυφαίου σκόρερ της ομάδας στο Champions League (31 έναντι 30) ανοίγοντας το σκορ με πέναλτι στο 40'.

Η Μπενφίκα όμως φρόντισε να αποδείξει ότι δεν είναι τυχαία η πορεία της και στο 62' ο Ζοάο Μάριο με πέναλτι επίσης ισοφάρισε σε 1-1, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Στον 5ο όμιλο η Τσέλσι πανηγύρισε 2η νίκη επί της Μίλαν και πιο εύκολα απ' ότι θα περίμενε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnjelhjcybgx)

Η αποβολή του Τομόρι στο 18' και το πέναλτι που κέρδισε ο Μάουντ μετατράπηκε σε γκολ από τον Ζορζίνιο κι ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 2-0 πριν κλείσει το ημίχρονο χωρίς οι ροσονέρι να βγάλουν αντίδραση. Αλλά πλέον χρειάζονται νίκες με Ντινάμο Ζάγκρεμπ και Σάλτσμοπουργκ για να περάσουν..

Στο άλλο ματς στο Ζάγκρεμπ επίσης όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο με τους Αυστριακούς να προηγούνται τους Κροάτες να ισοφαρίζουν και στο φινάλε να έχουν από ένα δοκάρι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnjefcr5d4h5)

Για τον 6ο όμιλο η Σαχτάρ με το μυαλό στη βομβαρδισμένη πατρίδα λίγο έριψε να προκαλέσει σοκ σε όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnjeiemc3qzd)

Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στα πρώτα δευτερόλεπτα του 2ου ημιχρόνου με τον Ζούμπκοφ και κρατούσαν μέχρι το 90'+5 τη νίκη, αλλά η κακή εκτίμηση της φάσης από τον τερματοφύλακα τους και η οξυδέρκεια του Ρούντιγκερ έφερε το 1-1.

Κι αυτό το αποτέλεσμα εκμεταλλεύτηκε πλήρως η Λειψία, η οποία με 2 γκολ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σέλτικ σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση του ομίλου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnjedt46qk7d)

Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε αλλαγή στην ενδεκάδα της Σέλτικ αντί του Φουρουχάσι στο 66ο λεπτό και είχε μία καλή στιγμή στο 75΄ για να σκοράρει.

Για τον 7ο όμιλο η Σεβίλλη ήταν μεταμορφωμένη με τον Σαμπάολι στον πάγκο της, προηγήθηκε στο 18' με τον Νιανζού, αλλά ο Μπέλιγχαμ ισοφάρισε για τη Ντόρτμουντ που παραμένει το φαβορί για την 2η θέση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnjefjb6tpkx)