Στους τελικούς της VTB League με «sweep» η Ούνιξ του Πρίφτη

Μετά το φετινό Eurocup, η Ούνιξ Καζάν θα διεκδικήσει και τη VTB League, καθώς νίκησε 74-70 τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, κάνοντας το 3-0 και παίρνοντας την πρόκριση στους τελικούς

unics_185811
Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη νίκησε 74-70 τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, με αποτέλεσμα να κάνει το «sweep» (3-0) στη σειρά και να προκριθεί στους τελικούς της VTB League!

Εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο από τη «Λόκο», καθώς πήγε στα αποδυτήρια με το +13 (31-44). Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή στην τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 29-11. Στην τέταρτη το ματς ήταν ντέρμπι, με τον Μοτοβίλοβ να αστοχεί σε τρίποντο στο 73-70 και τον Χόλαντ με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για την Ούνιξ ήταν ο Μπράουν με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Κάνααν να είχε 12π. και τους Γουάιτ και Θίοντορ από 11π., με τον πρώην παίκτη του Άρη να «κατεβάζει» και 10 «σκουπίδια».

Από το σύνολο του Πασούτιν, ξεχώρισε ο Γουίλιαμς-Γκος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 31-44, 60-55, 74-70