Stoiximan Basket League, ΑΕΚ-Ηρακλής 100-97: Ο Μέικον ντύθηκε Λάνγκφορντ

Ακόμα ένα buzzer beater! Και η αποδεκατισμένο ΑΕΚ βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει - Μία εβδομάδα μετά τη νίκη στην Πυλαία με σουτ της τελευταίας στιγμής του Λάνγκφορντ, νίκησε και τον Ηρακλή, στην παράταση, με buzzer του Μέικον

aekiraklissss
Οι δύσκολοι καιροί απαιτούν δραστικά μέτρα. Ακόμη και δύο κολλητά buzzer beater! Το ένα ήρθε απέναντι στον ΠΑΟΚ, την περασμένη εβδομάδα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ca2d1hmlb4n5-sf)

Το άλλο, σήμερα, ξανά σε ομάδα της Θεσσαλονίκης, τον Ηρακλή. Πριν ήταν ο Κιθ Λάγκφορντ. Τώρα ο... μαθητής του, Ντάριλ Μέικον. Το δικό του τρίποντο, ακόμη και αν η μπάλα αναπήδησε προτού μπει στο καλάθι, έκρινε το ματς του ΟΑΚΑ στην παράταση με 100-97!

Το ματς είχε μία απίθανη μονομαχία στο σκοράρισμα: 28 πόντους για τον Κιθ Λάνγκφορντ, 32 για τον Τζόσουα Χάγκινς!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν φάνηκε η διαφορά. Οι εννιά γενναίοι της ΑΕΚ (Ο Γκίκας ήταν στον πάγκο, όχι όμως για να αγωνιστεί) αγωνίστηκαν σαν δώδεκα. Ο Ηρακλής έμοιαζε... βραχυκυκλωμένος.

Το ματς ξεκίνησε με τρία απανωτά τρίποντα της ΑΕΚ και σκορ 11-0! Όσοι δεν το πίστευαν και έτριβαν τα μάτια τους, λίγο αργότερα βεβαιώθηκαν ότι το σκορ ήταν ευθύνη του Ηρακλή.

Σταδιακά, οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν την άμυνα τους και την επίθεση. Πήγαν σε πιο γρήγορα σχήματα και από τη στιγμή που ο Καββαδάς πήγε στον πάγκο, βρέθηκαν περισσότεροι διάδρομοι. Και πιο πολλά εύστοχα σουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου είχαν 6/13 τρίποντα, σάρωσαν στα ριμπάουντ (23 έναντι 10, με 9 επιθετικά) και ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκαν την απουσία κορμιών στην ΑΕΚ.

Ο Ίμπανκς έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στον Ηρακλή με 35-34, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν ένα επί μέρους σκορ 14-3 και την ΑΕΚ να μένει χωρίς σκορ για 4 λεπτά και 30 δεύτερα.

Ένα γρήγορο σερί 7-0 για την ΑΕΚ (με τρίποντα από Μωραίτη, Λάνγκφορντ) έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία.

Ένα προσωπικό ξέσπασμα του Χρυσικόπουλο, με επτά κολλητούς πόντους, έφερε την ΑΕΚ στο +4 (53-49), αλλά ο Ηρακλής δεν τα παράτησε.

Η ΑΕΚ έβρισκε σκορ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αφού στην τρίτη περίοδο είχε 7/10. Ένα απ' αυτά, στη λήξη του χρόνου, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στη «Βασίλισσα».

Το φινάλε της κανονικής διάρκειας ήταν απίθανο!

Ο Ηρακλής κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, αρκεί ο Ίμπανκς να έχανε τη δεύτερη βολή του με ένα δεύτερο στο ρολόι. Την έβαλε, η ΑΕΚ είχε την τελευταία επίθεση και ο Ματσιούλις πήρε βολές. Ο Λιθουανός έβαλε και τις δύο. Παράταση, σχεδόν από το πουθενά!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η μονομαχία των Λάνγκφορντ Χαγκινς συνεχίστηκε. Αλλά το ματς, τελικά, έκρινε ο Μέικον. Το τρίποντό του βρήκε στόχο, αφού η μπάλα αναπήδησε και κατέληξε στο καλάθι του Ηρακλή για το τελικό 100-97.

Τροχαίο στη Βουλή: Φως στην τραγωδία από το οπτικοακουστικό υλικό και τις καταθέσεις

Ισλανδία: Εξερράγη το ηφαίστειο Fagradalsfjall - Δείτε βίντεο live

Τουρκία: Καθαιρέθηκε ο διοικητής της Κεντρικής Τράπεζας έπειτα από τέσσερις μήνες