PROTOTHEMA

Πολιτική

Από βουλευτής

Λεβέντης: Μπορεί να παραιτηθώ, δεν θέλω να είμαι μέρος του βρωμερού πολιτικού συστήματος

Λεβέντης: Μπορεί να παραιτηθώ, δεν θέλω να είμαι μέρος του βρωμερού πολιτικού συστήματος

Εισηγούμαι επί δύο χρόνια διακυβερνητική συνεργασία και με αγνοούν - Εγώ δεν μπήκα στη Βουλή για να παίρνω μισθό - Τη Δευτέρα στη Θεσσαλονίκη θα πάρω τις αποφάσεις μου, είπε ο πρόεδρος της Ενωσης Κεντρώων

Ακόμα και το ενδεχόμενο παραίτησης από την θέση του βουλευτή άφησε ανοιχτό ο πρόεδρος της Ένωσης Κεντρώων Βασίλης Λεβέντης, καθώς όπως είπε εδώ και δύο χρόνια ζητά «διακυβερνητική συνεργασία» αλλά τον «αγνοούν».


«Τη Δευτέρα έχω μια ομιλία στη Θεσσαλονίκη. Υπάρχει η απειλή εκ μέρους μου, της παραίτησης από βουλευτή», δήλωσε μιλώντας το πρωί της Πέμπτης στον Σκάι και εξήγησε: «Γιατί εισηγούμαι επί δύο χρόνια μια συνεργασία διακυβερνητική. Ο Τσίπρας καπρίτσιο, να το πάει μέχρι τέλους, ο Μητσοτάκης "δεν δίνω χέρι, να έρθει αυτός"». 

«Με αγνοούν. Εγώ δεν μπήκα στη Βουλή για να παίρνω μισθό. Εγώ τη Δευτέρα στη Θεσσαλονίκη θα πάρω τις αποφάσεις μου. Πάω για παραίτηση από αυτό το σάπιο και διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα. Δεν θέλω να αποτελώ μέρος ενός βρωμερού και διεφθαρμένου πολιτικού συστήματος. Κι αν ο Παυλόπουλος υπογράψει το νομοσχέδιο του Τσίπρα (σσ. εννοεί αυτό που περιέχει την αλλαγή ταυτότητας φύλου), από σήμερα ούτε την καλημέρα μου δεν έχει», δήλωσε μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της Ένωσης Κεντρώων.


Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

αυτο λεβεντη 12/10/201721:26

ειναι ξεσπασμα που δεν σε εκανε ο αεροπλανακιας χαζοβιολης τσιπρας υπουργο; θα σου περασει.δεν πειραζει.

Απάντηση
ΣΑΛΟΝΙΚΑ12/10/201721:26

ΠΡΟΕΔΡΑ ΒΑΣΤΑ ΓΕΡΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΑ ΔΙΨΗΦΙΟ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΗ ΦΟΒΑΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΑΠΙΛΑ, ΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΠΛΟΚΗ! ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ!!

Απάντηση
ΜΠΑΣΚΕΚΑΤΣΙ ΦΡΑΠΕΔΟΥΜΠΑ12/10/201718:22

ΠΑΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ...ΠΡΟΩΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΤΟΥ ΓΙΑ...ΗΡΩΙΚΗ ΕΞΟΔΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΤΡΟΥΠΩΣΕΙ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΩΣ....ΓΙΑΛΑΝΤΖΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΛΑΡΧΕΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ...ΕΝΑ ΧΕΡΑΚΙ .ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ....ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΚΙ ΑΒΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΜΟΥΡΜΟΥΡΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΥΤΗΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ .

Απάντηση
Να συγκληθεί άμεσα η ΚΟ της Ένωσης Κεντρώων.12/10/201717:51

Για να εκλέξει νέο Πρόεδρο. Επίσης,πρέπει να επιστρέψουν εκείνοι που απεχώρησαν για την αντιδημοκρατική και συγκεντρωτική ηγεσία του Κόμματος από τον απερχόμενο Πρόεδρο Βασίλη Λεβέντη. Θεωρώ ότι η Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου μπορεί να εγγυηθεί την ενότητα,την συνέχεια και την προοπτική της Κεντρώας Παράταξης.Ο Βασίλης Λεβέντης εξάντλησε το πολιτικό του κεφάλαιο και δείχνει ότι,πλέον,αποτελεί βαρίδι στην περαιτέρω εξέλιξη της Παράταξης.Νομίζω ότι ήρθε η ώρα για μια ανανέωση στις απαρχαιωμένες δομές της Ένωσης Κεντρώων.Ο Λεβέντης οφείλει να επιμείνει στην σκέψη του και να παραιτηθεί.Με την κίνηση αυτή,θα διασώσει το πολιτικό του κύρος και -ποιος ξέρει- ίσως αποτελέσει στο κοντινό μέλλον μια καλή υποψηφιότητα για το αξίωμα του Προέδρου της Δημοκρατίας, ή ακόμα και για το αξίωμα του Πρωθυπουργού κοινής αποδοχής μιας Οικουμενικής Κυβέρνησης.

Απάντηση