Έκλεισαν ιδανικά τη χρονιά οι Κρητικοί: Ρέθυμνο-Κηφισιά 74-61

Το Ρέθυμνο ήταν σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση καλύτερο κι απέναντι στην Κηφισιά (74-61) πήρε άνετα την τέταρτή του νίκη στην Α1

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έκλεισε ιδανικά την χρονιά! Οι κρητικοί παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο από την Κηφισιά και την... έπιασαν στο 4-7 της κατάταξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ:
Την περασμένη αγωνιστική το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικό απέναντι στην ΑΕΚ και κόντρα στην Κηφισιά η νίκη ήταν... μονόδρομος όπως είχε τονίσει ο Θανάσης Σκουρτόπουλος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, κατάφερα να κρατήσουν το προβάδισμα και παίζοντας καλή άμυνα στην τρίτη περίοδο «καθάρισαν» τη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάρης Γιαννόπουλος σταμάτησε στους 11 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές κι έκανε 2 λάθη σε 30:17.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάντε Στίγκερς ήταν άστοχος με 1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, μάζεψε 1 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη σε 16:34.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ένα σερί 14-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου μετέτρεψε το 36-35 σε 50-35 και η Κηφισιά δεν κατάφερε ν' ανατρέψει την κατάσταση.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τη νίκη-ανάσα κι η Κηφισιά την προσπάθειά της στην τέταρτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κηφισιά την αστοχία της.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-28, 57-43, 74-61