Πάει Μουντιάλ η Αγγλία

Τεσσάρα στο Μαυροβούνιο (4-1) και η Αγγλία μια ανάσα από τη... σάμπα

Διάστρεμμα ο Σιμάο

Μία νίκη την τελευταία αγωνιστική εντός έδρας κόντρα στην Πολωνία θέλει η Αγγλία και θα είναι παρούσα στο Mundial της Βραζιλίας. Τα Λιοντάρια μπήκαν δυνατά και είχαν τον έλεγχο, όμως πέρα από κάποια μακρινά σουτ που δεν είχαν τύχη, είχαν μόνο την ευκαιρία των Γουέλμπεκ (23') και το δοκάρι του Ρούνεϊ (40'). Στην επανάληψη τα πράγματα πήγαν διαφορετικά και καλύτερα για τους Αγγλους πήραν μία μάλλον άνετη νίκη, ειδικά αν λάβουμε υπόψη την κρισίμότητα του αγώνα.

Στο 48' έγινε το 1-0 όταν μετά την επέμβαση του Πόλεκσιτς σε σουτ του Τάουσεντ ο Ρούνεϊ σκόραρε από κοντά και στο 63' τα Λιοντάρια πήραν προβάδισμα δύο γκολ με αυτογκόλ του Μπόσκοβιτς μετά από γύρισμα του Γουέλμπεκ (2-0). Στη συνέχεια ο Γιόβετιτς είχε δοκάρι και στο 71' το Μαυροβούνιο μείωσε σε 2-1 με τον Νταμιάνοβιτς. Στο 78' ο Τάουσεντ έβαλε τέλος στα όποια καρδιοχτύπια από πλευράς Αγγλων (3-1) και στις καθυστερήσεις ο Στάριτζ από τη βούλα του πέναλτι έγραψε το τελικό 4-1.