NBA, Μπόστον Σέλτικς-Μιλγουόκι Μπακς 109-81: Συντριβή κι αποκλεισμός

Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν θα μπορέσουν να υπερασπιστούν τον τίτλο του NBA που κατέκτησαν πέρσι - Άντεξαν για ένα ημίχρονο (48-43), όσο είχε δηλαδή δυνάμεις ο συγκλονιστικός Γιάννης Αντετοκούνμπο (17π, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 24 λεπτά), αλλά στη συνέχεια οιι Σέλτικς με έναν απίθανο Γκραντ Ουίλιαμς (27 πόντοι με 7 τρίποντα και ρεκόρ καριέρας) καθάρισαν εύκολα το ματς

nba-0
Το Game 7 ήταν υπόθεση των εντυπωσιακών Σέλτικς, οι οποίοι βρήκαν τους τρόπους και πέταξαν εκτός τους πρωταθλητές Μπακς.
Η Βοστώνη έλεγξε το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι, επικρατώντας τελικά με 109-81. Κορυφαίος για τους Κέλτες ήταν ο φοβερός και τρομερός Γκραντ Ουίλιαμς που έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 27 πόντους, 7 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Ουντόκα πέρασε δίκαια στην επόμενη φάση, βγάζοντας φωτιές από το τρίποντο, ενώ τα ελάφια τελείωσαν την αναμέτρηση με τραγικά ποσοστά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο μετά την υπερπροσπάθεια σε όλη τη σειρά και δεν θα μπορέσει να διαφυλάξει το περσινό στέμμα του, είχε 25 πόντους, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 5 φάουλ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck0ojfmz1981)

Aπό την πλευρά της Βοστώνης πλην του x-factor Ουίλιαμς, ο Τέιτουμ είχε 23 με 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Μπράουν μέτρησε 19 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Σμαρτ είχε 11 πόντους με 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Στον αντίποδα για το Μιλγουόκι πλην του Γιάννη, ο Λόπεζ είχε 15 με 10 ριμπάουντ και ο Χόλιντεϊ μέτρησε 21, αλλά δεν υπήρχε άλλη βοήθεια από τους υπολοίπους.

Το ματς
Οι Μπακς μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν με 6-13 χάρη στους έξι πόντους και τις 3 ασίστ του Γιάννη στο 4’, αναγκάζοντας τον Ουντόκα να καλέσει timeout. Μπράουν και Τέιτουμ ανέλαβαν δράση και έφεραν στο ματς στο 14-17 με μεγάλα σουτ. Ο Greek Freak είχε συμμετοχή και στους 23 πρώτους πόντους του Μιλγουόκι στο ματς, βοηθώντας τους Μπακς να πάνε στο 14-24. Οι Σέλτικς σούταραν με 5-20 στο ξεκίνημα και δεν έβρισκαν λύσεις, με τους Μπακς να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 20-26.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck0n5axupq3t)

Οι Σέλτικς χάρη στις βολές του Τέιτουμ και του Μπράουν μείωσαν σε 25-28 στο 14'. Η Βοστώνη έσφιξε την άμυνα της, πάτησε γκάζι και πέρασε μπροστά με 32-30 χάρη στην φοβερή ασίστ του Πρίτσαρντ και το κάρφωμα του Χόρφορντ. Ο Γιάννης το πήρε πάνω του, έγραψε το 32-37 και έφτασε τους 16 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι Μπακς σούταραν με 3/17 τρίποντα, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Τέιτουμ ισοφάρισε για το 40-40, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, με τον Σμαρτ να διαμορφώνει το 48-43 με τρεις βολές.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck0muaij96sh)

Oι Κέλτες βομβάδριζαν δίχως σταματημό στο ξεκίνημα του δεύτερο ημιχρόνου και ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 59-47. Ο Ουίλιαμς συνέχισε να σκοράρει τρίποντα και έκανε το 68-55, ενώ ο ίδιος παίκτης με το ρεσιτάλ τριπόντου έγραψε και το 76-60, δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου. Oι Μπακς σούταραν με 4/24 τρίποντα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck0o2kkepi3d)

Η Βοστώνη συνέχισε να ελέγχει το ματς και ο Πρίτσαρντ εκτέλεσε για το 87-68, εννιά λεπτά για το τέλος. Η ομάδα του Ουντόκα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ στη συνέχεια της αναμέτρησης, οι Μπακς δεν γινόταν να επιστρέψουν με τίποτα στην διεκδίκηση της νίκης και τελικά οι Σέλτικς πήραν μια πανηγυρική πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 48-43, 79-64, 109-81