Σύγκρουση τρένων: Υπάλληλοι security με δύο μήνες εκπαίδευση ελέγχουν τις σιδηροδρομικές διαβάσεις στον Αυλώνα
Ένα άτομο στη βάρδια σηκώνει με το χέρι τη μπάρα - Το «σύστημα ασφαλείας» που ειδοποιεί ότι πλησιάζει το τρένο είναι ένας απαρχαιωμένος, ηλεκτρολογικός πίνακας με μια λάμπα
Το protothema.gr πραγματοποιήσε αυτοψία στη φυλασσόμενη σιδηροδρομική διαβαση του Αυλώναόπου ένας υπάλληλος φύλαξης, με ελλιπή εκπαίδευση, σηκώνει τις μπάρες με μια μανιβέλα, προκειμένου τα διερχόμενα τρένα να μην συγκρουστούν με κάποιο όχημα.
Το «σύστημα ασφαλείας» που τον ειδοποιεί ότι πλησιάζει το τρένο είναι ένας απαρχαιωμένος, ηλεκτρολογικός πίνακας με μια λάμπα.
Κλείσιμο
Αν η λάμπα δεν ανάψει, τότε ο σεκιουριτάς επικοινωνεί μέσω ασυρμάτου με τον μηχανοδηγό και υπολογίζει το χρόνο, ώστε να κατεβάσει τη μπάρα. Στην 8ωρη βάρδια του φυλακίου υπάρχει μόνο ένας υπάλληλος, ο οποίος, αν χρειαστεί, χρονομετρά και υπολογίζει εμπειρικά ποτέ η αμαξοστοιχία πλησιάζει, ώστε να κατεβάσει τις μπάρες.
«Εγώ ήμουν πρώτα εργαζόμενος με τον ΟΣΕ 12 μήνες. Και τώρα είμαστε σε ιδιώτη, εργολάβο, εταιρεία security. Εμάς είναι η δουλειά μας να περάσει με ασφάλεια το τρένο. Να ανεβοκατεβάσουμε τις μπάρες, να σταματήσει η κυκλοφορία και να περάσει με ασφάλεια το τρένο» λέει στο protothema.gr ο υπάλληλος του φυλακίου στο σταθμό του Αυλώνα και επισημαίνει πως δεν είναι ασφαλές να υπάρχει ένα άτομο σε κάθε βάρδια.
«Αν δεν ανάψει η λάμπα, τότε έχουμε και τον ασύρματο. Μιλάμε και με το μηχανοδηγό και με το σταθμάρχη και μετράμε πόση ώρα θα κάνει το τρένο για να κατεβάσουμε τις μπάρες. Έχουμε περάσει πιστοποίηση, κανονικά. Έχουμε κάνει εκπαίδευση ηλεκτροκίνησης για ένα μήνα και ένα μήνα πιστοποίηση» δηλώνει στο protothema.gr ένας άλλος υπάλληλος εταιρείας security, ο οποίος κάνει βάρδιες στο φυλάκιο του Αυλώνα και τρέμει κάθε φορά που το τρένο πλησιάζει τη διάβαση.
Και όλα αυτά, σε μία γραμμή στην οποία καθημερινά κινούνται δεκάδες τρένα είτε της γραμμής Αθήνα-Θεσσαλονίκη είτε του Προαστιακού, με δρομολόγια από και προς Χαλκίδα.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.