PROTOTHEMA

Οικονομία

2 δισ. ευρώ «φόρτωσαν» στην κάρτα τους οι φορολογούμενοι σε 4 χρόνια

Με …επιτόκια πιστωτικής κάρτας πληρώνουν μισό εκατομμύριο Έλληνες την εφορία

Με …επιτόκια πιστωτικής κάρτας πληρώνουν μισό εκατομμύριο Έλληνες την εφορία

Πολλοί επέλεξαν τις κάρτες για εξόφληση με άτοκες δόσεις, ενώ άλλοι επειδή δεν είχαν άμεσα διαθέσιμα τα χρήματα για να πληρώσουν την εφορία  

Τρεις στους δέκα κατόχους πιστωτικών καρτών την χρησιμοποιούν για να πληρώσουν όχι μόνον για να αγοράζουν όσα χρειάζονται για να ζήσουν, αλλά για να πληρώνουν τις οφειλές τους από παλαιούς και νέους φόρους, επωμιζόμενοι και τα ιδιαίτερα υψηλά επιτόκια με τις οποίες χρεώνονται οι πιστώσεις.
 
Σύμφωνα με στέλεχη των τραπεζών, κατά το 2016 περίπου 450.000 κάτοχοι πιστωτικών καρτών έκαναν χρήση των πιστωτικών καρτών τους για να πληρώσουν περίπου μισό δισ. μόνον για εξόφληση των φόρων τους. Ο αριθμός τους θα ήταν και μεγαλύτερος, εάν είχαν και άλλοι διαθέσιμο περιθώριο πίστωσης και δεν το είχαν εξαντλήσει.
 
Πολλοί επέλεξαν τις κάρτες για εξόφληση με άτοκες δόσεις, ενώ άλλοι επειδή δεν είχαν άμεσα διαθέσιμα τα χρήματα για να πληρώσουν την εφορία. Όσοι πάντως στην πορεία δεν μπόρεσαν να εξοφλήσουν εγκαίρως τις δόσεις τους, επιβαρύνονται πλέον και με τα υψηλά επιτόκια (από 10% - 20% το χρόνο) πληρώνοντας τουλάχιστον την ελάχιστη καταβολή (2%-3%) κάθε μήνα.
 
Συνολικά στην τελευταία τετραετία υπολογίζεται ότι με τον τρόπο αυτόν το δημόσιο εισέπραξε άμεσα από τις τράπεζες περί τα 2 δισ. ευρώ. Υπολογίζεται δηλαδή ότι κάθε χρήστης πιστωτικών καρτών πλήρωνε περί τα 300 ευρώ το μήνα στις τράπεζες για λογαριασμό της εφορίας.
 
Τα χρήματα αυτά όμως έλειψαν από τα νοικοκυριά σε μια περίοδο που σπανίζουν οι πηγές χρηματοδότησης, αλλά και από την αγορά, καθώς αφαιρέθηκαν από την καταναλωτική πίστη και τους τζίρους των επιχειρήσεων.

 
 

 
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

dim10/01/201710:31

Με μαθηματική ακρίβεια φουντάρισμα !

Απάντηση
με αλέξη το είδαμε και αυτό10/01/201710:26

όσοι έχουν ακόμα πιστωτικές κάρτες πληρώνουν εφορία, φεσώνουν τράπεζες που δεν μπορούν να τους πάνε και "μέσα". Ένα χρόνο μετά οι τράπεζες χρειάζονται ανακεφαλαιοποιήση και βρισκόμαστε πάλι στο ίδιο σημείο. Η λύση είναι μια όσο και περίεργη αν ακούγεται. Πρώτη προτεραιότητα είναι να μπορώ να ζήσω, να φάω, να πλυθώ και να ζεσταθώ. Άρα το εισόδημα κατ'αρχάς πάει εκεί. Ότι μένει, αν μένει πάει σε ιδιωτικές ασφαλίσεις, σοβαρές, ξένες να πάρουμε και καμιά σύνταξη και να πάμε και σε κανένα νοσοκομείο. Το δημόσιο δεν έχει λαμβάνειν καθώς δεν έχει προσφέρει. Ας τους μαυρίσουν όλους τελικά θα υπάρχει μια μεγάλη μαύρη οικονομία. 4 εκ Έλληνες χρωστάνε στην εφορία για να μπορεί ο αλέξης να τρώει με χρυσά κουτάλια και να ταϊζει στρατιές καρανικαίων. Δεν χρειάζεται. Πρώτο μέλημα είναι η επιβίωση. Η εφορία δεν συμπεριλαμβάνεται στις βασικές βιωτικές ανάγκες.

Απάντηση
Δραχμή εδώ και τωρα10/01/201710:01

Δεν ειμαςτε βλάκες όσοι τα βγάλαμε τα ευρω στο εξωτερικο πριν το 2015, ουτε οι Συριζαίοι που τα κρατάνε έξω και δεν φέρνουν ουτε ενα ευρω σε Ελληνικές τραπεζες. Δεν περιμέναμε με τιποτα ο Τσιπρας να κανει πισω στο δημοψηφιςμα και να πέσει στα τέσσερα μπροστά στους δανειστες. Δεν πειράζει, θα του δώσουμε κι αλλες ευκαιρίες. Δραχμή εδω κσι τώρα και υποτίμηση καθε μηνα. Η νεα ελίτ ειναι οι έξυπνοι που τα βγάλαμε στο εξωτερικο και θα αγοράσουμε φθηνά τα επόμενα χρονια οτι κινείται. Οι υπολοιποι κάντε το καθήκον σας οπως το κάνατε το 2015. Ψηφίστε μαζικά δραχμή, η μονη μας λυση. Μονο έτσι θα σωθούν οι κόρες και οι γυναίκες σας(οσες ειναι κάτω των 40)

Απάντηση
george10/01/201717:18

8 στα 100 ευρώ ΦΟΡΩΝ πηγαίνουν σε συντάξεις υπάλληλων της ΔΕΗ .ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΕΤΕ ?

Απάντηση
george10/01/201717:15

φαντάζομαι δραχμές στην ζωή σου έπιασες όταν έλεγες τα κάλαντα ? έτσι σε κόβω πάντως.

Απάντηση
Κατσαπλιά10/01/201712:18

Φάε σανό από τον Λαφαζάνη κ τράβα να πληρώσεις τον ΕΝΦΙΑ!!!!Επίσης firfirigo-τρυφερούλη τράβα να διαβάσεις στο 1ο μνημόνιο τα ψιλά γράμματα μπας κ ξυπνήσεις από τον λήθαργο του υπέρ-καταναλωτισμού iPhone,Αράχωβα,BMW κ μην ακούς πολύ τη Ζωή!!!! Πάρτε το χαμπάρι οι δανειστές μας έχουν δέσει χειροπόδαρα ώστε να μην πετάγεται κανένας firfirigos-τρυφερούλης κ λέει ότι του κ@@@@@@!!!!!!!Γίαυτό σου λέω διάβασε πρώτα το 1ο μνημόνιο κ άσε τις εξυπνάδες..........

Απάντηση
George10/01/201709:03

Το υδροκέφαλο δημόσιο, ζει παραδοσιακά πάνω από τις δυνατότητές του. Κάποτε, που δεν υπήρχαν συνταξιούχοι, ζούσε με τα λεφτά των ασφαλιστικών εισφορών των εργαζομένων κλέβοντάς τα. Αργότερα με την εμφάνιση των συνταξιούχων και τα προβληματικά λόγω αφαίμαξης επί δεκαετίες ταμεία, άρχισαν τον δανεισμό. Και τώρα που έκλεισαν οι στρόφιγγες του δανεισμού ξεκίνησαν την αφαίμαξη του λαού μετατρέποντας το νέο κρατικό χρέος σε ιδιωτικό χρέος.

Απάντηση