Premier League: «Πέρασε» με 2-0 η Τότεναμ από την έδρα της Νιούκαστλ

Ο Σέλβι «κρέμασε» τη Νιούκαστλ με την ανόητη αποβολή του και η Τότεναμ ξεκίνησε με νίκη 2-0 στον αγγλικό βορρά.

Η ανόητη ενέργεια του Σέλβι να πατήσει τον Ντέλε Άλι με το ξεκίνημα της επανάληψης, έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στην Τότεναμ, που το εκμεταλλεύτηκε απόλυτα, για να φτάσει στην πρώτη νίκη της σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος και έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Ποκετίνο, που είχαν την πρωτοβουλία, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις. Οι φάσεις ήταν λίγες και το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, ήρθε η καταστροφή για τους γηπεδούχους με την αποβολή του Σέλβι, που έφερε εκνευρισμό. Τα σκληρά μαρκαρίσματα διαδέχονταν το ένα το άλλο, με την Τότεναμ να ανοίγει την αντίπαλη άμυνα στο 61', όταν ο Έρικσεν έδωσε υπέροχη ασίστ και ο Ντέλε Άλι με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1.

Τα πάντα στην ουσία είχαν τελειώσει, με τους Λονδρέζους να ψάχνουν το δεύτερο γκολ και να το βρίσκουν στο 70' με τον Ντέιβιτς. Τα σπιρούνια έχασαν και άλλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος, αλλά τίποτα δεν άλλαξε.