Basketball Champions League, Ντιζόν - Περιστέρι bwin 89-80: Το «break» στη Γαλλία... έσπασε στην 3η περίοδο

Το Περιστέρι bwin έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να... ανοίξει το σκορ στις αναμετρήσεις με την Ντιζόν και να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του BCL

5767387
Το πάλεψε και έφτασε πολύ κοντά στο «διπλό» το οποίο θα του χάριζε το 1-0 στις αναμετρήσεις με την Ντιζόν για τα Play In, αλλά το Περιστέρι bwin προδόθηκε στα τελευταία λεπτά από την άμυνά του και τις κακές και βιαστικές επιλογές στην επίθεση.

Και αντί να επιστρέψει στην Αθήνα με το «ματς μπολ» πρόκρισης, καλείται να φέρει τη σειρά στα ίσια προκειμένου να επιστρέψει στην πόλη της Βουργουνδίας σε δύο εβδομάδες προκειμένου να διεκδικήσει την είσοδο στον όμιλο των 16 καλύτερων ομάδων της διοργάνωσης.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpivuzldjnk9)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpiucnwcgs35)

Ουσιαστικά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πλήρωσε... διπλή ολιγωρία! Αρχικά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα των 8 πόντων στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου και δη σ' ένα διάστημα που έδειχνε να ελέγχει το ματς ενώ στην τελευταία περίοδο δεν διαχειρίστηκε το come back και το προβάδισμα με 74-73 με αποτέλεσμα να δεχθεί σερί 7-0 και να βρεθεί στο -6 τ' οποίο έμελλε να αποδειχθεί και... καταδικαστικό. Οι Δημήτρης Αγραβάνης (22π.), Μάρκους Ντένμον (21π.), και Μίρο Μπίλαν (18π.) ήταν εκείνοι που προσπάθησαν για το «break» στην έδρα της Ντιζόν ωστόσο στην αντίπερα όχθη του παρκέ ο εκπληκτικός ΜακΝτάφι (27π., 7ριμπ.) δεν άφησε να χαθεί το πλεονέκτημα της ομάδας του.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpiuk84kimnl)

Ιδιαίτερα αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (11-10 στο 6') χωρίς να παίζουν μπάσκετ ιδιαίτερων αξιώσεων. Το Περιστέρι bwin με ένα γρήγορο 4-0 προηγήθηκε με 11-14 ωστόσο το δεκάλεπτο έφερε τη γαλλική ομάδα με προβάδισμα βραχέας κεφαλής (17-16). Σε αυτό το διάστημα, τα λάθη (σ.σ. τέσσερα για κάθε ομάδα) και η εκατέρωθεν αστοχία ήταν και το χαρακτηριστικό του αγώνα στο «Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy» καθώς η μεν Ντιζόν είχε 36% εντός παιδιάς με 7/19 σουτ (σ.σ. εκ των οποίων 1/7 τρίποντα) ενώ οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» είχαν 35% με 6/17 σουτ.

Για ένα πεντάλεπτο και στην 2η περίοδο το σκηνικό παράμενε ίδιο. Το σκορ άλλαζε χέρια, μέχρι που η Ντιζόν προηγήθηκε με 30-29 στο 17'. Όμως στη συνέχεια το Περιστέρι bwin πραγματοποίησε σερί 8-0 δια χειρός των Τζούστον, Μπίλαν και Φρανσίσκο με αποτέλεσμα να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με +7 πόντους (30-37). Ένα... τετράποντο του ΜακΝτάφι (σ.σ. τρίποντο και φάουλ) και ένα τρίποντο του Ντένμον «έγραψαν» το 34-40 του ημιχρόνου όπου η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε βελτιώσει τα ποσοστά της (12/23δίπ., 4/14τρ.) σε αντίθεση με την Ντιζόν που μετρούσε μόλις 2/12 τρίποντα.

Ακόμα καλύτερα φάνηκε να πηγαίνουν τα πράγματα για την ελληνική ομάδα στην 3η περίοδο καθώς βρέθηκαν στο +8 (34-42 στο 21') και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ματς, Η Ντιζόν αντέδρασε άμεσα και πλησίασε στον πόντο (51-52 στο 25') αλλά το Περιστέρι bwin είχε και πάλι τις απαντήσεις με Αγραβάνη και Τζούστον με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 53-57 στο 28'. Όμως κάποια παιδαριώδη λάθη για την ελληνική ομάδα έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κλέψουν μπάλες και να βρουν εύκολα καλάθια ανακτώντας το προβάδισμα (62-58) λίγο πριν από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 9-1, το οποίο έγινε 11-3 με τη λήξη της περιόδου (64-60).

Στο 32' η Ντιζόν προηγήθηκε και με πέντε πόντους διαφορά (71-66) αλλά πέντε σερί πόντοι του Μάρκους Ντένμον έφεραν και πάλι τις δύο ομάδες στα ίσια (71-71) μετατρέποντας το ματς (και πάλι) σε πραγματικό ντέρμπι. Το Περιστέρι bwin πήρε εκ νέου προβάδισμα με 73-74 στο 34' αλλά αντί να εκμεταλλευτεί το momentum δέχθηκε άμεσο 7-0 σερί για το 80-74 των γηπεδούχων στο 36'. Ο Σιλβέιν Φρανσίσκο σπαταλούσε άσκοπα τις επιθέσεις και έδινε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να διατηρούν διαφορά (βάσει της εικόνας του αγώνα) ασφαλείας. Μετά και το 82-76 του 38' δεν υπήρξε άλλος γυρισμός για τους «κυανοκιτρίνους» οι οποίοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά τη πρόκριση στους «16» του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80.

Ντιζόν - Περιστέρι bwin (1-0)

Game 1: Ντιζόν - Περιστέρι bwin 89-80
Game 2: Περιστέρι bwin - Ντιζόν (10/1, 19:30)
Game 3: Ντιζόν - Περιστέρι bwin (18/1, 21:00) - αν χρειαστεί

Βέροια: «Δεν σκότωσα το παιδί μου, μπουσούλησε και έπεσε στο νερό», ισχυρίστηκε η 29χρονη μητέρα

«Μόνος μου γονάτισα, η φωτιά ήταν καλαμπούρι», λέει ο 35χρονος Ρομά από την Πάτρα

Κίνα: Για πρώτη φορά η κυβέρνηση Σι παραδέχεται ότι ο αριθμός θανάτων και κρουσμάτων Covid είναι τεράστιος