Η Λιθουανία στον τελικό μετά το 67-64 επί της Σερβίας

Σε ένα συγκλονιστικό ημιτελικό οι Λιθουανοί προκρίθηκαν στον τελικό (με Ισπανία) και θα βρίσκονται το 2016 στο Ρίο

Η Λιθουανία προκρίθηκε στον τελικό (και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο) αφού επιβλήθηκε της Σερβίας με 64-67.

Στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού οι Λιθουανοί κατάφεραν με πολύ ωραίο μπάσκετ να ελέγξουν απόλυτα το ρυθμό. Ο Μάντας Καλνιέτις είτε σκόραρε είτε δημιουργούσε με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 11 πόντων (23-34, 16΄). Πάντως οι Σέρβοι στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα χωρίς να δώσουν ούτε πόντο. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου τα πράγματα «ρόλαραν» επίσης καλά για τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς και με 9 αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο διά χειρός Μπογκτνάνοβιτς και διά άμυνας... Μάρκοβιτς, οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 43-40 (27'). Οι «Λιέτουβα» δεν τα έχασαν, επανέφεραν την ισορροπία και με 12-0 σερί ανέκαμψαν στον πίνακα του σκορ (43-52, 32'). Το τάιμ άουτ του Σάσα Τζόρτζεβιτς αφύπνισε τους παίκτες του και με καλάθια από Νέντοβιτς και Μπιέλιτσα μείωσαν σε 53-54 (35΄).

Τα τελευταία λεπτά του ημιτελικού ήταν οριακά για τις δύο ομάδες με τους Λιθουανούς όμως να βρίσκονται στο +6 (57-63, 38'). Ο Μίλος Τεόντοσιτς με τρίποντο έκανε το 64-65 (12'' για τη λήξη), στη διαδικασία των βολών η Λιθουανία με 2/4 έδωσε ευκαιρίες αλλά η βιασύνη του Μπογκντάνοβιτς και η λάθος πάσα του αρχηγού των Σέρβων χάρισαν την πρόκριση στην ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λιθουανία βρήκε τρόπο να σταματήσει το pick 'n' roll του Τεόντοσιτς με τον Ραντούλιτσα ενώ στα στατιστικά είχε 11 περισσότερα ριμπάουντ (29-40).

Αμφότερες οι ομάδες έριχναν «τούβλα» πίσω από τα 6,75 (6/28 οι Σέρβοι, 2/14 οι Λιθουανοί) ενώ οι νικητές έκαναν 8 περισσότερα λάθη (12-20), τα οποία ωστόσο δεν πλήρωσαν.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έκανε τα πάντα στο παρκέ. Σε 33:23 είχε 13 πόντους (6/7δ., 0/4τρ., 1/1β.), 9 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος. Έπαιξε καταπληκτική άμυνα και έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ