EuroLeague: Σπουδαία νίκη στο Μιλάνο για τη Μακάμπι, 98-90 την Αρμάνι - Δείτε βίντεο

Οι Ισραηλινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-2 έπειτα από το «διπλό» στο Mediolanum Forum ενώ οι Ιταλοί έπεσαν στο 1-4, παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης

Collage_Maker-01-Nov-2023-12-23-AM-2319
Η Μακάμπι πέτυχε σπουδαία νίκη στο Mediolanum Forum επί της Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας με 90-98 σε εξ αναβολής αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική της regular season της Euroleague.

Έτσι η ομάδα του Όντεντ Κάτας βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-2, αφήνοντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στο 1-4. Ο Σαβόν Σιλντς μείωσε σε 84-85 αλλά οι Ισραηλινοί απάντησαν με σερί 8-0 για το 84-93 στο 1:39 για το τέλος, κλειδώνοντας τη νίκη των φιλοξενούμενων.

EA7 Emporio Armani Milan-Maccabi Playtika Tel Aviv | Round 2 | Highlights

Το ματς: Αρμάνι - Μακάμπι
Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου η Αρμάνι στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Νίκολα Μίροτιτς (12π.) και στο εντυπωσιακό 100% πίσω από τα 6.75, έχοντας 5/5 τρίποντα γα το 32-25 στο 10'! Οι γηπεδούχοι είχαν δέκα ασίστ για μόλις δυο λάθη σε αυτό το διάστημα απέναντι στη Μακάμπι που βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Λορέντζο Μπράουν, Μπόνζι Κόλσον.

Στη συνέχεια ο Σαβόν Σιλντς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 37-27 στο 13' για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 52-50. Οι Χασιέλ Ριβέρο και Αντόνιους Κλίβελαντ δεν επέτρεψαν στην Αρμάνι να χτίσει διαφορά, μολονότι η Μακάμπι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας μόνο 2/10 τρίποντα.

Ακολούθως, ο Μπράουν έδωσε το προβάδισμα στους Ισραηλινούς κάνοντας το 59-60 ενώ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 72-75 για τη Μακάμπι. Μάλιστα η ομάδα του Όντεντ Κάτας προηγήθηκε με 76-81 στο 35' με τον Κόλσον που έφτασε τους 16 πόντους με 7/11 δίποντα.

Η Αρμάνι δεν είχε πει την τελευταία λέξη και ο Σαβόν Σιλντς μείωσε σε 84-85 αλλά η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές και απάντησε με σερί 8-0 για το 84-93 στο 1:39 για το φινάλε με τον Μπράουν, κλειδώνοντας τη νίκη με 90-98.

Τα δεκάλεπτα: 32-25, 52-50, 72-75, 90-98.