Βόλεϊ λιγκ: Ο απίστευτος ΠΑΟΚ των 11 Ελλήνων, κέρδισε από 0-2, 3-2 τον Παναθηναϊκό!

Μετά το απίθανο 3-2 του Φοίνικα επί του Ολυμπιακού αποδείχθηκε ότι δεν τα είχαμε δει όλα στα πλέι οφ της βόλεϊ λιγκ, καθώς ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Παναθηναϊκό αλλά τον νίκησε στο τάι μπρέικ

PAOK-PAO2
Το πάθημα του Ολυμπιακού λειτούργησε ως καμπανάκι για τον ΠΑΟ που κόντρα στον ελλιπέστατο ΠΑΟΚ στα δύο πρώτα σετ εμφανίστηκε σοβαρός, αλλά μετά όταν ο Δικέφαλος άρχισε να παίζει χωρίς λάθη, να βάζει το σερβίς μέσα στο αντίπαλο τερέν ο αγώνας άλλαξε..

Κι ο ΠΑΟΚ με Φιλίποφ, Μπούτο (εξαιρετικός) σε πάσα και διαγώνιο ήταν μια κανονική ομάδα, με όλους να κάνουν τέλεια τη δουλειά τους και να φτάνουν σε μια απίθανη ανατροπή με αποκορύφωμα το εκκωφαντικό τάι μπρέικ όπου προηγήθηκαν με 4-13…

Κι όλα αυτά με τον ΠΑΟ να τελειώνει το ματς με 21 μπλοκ (έναντι 13) 47% στην επίθεση (έναντι 40%), αλλά να έχει 31 λάθη έναντι 19 του ΠΑΟΚ που είχε μόλις 8 στα τρία τελευταία σετ!

Το ματς
Με το καλημέρα στο ματς φάνηκε ότι ο Παναθηναϊκός πάει για περίπατο καθώς έκανε ένα πολύ γρήγορο 4-0 με δύο μπλοκ και δύο λάθη του ΠΑΟΚ… Οι πράσινοι χωρίς ιδιαίτερη χαλούσαν την υποδοχή των ασπρόμαυρων και είτε με μπλοκ είτε με λάθη έπαιρναν τους πόντους με τη διαφορά να μεγαλώνει (9-5, 13-7, 19-10) και το 1-0 να έρχεται χωρίς αντίσταση.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έχασε πολλά σερβίς στην αρχή κι αυτό επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να είναι στο ματς μειώνοντας σε 13-12 με κόντρα επίθεση του Σωτηρίου. Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου σοβαρεύτηκαν και με σερί 4-0 (από μέτριες υποδοχές του ΠΑΟΚ και κακές επιθετικές επιλογές) ξέφυγαν με 17-12 και δεν κινδύνευσαν ποτέ ξανά… Ο ΠΑΟΚ δεν είχε τρόπο για να πάρει πόντους στο δικό του σερβίς και το 25-19 ήρθε με άνεση.

Στο τρίτο σετ ήταν το πρώτο που υπήρχε κόντρα με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει ρυθμό και να εκμεταλλεύεται τη φυσιολογική χαλάρωση του Παναθηναϊκού… Για πρώτη φορά προηγήθηκε με 2 πόντους (2-4 άσος Μπούτου) κι έφτασε και στο +4 (3-7 ατομικό μπλοκ Σωτηρίου σε Ράπτη) διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι 10-13. Εκεί ο ΠΑΟΚ κόλλησε επιθετικά για να βρεθεί πίσω με 14-13, αλλά τα λάθη των πράσινων έφεραν το 16-19 με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε σετ μπολ (19-24). Ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην περιστροφή με το σκορ να γίνεται 23-24, αλλά στην επόμενη φάση ο Μπούτος πήρε τον πόντο και μείωσε σε 2-1.

Ξαφνικά το ματς όχι απέκτησε χρώμα, αλλά ο ΠΑΟΚ μπήκε με άλλο αέρα στο δ’ σετ με τον ΠΑΟ να δείχνει κουρασμένος κι ειδικά ο Τσάτσιτς με δύο μπλοκ που δέχθηκε το σκορ έγινε 4-7 με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +6 (6-12) και να διατηρεί αυτή τη διαφορά μέχρι το 12-17. Εκεί πάλι κόλλησε στην ίδια περιστροφή (κακές επιλογές Φιλίποφ) κι ο ΠΑΟ ισοφάρισε 17-17. Ο Δεληκώστας έκανε τη διπλή αλλαγή με τον Αρμενάκη να τελειώνει τη μπάλα και τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +3 (17-20) με λάθος Γιάκομπσεν και κόντρα Σωτηρίου, αλλά ο Τσάτσις απάντησε με άσο (19-20) και μπλοκ (23-23) για να ακολουθήσουν δύο φάσεις για… highlights.

Ο Γιάκομπσεν μετά την άμυνα του ΠΑΟ κάρφωσε στην αντένα (23-24) και στο σερβίς του Χαραλαμπίδη ο δεύτερος διαιτητής Δημήτρης Ονόπας σφύριξε λάθος θέσεις στον ΠΑΟ για το 23-25. Όλος ο Παναθηναϊκός έπεσε πάνω στον Ονόπα, αλλά οι διαιτητές ήταν κατηγορηματικοί και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-3 (Μπούτος, υπέρβαση Ράπτη, άσος Γάτση) με τον Ανδρεόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ και τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 2-3, αλλά στο 4-5 τελείωσαν όλα… Ο Μπούτος πήρε την αλλαγή, ο Εφραιμίδης πήγε στο σερβίς κι ο Παναθηναϊκός παρέδωσε πνεύμα με το σκορ να εκτοξεύεται στο 4-13 (!!!) για να κλείσει το τάι μπρέικ στο 8-15!

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8) σε 136'
Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 6 (6/19 επ.), Τερζής, Γάτσης 3 (3 μπλοκ), Σωτηρίου 16 (11/30 επ., 5 μπλοκ, 62% υπ. - 36% άριστες), Αρμενάκης 4 (4/10 επ.), Εφραιμίδης 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Κωνσταντινίδης, Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ), Τακουρίδης, Μπούτος 21 (20/44 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (13/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 61% υπ. - 26% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/5 επ.), Ρανγκέλ 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (7/21 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Πανταλέων 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 30 (25/49 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 29% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ).