Γαλλία-Περού 1-0: Νίκησε, δεν έπεισε, αλλά προκρίθηκε

Μ' ένα τυχερό γκολ του Εμπαπέ στο 34' η Γαλλία έκανε το 2χ2 και είναι στους «16», χωρίς όμως να ικανοποιήσει και πάλι με την απόδοση του - Αντιθέτως το Περού κέρδισε τις εντυπώσεις, αλλά με τη δεύτερη ήττα του αποχαιρέτισε τη διοργάνωση

Εμπαπε2
Ηταν ακόμα ένα under, ένας αγώνας χωρίς πολλές φάσεις. Ετσι όπως κυλάει δηλαδή το Μουντιάλ σε γενικές γραμμές μέχρι τώρα. Αυτό φυσικά στο δια ταύτα καθόλου δεν χάλασε τους Γάλλους. Οι Τρικολόρ δεν εντυπωσίασαν, αλλά ήταν σοβαροί, δεν απειλήθηκαν και με το 1-0 επί του Περού, ακολούθησαν Ρώσους και Ουρουγουανούς στην επόμενη φάση.

Οι Τρικολόρ δεν έφτιαξαν σημαντικές φάσεις. Στο 33' ο Μπαπέ έκανε λάθος τελείωμα με τακουνάκι, μα ένα λεπτό αργότερα έγραψε ιστορία. Επειτα από ωραίο συνδυασμό ο Ζιρού πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και πριν την εστία την ακούμπησε ο πιτσιρικάς που... έκλεψε το γκολ. Εγινε έτσι ο νεότερος Γάλλος (19 ετών, 183 ημερών) που σκοράρει σε μεγάλη διοργάνωση, ξεπερνώντας τον Νταβίντ Τρεγεγκέ από το 1998 (με Σ. Αραβία).

Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάν έκαναν απλή διαχείριση, προφύλαξαν την άμυνα και ο μόνος τρόπος που μπόρεσαν να δοκιμάσουν οι Περουβιανοί, ήταν μακρινά σουτ. Ενα εξ αυτών βέβαια (50' Ακίνο) τράνταξε το δοκάρι. Μέχρι εκεί όμως ήταν οι Λατίνοι. Με τις δύο ήττες αποχαιρετούν πρώιμα το Μουντιάλ, αφήνοντας κάποιες καλές εντυπώσεις. Οσο για εκείνες των Γάλλων, ελπίζουμε να βελτιωθούν, μιας και δεν αποδίδουν αντίστοιχα με το ταλέντο τους.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Ουμτιτί, Βαράν, Παβάρ, Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά (89' Ν'Ζονζί), Ματουιντί, Μπαπέ (74' Ντεμπελέ), Γκριεζμάν (80' Φεκίρ), Ζιρού
Περού (Αντόνιο Γκαρέκα):
Γκαγιέσε, Ροδρίγκες (46' Σανταμαρία), Ράμος, Αντβίνκουλα, Τράουκο, Γιοτούν (46' Φαρφάν), Ακίνο, Κουέβα (82' Ρουίντιας), Φλόρες, Καρίγιο, Γκερέρο.

90'+5': Τέλος του αγώνα η Γαλλία πέρασε στους "16" και το Περού αποκλείστηκε από την συνέχεια. Απίστευτες εικόνες με τους Περουβιανούς οπαδούς να κλαίνε στις κερκίδες...

90'+4': Οδοστρωτήρας Ζιρού πέρασε τρεις παίκτες, αλλά το πλασέ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ..

82': Μετά από πολύ ώρα φάση για την Γαλλία με τον Ντεμπελέ να σουτάρει μέσα από την περιοχή άστοχα.

74': Νέα καλή στιγμή για τους Περουβιανούς! Ο Καρίγιο μπήκε από τα δεξιά, αλλά έκανε δυνατή σέντρα με αποτέλεσμα ο Φαρφάν να κάνει το σουτ στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

68': Σουτ του Αντβίνκουλα έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι

60': Το Περού έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά με εξαίρεση το σουτ του Ακίνο δεν έχει απειλήσει..

50': Δοκάρι για το Περού με τον Ακίνο να σημαδεύει τη συμβολή των δοκών!

46': Σέντρα στο Β' ημίχρονο

45+1': Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

43': Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Γαλλία με τον Ερνάντεζ να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πρώτο γκολ σε Μουντιάλ για τον νεαρό επιθετικό της Παρί

34' ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Ζιρού δέχθηκε την κάθετη πάσα και επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να ευνοεί τον Εμπαπέ που στην κενή εστία άνοιξε το σκορ!!!

33': Με τακουνάκι ο Εμπαπέ προσπαθεί να σκοράρει όμως ο Γκαγέσε διώχνει...

31': Ο Γκερέρο απέφυγε τον Ουμτιτί, έκανε το δυνατό σουτ από κοντά, με το αριστερό, ο Γιορίς απέκρουσε.

25': Ισορροπημένο πλέον το παιχνίδι και πάντα με αρκετά καλό ρυθμό στο χορτάρι αλλά και στις κερκίδες

20': Αντέδρασε η Γαλλία στο καλό ξεκίνημα του Περού

16': Μακρινό σουτ του Γκριεζμάν έδιωξε ο Γκαγέσε με δυσκολία

12': Τρομερή έμπνευση από τον Πογκμπά που σουτάρει από μακριά, όμως η μπάλα φεύγει μισό μέτρο από το δοκάρι!

10': Ο Γκριεζμάν ευνοείται από τις κόντρες και βγαίνει στο τετ α τετ από πλάγια θέση στέλνοντας όμως τη μπάλα δίπλα από την εστία του Περού!

6': Ο Φλόρες είδε τον Γιορίς εκτός εστίας και προσπάθησε να τον κρεμάσει, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

5': Αν και δεν έχει προκύψει κάποια σημαντική φάση, το Περού κυριαρχεί πλήρως στον αγωνιστικό χώρο με τη Γαλλία να μη μπορεί να κρατήσει μπάλα!

1': Σέντρα στον αγώνα

Οι συνθέσεις:
Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Ερνάντεζ, Ουμτιτί, Βαράν, Παβάρ, Καντέ, Πογκμπά, Ματουϊντί, Εμπαπέ, Γκριζμάν, Ζιρού.
Περού (Ρικάρντο Γκαρέκα):Γκαγέσε, Τραούκο, Ροντρίγκες, Ράμος, Αντβινκουλά, Ακίκο, Γιοτούν, Φλόερς, Κουέβα, Καρίγιο, Γκερέρο.