Κορωνοϊός: Συναγερμός στη Χαλκιδική - 50 κρούσματα σε βιομηχανία τροφίμων
Από τους 300 εργαζομένους, βρέθηκαν θετικοί οι 50, οι οποίοι βρίσκονται σε κατ’ οίκον περιορισμό, καθώς ουδείς είχε σοβαρά συμπτώματα της νόσου - Τα δύο πρώτα κρούσματα είναι γυναίκες, οι οποίες στις άδειές τους είχαν πάει στην Αλβανία - Στα 152 τα νέα κρούσματα - 43 στη Θεσσαλονίκη, 26 στην Αττική
«Κόκκινος» συναγερμός έχει σημάνει στη Χαλκιδική, καθώς, σε μεγάλο εργοστάσιο τροφίμων, βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό 50 από τους 300 εργαζομένους.
Σύμφωνα με πληροφορίες του τηλεοπτικού σταθμού OPEN, όλα ξεκίνησαν πριν από δύο εβδομάδες, όταν επέστρεψαν δύο γυναίκες που είχαν ταξιδέψει πρόσφατα σε γειτονική βαλκανική χώρα. Όταν διαπιστώθηκε πως οι δύο γυναίκες είναι πιθανό να νοσούν από κορωνοϊό, το εργοστάσιο, που βρίσκεται στην Ορμύλια Χαλκιδικής, προέβη σε μαζικά τεστ όλων των εργαζομένων και διέκοψε προσωρινά τη λειτουργία του, τηρώντας όλα τα πρωτόκολλα που προβλέπονται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Κλείσιμο
Από τους 300 εργαζομένους, βρέθηκαν θετικοί οι 50, οι οποίοι βρίσκονται σε κατ’ οίκον περιορισμό, καθώς ουδείς είχε σοβαρά συμπτώματα της νόσου. Το εργοστάσιο είναι παραγωγής και τυποποίησης ελιάς.
Την είδηση επιβεβαίωσε μέσω του OPEN η νομική σύμβουλος της εταιρείας. Όπως είπε, «είναι όλοι σε καραντίνα στα σπίτια τους. Έχουν εξεταστεί και οι συγγενείς, δηλαδή τα μέλη των οικογενειών, παρ’ όλο που δεν εργάζονται στην εταιρεία μας».
Σύμφωνα με την ίδια, το εργοστάσιο έχει λάβει όλα τα μέτρα προστασίας.
Σχετικά με τα δύο πρώτα κρούσματα του ιού στο εργοστάσιο, η νομική σύμβουλος της εταιρείας είπε πως «ήταν δύο κυρίες, οι οποίες στις άδειές τους είχαν πάει στην Αλβανία και βρέθηκε θετικές στον ιό».
«Από εκεί και πέρα όμως, όταν έχουμε 50 άτομα, δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι αποκλειστικός υπαίτιος ήταν αυτές οι δύο κυρίες» κατέληξε.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.