Τσάμπιονς Λιγκ: Πανδαισία θεάματος με 40 γκολ σε 8 ματς!

Δείτε όλα τα γκολ - Θρίαμβος της Μπάγερν με 7-1 επί της Ρόμα στην Ιταλία - Με εφτάρα «φιλοδώρησε» η Σαχτάρ τη Μπάτε Μπορίσοφ - Ένα λιγότερο γκολ από την Τσέλσι (6-0)  επί της Μάριμπορ - Ματς θρίλερ Σάλκε-Σπόρτινγκ με νίκη των Γερμανών στις καθυστερήσεις (4-3)

Μαγική βραδιά στα ευρωπαϊκά γήπεδα την Τρίτη με τις 16 ομάδες που άνοιξαν την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ να προσφέρουν μια πανδαισία θεάματος που όμοιά της δεν έχει υπάρξει ξανά στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Συνολικά στα 8 ματς της Τρίτης σημειώθηκαν 40 γκολ (!) ή διαφορετικά σε κάθε 90λεπτο η μπάλα μπήκε στο... πλεχτό πέντε φορές κατά μέσο όρο.

Οι πιο μεγάλες «παραστάσεις» δόθηκαν στην Ιταλία, τη Μολδαβία, την Αγγλία και τη Γερμανία όπου συνολικά μπήκαν 28 γκολ.

Στο Ολίμπικο η Μπάγερν έδωσε μια μοναδική παράσταση που σε πολλούς θύμισε τον - επίσης εκτός έδρας - θρίαμβο της Γερμανίας επί της Βραζιλίας στο Μουντιάλ, καθώς η ομάδα του Γκουαρντιόλα επικράτησε με 7-1 της Ρόμα με τα πρώτα πέντε γκολ να μπαίνουν στο πρώτο 45λεπτο. Τα γκολ για την αρμάδα από το Μόναχο πέτυχαν Γκέτσε, Λεβαντόφσκι, Μίλερ, Ριμπερί, Ρόμπεν (2) και Σακίρι ενώ τα προσχήματα για τους «ρωμαίους» έσωσε ο Ζερβίνιο. Διαβάστε περισσότερα
εδώ

Στον αγώνα Μπάτε Μπορίσοφ-Σαχτάρ την παράσταση δεν έκλεψαν τα επτά γκολ αλλά η μοναδική παράσταση του Λουίζ Αντριάνο, ο οποίος έγινε ο δεύτερος παίχτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λίγκ που πέτυχε πέντε γκολ σε 90 λεπτά. Για την ιστορία τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν ο Άλεξ Τεχέιρα και ο Ντάγκλας Κόστα. Διαβάστε περισσότερα εδώ

Ένα γκολ λιγότερο, γεγονός όμως που μάλλον δεν πτόησε όσους βρέθηκαν το βράδυ της Τρίτης στο Στάμφορντ Μπρίτζ, πέτυχε η Τσέλσι. Η ομάδα του Μουρίνιο ισοπέδωσε την Μάριμπορ στο Λονδίνο και έσπασε κάθε προηγούμενο δικό της ρεκόρ στο  Τσάμπιονς Λγικ με τον Αζάρ να πετυχαίνει δύο γκολ. Τα ονόματα τους στον «λογαριασμό» έγραψαν ο Τέρι, ο Ρεμί, ο Ντρογκμπά ενώ γκολ - αλλά αυτογκόλ με τον Βίλερ - πέτυχε και η Μάριμπορ. Διαβάστε περισσότερα εδώ

Επτά γκολ μπήκαν και στον αγώνα Σάλκε-Σπόρτινγκ Λισαβόνας ο οποίος εκτός από τα πολλά γκολ επιφύλαξε στους θεατές του Γκέζελκιρχεν και στοιχεία θρίλερ. Το ματς κρίθηκε στις καθυστερήσεις με το γκολ του Τσούπο-Μόντινγκ στο 93΄. Διαβάστε περισσότερα εδώ

Τα υπόλοιπα ματς

ΑΠΟΕΛ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-1
Ούτε μια, ούτε δυο, αλλά τρεις κλασικές ευκαιρίες έχασε ο ΑΠΟΕΛ, η μπάλα δεν έμπαινε και στο 87' το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο. Ο Καβάνι σε μια από τις λίγες καλές της φάσεις πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και κράτησε την Παρί Σεν Ζερμέν στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Κύπριοι εισέπραξαν το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου και απέδειξαν με την εμφάνισή τους πως είναι συνεπείς σε όλα τα μεγάλα ευρωπαϊκά ραντεβού. Διαβάστε περισσότερα εδώ

Μπαρτσελόνα-Άγιαξ 3-1
Η μισή κουβέντα φέτος στη Μπαρτσελόνα είχε να κάνει με την αμυντική αποτελεσματικότητα της και η άλλη μισή με την αλλαγή ρόλου του Μέσι. Ο Αργεντινός και αυτή τη φορά συνέχισε το βιολί του. Αφού μοίρασε το 1-0 στον Νεϊμάρ, έβαλε το δεύτερο και οδήγησε τους Μπλαουγκράνα στο 3-1 επί τους Αγιαξ. Με αυτές τις δύο φάσεις ο Μέσι έφτασε σε ένα εκπληκτικό στατιστικό, καθώς έχει συμμετοχή με τελική πάσα ή τέρμα δικό του στα 24 από τα 27 γκολ της ομάδας φέτος, δηλαδή στο 89% εξ αυτών. Διαβάστε περισσότερα εδώ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μάντσεστερ Σίτι 2-2

Το σφύριγμα της λήξης στη Μόσχα βρήκε την ΤΣΣΚΑ και τη Μάντσεστερ Σίτι ισόπαλες 2-2 και τους «πολίτες» να την… πέφτουν στο διαιτητή για την απόφαση του να καταλογίσει πέναλτι στο 86’. Ο Κολάροφ δεν φαίνεται να κάνει τίποτα επιλήψιμο πάνω στον Ντουμπιά (τον τύπο που άλλαξε τη ροή του αγώνα) αλλά αυτό ουδόλως ενόχλησε τον Νάτχο, που ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Διαβάστε περισσότερα εδώ

Πόρτο-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1
Με γκολ του Κουαρέσμα λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο η Πόρτο επιβλήθηκε 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο κάνοντας βήμα πρόκρισης.

Μετά τη νίκη της επί της Μπιλμπάο η Πόρτο διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου της και έκανε σπουδαίο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι «δράκοι» προηγήθηκαν στο 45’ με τέρμα του Ερέρα για να έρθει η ισοφάριση από τον Φερνάντες στο 58’ για να γίνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι όμως, κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της νίκης με το γκολ του Κουαρέσμα στο 75’ ο οποίος είχε περάσει τέσσερα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι.

ΠΟΡΤΟ: Φαμπιάνο, Μάρτινς Ίντι, Ντανίλο, Μαϊκόν, Σάντρο, Καζεμίρο (71’ Κουαρέσμα), Ερέρα, Μπραχίμι, Μαρτίνες, Κιντέρο (64’ Ρούμπεν Νέβες), Τέγιο (82’ Τόρες).
ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Λαπόρτε, Σαν Χοσέ (46’ Μουνιαΐν), Εκίθα, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Ντε Μάρκος, Σουσαέτα, Ρίκο (73’ Γκουρπέγι), Αντούριθ (46’ Μπενάτ), Γκιγιέρμο.