Η Μάντσεστερ Σίτι «χάρισε» το βαθμό της ισοπαλίας στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Το γεγονός πως η ισοφάριση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήρθε από αυστηρό πέναλτι, δεν αλλάζει την ουσία

Το σφύριγμα της λήξης στη Μόσχα βρήκε την ΤΣΣΚΑ και τη Μάντσεστερ Σίτι ισόπαλες 2-2 και τους «πολίτες» να την… πέφτουν στο διαιτητή για την απόφαση του να καταλογίσει πέναλτι στο 86’. Ο Κολάροφ δεν φαίνεται να κάνει τίποτα επιλήψιμο πάνω στον Ντουμπιά (τον τύπο που άλλαξε τη ροή του αγώνα) αλλά αυτό ουδόλως ενόχλησε τον Νάτχο, που ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Κι όμως, για ένα ημίχρονο η αγγλική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κι έδειχνε πως θα προσθέσει τρεις βαθμούς στη συγκομιδή της στο φετινό Champions League. Με τον Αγουέρο στο 19’ να βρίσκει δίχτυα και να συνεχίζει την παράδοσή του (είχε σκοράρει και στα δύο περσινά παιχνίδια) και τον Μίλνερ να κάνει το 2-0 στο 36’ από πάσα του Αργεντινού, όλα έμοιαζαν εύκολα.
Τόσο εύκολα, που κανείς –πλην του ίδιου- δεν ανησύχησε ιδιαίτερα όταν στο 39’ ο Τζέκο σημάδεψε το δοκάρι…

Η είσοδος του Ντουμπιά στον αγώνα, άλλαξε τα πάντα. Ο ποδοσφαιριστής της ρωσικής ομάδας στο 64’ μείωσε και λίγα λεπτά πριν τη λήξη ήταν εκείνος που κέρδισε το πέναλτι που άφησε τους Άγγλους με το βαθμό στο… χέρι.