Champions League: Στους «16» προκρίθηκαν Τότεναμ και Άιντραχτ - Δείτε τα 23 γκολ της βραδιάς

Οι Λονδρέζοι κέρδισαν 2-1 τη Μαρσέιγ στη Γαλλία και οι Γερμανοί με το ίδιο σκορ τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα - Στα άλλα ματς των 22:00: Λίβερπουλ-Νάπολι 2-0, Ρέιντζερς-Άγιαξ 1-3, Μπάγερν-Ίντερ 2-0, Πλζεν-Μπαρτσελόνα 2-4

cheering
Η αλήθεια είναι ότι το όλο σκηνικό στον 4ο όμιλο του Champions League προμήνυε για μια βραδιά θρίλερ, ωστόσο αυτά που συνέβησαν σε Λισαβόνα και Μασσαλία ήταν πραγματικά απίστευτα με τις εναλλαγές συναισθημάτων να θυμίζουν τρενάκι του... τρόμου από το οποίο επέζησαν τελικά Τότεναμ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με την Σπόρτινλκ Λισαβόνας να συνεχίζει στο Europa League, καθώς η Μαρσέιγ προσπάθησε να παίξει τη ζαριά της διεκδικώντας το Champions League και τελικά έμεινε εκτός Ευρώπης.

Κατά τα άλλα η Λίβερπουλ υποχρέωσε τη Νάπολι στην πρώτη της φετινή ήττα, αλλά δεν ήταν αρκετή για να της πάρει την πρωτιά, ενώ η Μπάγερν πήρε το ντέρμπι γοήτρου με την Ίντερ και η Μπαρτσελόνα αποχαιρέτισε το CL με νίκη...

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή ξεκινώντας με τον 1ο όμιλο.

Στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ έψαχνε νίκη με 4 γκολ διαφορά για να πάρει την πρωτιά από τη Νάπολι, μπήκε με ορμή στο ματς, αλλά όσο περνούσε η ώρα η Ναπολι ανέβαινε και στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε στο 53' με τον Έστιγκαρντ ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μέσω VAR (γιατί ήταν εκτεθειμένος ο... αγκώνας του). Τελικά οι «κόκκινοι» βρήκαν δύο γκολ στο φινάλε, αρχικά με τον Σαλάχ στο 85' και κατόπιν με τον Νούνιες στο 90'+9'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co1b355saiep)

Στο άλλο ματς του πρώτου ομίλου ο Άγιαξ κέρδισε δίκαια του Ρέιντζερς που ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στους ομίλους χωρίς... βαθμό.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co1b1lkftw2x)

Στον τρίτο όμιλο κι οι δύο αγώνες (Μπάγερν-Ίντερ, Πλζεν-Μπαρτσελόνα) δεν είχαν κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τη Μπάγερν να κάνει το 6χ6 αν και η Ίντερ μάλλον δικαιολογημένα έχει παράπονα για το πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 8' όταν ο Μανέ απέκρουσε σαν... τερματοφύλακας το σουτ του Μπαρέλα. Οι Ιταλοί απείλησαν και στο 27' όταν ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινή προβολή και το πλήρωσαν καθώς η Μπάγερν ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 32' με τον Παβάρ ο οποίος ανενόχλητος σκόραρε με κεφαλιά.

Από εκείνο το σημείο το μας έχασε το ενδιαφέρον του, η Μπάγερν το ήλεγχε και στο 72' με τον Τσουπό-Μοτίνγκ έκανε το 2-0 που ήταν το τελικό σκορ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co1aylairkwh)

Στην Τσεχία η Μπαρτσελόνα με πολλούς αναπληρωματικούς έκλεισε με νίκη τη φετινή της παρουσία στους ομίλους... Η Μπάρτσα προγήθηκε νωρίς καθώς στο 6’ ο Μάρκος Αλόνσο μετά το λάθος του τερματοφύλακα της Πλζεν, έκανε το 0-1 και στο 44' ο Φεράν Τόρες το 0-2. Η Πλζεν μείωσε στις αρχές του β' ημιχρόνου, και μείωσε σε 2-3 στο 62' αλλά δεν είχε απάντηση στο 4ο γκολ που πέτυχε ο Τόρε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co1b1ljyjdl5)

Όλα τα λεφτά όμως στη σημερινλή βραδιά ήταν τα όσα έγιναν σε Λισαβόνα και Μασαλλία στους αγώνς Σπόρτινγκ-Άιντραχτ και Μαρσέιγ-Τότεναμ.

Στη Λισαβόνα, το γκολ του Αρτούρ Γκόμες προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όχι μόνο έβαλε σε θέση οδηγού την Σπόρτινγκ, αλλά προσωρινά της έδινε και την 1η θέση. Οι περσινοί νικητές του Europa League ωστόσο, δεν το παράτησαν το ματς και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τα πάνω-κάτω μέσα σε 12 λεπτά χάρις στα γκολ των Καμάντα και Κόλο Μοανί, παίρνοντας εκείνοι το "εισιτήριο" για τους "16" και... υποβιβάζοντας τους Πορτογάλους στο Europa League.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co1b1lklnvht)

Η Σπόρτινγκ, ωστόσο, στάθηκε... τυχερή στο φινάλε με την τροπή που πήρε ο αγώνας στη Μασσαλία. Η Μαρσέιγ έβαλε δύσκολα στην Τότεναμ με το γκολ του Εμπεμπά, ωστόσο, οι "σπερς" -αν και "έχασαν" τον Σον με τραυματισμό στο κεφάλι, από χτύπημα του Εμπεμπά- βρήκαν τον τρόπο να αποδράσουν με τα γκολ του Λενγκλέ και του Χόιμπιεργκ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων! Το γκολ του Δανού "έσωσε" την Σπόρτινγκ και της χάρισε τουλάχιστον την 3η θέση, βγάζοντας οριστικά νοκ-άουτ απ' τα Κύπελλα Ευρώπης τους σοκαρισμένους Μασσαλούς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co1b1lk7xurt)

6η αγωνιστική
Λίβερπουλ-Νάπολι 2-0 (85΄ Σαλάχ, 90΄+8 Νούνιες)

Ρέιντζερς-Άγιαξ 1-3 (87΄ πέν. Ταβερνίεε - 3΄ Μπερχάουζ, 29΄ Κούντους, 89΄ Κονσεϊσάο)

Ατλέτικο Μ.-Λεβερκούζεν 2-2

Πόρτο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (5΄ Ταρεμί, 24΄ Εουστάκιο - 90΄+5 αυτ. Μαρκάνο)

Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 0-3

Μπάγερν Μονάχου-Ίντερ 2-0 (32΄ Παβάρ, 72΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Πλζεν-Μπαρτσελόνα 2-4 (51΄ πέν., 63΄ Χόρι - 6΄ Αλόνσο, 45΄, 54΄ Φεράν Τόρες, 75΄ Πάμπλο Τόρε)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μαρσέιγ 2-1

Σπόρτινγκ Λισ.-Άιντραχτ Φρ. 1-2 (39΄ Αρτούρ Γκόμες - 61΄ πέν. Καμάντα, 72΄ Κόλο Μοανί)

Μαρσέιγ-Τότεναμ 1-2 (45΄+2 Εμπεμπά - 54΄ Λενγκλέ, 90΄+5 Χόιμπιεργκ)