PROTOTHEMA

Ελλάδα

Δηλώσεις του Μητροπολίτη Ρόδου στην ΕΡΤ Ρόδου

Ρόδος: Τέλος οι πολιτικοί γάμοι στον Άγιο Παύλο λόγω του... γαμήλιου στοματικού σεξ

Ρόδος: Τέλος οι πολιτικοί γάμοι στον Άγιο Παύλο λόγω του... γαμήλιου στοματικού σεξ

Αυτή η φωτογραφία του ζευγαριού Βρετανών με το «γαμήλιο ερωτικό τους παιχνίδι» προκάλεσε την αντίδραση του Μητροπολίτη Ρόδου, καθώς το συγκεκριμένο περιστατικό έλαβε χώρα πίσω από το μοναστήρι του Αγίου Παύλου στη Λίνδο

Πριν λίγες ημέρες, ακολουθώντας το παράδειγμα ζευγαριού Ολλανδών, ένα ζευγάρι Βρετανών είχε δημοσιοποιήσει φωτογραφία στο facebook, στην οποία απεικονιζόταν το... γαμήλιο στοματικό σεξ τους σε ελληνικό νησί, χωρίς όμως να διευκρινίζεται ποιο είναι αυτό το νησί που είχαν επιλέξει για το γάμο τους.


Σήμερα αποκαλύπτεται ότι είναι η Ρόδος και συγκεκριμένα η περιοχή πίσω από το μοναστήρι του Αγίου Παύλου στη Λίνδο, όπου νωρίτερα είχαν τελέσει πολιτικό γάμο.

Η φωτογραφία με τους δύο νέους να ερωτοτροπούν με φόντο το μοναστήρι προκάλεσε την έντονη αντίδραση του Μητροπολίτη Ρόδου κ. Κυρίλλου, ο οποίος έδωσε εντολή να σταματήσουν οι πολιτικοί γάμοι στο μοναστήρι. «Δεν μπορεί στο όνομα του κέρδους, να επιτρέπουμε τη βεβήλωση του μοναστηριού» δήλωσε στην ΕΡΤ Ρόδου ο Μητροπολίτης, προσθέτοντας ότι ειδυλλιακά μέρη για γάμους έχει και άλλα η Λίνδος.

Ο Μητροπολίτης ανέφερε ότι η ιστορία με τους πολιτικούς γάμους στο μοναστήρι του Αγίου Παύλου ήταν απαίτηση της τοπικής κοινωνίας, ωστόσο το πράγμα έφτασε στο απροχώρητο. «Από τον επόμενο χρόνο θα σταματήσουν να τελούνται εκεί πολιτικοί γάμοι» είπε, ενώ αναρωτήθηκε «γιατί θέλουν φόντο μια εκκλησία, αφού δεν κάνουν θρησκευτικό γάμο;».

Η φωτογραφία που προκάλεσε την αντίδραση του Μητροπολίτη 



Το ζευγάρι των Βρετανών







Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Αφες αυτοίς...14/10/201716:55

Χριστιανός σημαίνει τεράστια συγχώρεση στο όνομα του Κυρίου, μέχρι του σημείου που ο Ιησούς τα παίρνει στο κρανίο και σε πετάει με τις κλωτσιές έξω από τον Ναο, και σένα, και τα Σόδομα σου και τα Γόμορρα σου!

Απάντηση
Ρε φίλε kontras 12/10/201712:34

Βγες έξω να σε δει ο ήλιος μπας και ξελαμπικάρεις λιγο. Φίλε μου έχεις πρόβλημα, τόσο μίσος δεν κάνει καλό!!!

Απάντηση
kontras11/10/201716:34

Άραγε μπορω να πάω να κάνω ακριβώς το ίδιο με φόντο ενα μουσουλμανικό τεμενος και παράλληλα να μείνει το εργαλείο μου στην θέση του ή θα μου το κόψουν ; Δεν βλέπω όμως εδω τους δημοκράτες αλληλέγγυους που χτυπιούνται ολοι μέρα και όλη νύχτα για τα δικαιώματα των μουσουλμάνων και λοιπόν αλαχμπαρηδων να χτυπιούνται και για τα δικαιώματα των χριστιανών . Αλλα ξέχασα δικαιώματα εχουν μονο οι αλλόθρησκοι ,οι λαθρο και το γυφταριο . Εμεις οι ορθόδοξοι , οι Ελληνες και οι νοικοκυραίοι δεν έχουμε .

Απάντηση
kontras11/10/201718:25

Μετα το ακροαριστερο σου παραλήρημα πήγαινε γρήγορα να πάρεις τα χάπια σου μην πάθεις τιποτα . Το αν είμαι νοικοκυραιος και Έλληνας το ξέρω πολύ καλύτερα απο εσένα . Όσον αφορά το περί Ορθόδοξου και περί προσβολής για τους πραγματικούς Ορθοδοξους δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη καθότι εισαι συριζαιος άθεος κουδουνιστρας . Αντε να κανείς καμία παρέλαση και να πανηγυρίσεις το νομοσχέδιο για την αλλαγή φύλου. ΥΓ . Βρισιές κτλ μονο απο πίσω απο την ανωνυμία του Ίντερνετ ετσι ; Στην πραγματική ζωή γατάκι. Η φαπα που έχεις φάει εχει παει σ άλλο τόπο. ΥΓ 2 , το φασισταριο , η φασιστική φανατιλα που γράφεις ειναι τίτλος τιμής για εμένα .

Απάντηση
kontras12/10/201711:14

Έχεις δίκιο. Προσπαθώ να εξηγήσω σε άπλυτους κομμουνιστοφασιστες τον φασισμό . Την ιδεολογία σου δεν μπορεί να στην εξηγήσει κανείς . Τα μουσλιμια και τους λαθρο μην σας θίξουμε και όλα καλα. Αν τολμήσει κανείς με επιχειρήματα να σας δείξει ποσο ανθέλληνες και ποσο κατα της χριστιανικής πίστης είστε ειναι αυτόματα φασίστας και εκτός θέματος . Την μια γράφεις για σώβρακα την αλλη για τον παππού μου αλλα για την ταμπακιέρα κουβέντα . Μονο οτι είμαι εκτός θέματος . Ενώ εσυ που με βρίζεις απο το πρωτο σου σχόλιο εισαι εντός θέματος . Το οτι εγω είμαι φασίστας ειναι εντός θέματος το οτι εσυ εισαι ανθέλληνας ειναι εκτός . Το οτι έγραψα κατεβατό το έκανα μήπως και ο εγκέφαλος σου μπορέσει να καταλάβει αλλα τελικά ακολουθείς τον κανόνα των αναρχοαπλυτων , ειτε ειναι καμμενος ειτε ανύπαρκτος.

Απάντηση
Ιστορίες για φασισ......11/10/201723:32

ποπό ρε μάγκα σ έτσουξε τόσο πολύ το σχόλιο Κόντρα στη Κόντρα (σωστό στα όλα του) που τα παιξες και προσπαθείς γράφοντας ένα σωρό αλλ αντ άλλων, κατεβατά ολόκληρα δικαιολογίες να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Πράγματα τελείως εκτός θέματος του άρθρου, λάθρο, μουσλίμνια , γύφτοι, εξωγήινοι, συριζαίοι, κομούνια,... ότι περιέχει δηλ. ο φασιστικός σου μπακσές μίσους, την στιγμή που το θέμα εδώ είναι ένα ζευγάρι άγγλοι κοπροτουρίστες που δεν σεβάστηκαν(απόλυτα κατακριτέο) τον τόπο που τους φιλοξενεί. Όλο το φασιστικό σκεπτικό σου βασίζεται στα, αν...τότε... Πιστεύω ότι εσύ μπερδεύεις ακόμη και τον παππού σου με την γιαγιά σου, επειδή απλά και μόνο, αν η γιαγιά σου είχε μουστάκια τότε θα ήταν παππούς σου. Τραγική κατάσταση, δεν αξίζεις τον κόπο. Τέλος.

Απάντηση
Αιγαίο11/10/201716:11

Καμία αντίρρηση για την όποια στάση γουστάρει κανείς στο σπίτι του. Όμως αυτοί εδώ και ο ξεβράκωτος αποτελούν βρωμιά (σκουπίδι) στο όμορφο αιγαιοπελαγίτικο τοπίο. Και μιας και μιλάμε για αγγλικά κατακάθια, να πάνε να κάνουν ότι θέλουν, αυτό και άλλα, κάτω από τον Μπιγκ Μπεν ή ακόμα καλύτερα μπροστά στην πόρτα της Ντάουνινγκ Στρητ 10 με μπανιστηρτζού την Τερέζα.

Απάντηση