Δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ, 75-73 την Μπεσίκτας στην Τουρκία

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ και χρειάστηκε να φτάσει στην παράταση για να «δώσει» νικητή

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο ΠΑΟΚ προκειμένου να κατακτήσει τη νίκη κόντρα στην Μπεσίκτας, στο πλαίσιο του Eurocup μπάσκετ. Η ψυχραιμία του Χάτσερ στην τελευταία επίθεση της παράτασης έδωσε τη νίκη στο «Δικέφαλο του Βορρά» με 75-73, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο Eurocup!

Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων αιφνιδίασε την ελληνική ομάδα, η οποία πάτησε καλύτερα στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με ένα φοβερό σερί να μειώσει αρχικά και τελικώς να περάσει μπροστά στο 36’ με 53-55. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με +3 (59-62), όταν στα 7 δευτερόλεπτα για τη λήξη ο Ακιόλ πέτυχε ένα δύσκολο τρίποντο στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στα πέντε λεπτά της παράτασης, όταν στην τελική προσπάθεια ο Χάτσερ έκρινε το αποτέλεσμα. Με αυτόν τον τρόπο, ο ΠΑΟΚ διατηρείται στο παιχνίδι της πρόκρισης, ωστόσο τα πράγματα παραμένουν πολύ δύσκολα.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-20, 45-41, 62-62 (κ.α.), 73-75

Μπεσίκτας (Ουλούγκ): Ουόλτερς 16, Γκιουλέρ 2, Τασκιράν, Ακιόλ 12 (2), Ελονού 8, Χάμιλτον 9 (1), Ντάρντεν 11, Μέρφι 14 (3), Σενλί 1

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Δέδας 5 (1), Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 4 (1), Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 32 (3)