Αυτό δεν είναι έδρα… κόλαση είναι!

Μετά την Φενερμπαχτσέ και την Ρεάλ Μαδρίτης, η Στρασμπούρ νίκησε (78-75) στην έδρα της και τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος προηγούνταν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 18 πόντους

Αυτό θα πει… αντεπίθεση! Ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +18 (34-52), ωστόσο η Στρασμπούρ έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος στο γήπεδο που «λύγισαν» φέτος Φενερμπαχτσέ και Ρεάλ Μαδρίτης, παίρνοντας τη νίκη με 78-75!

Πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα του Κολέ έκανε ο Λελούπ με 24 πόντους, ενώ ο Μπομπουά είχε 17. Από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Μίλερ με 23 πόντους.

Από πρώτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακός ο Ερυθρός Αστέρας, ειδικά στην επίθεση, καθώς το έκλεισε στο +11 (19-30). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίλερ και με την Στρασμπούρ να μην μπορεί να αντιδράσει, το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 34-52!

Λόγω της μεγάλης διαφοράς, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο νωθρά στο δεύτερο μέρος, με τους Γάλλους να μειώνουν ολοένα και περισσότερο, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -8 (56-64). Μάλιστα, στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Κολέ έβαλε… φωτιά στο ματς, καθώς το έφερε στο καλάθι (63-65). Αφού, οι παίκτες του Ράντονιτς δεν άκουσαν τα… καμπανάκια, η Στρασμπούρ πήρε το προβάδισμα (71-70), το διατήρησε μέχρι τέλους και πανηγύρισε τη νίκη με 78-75!

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 34-52, 56-64, 78-75

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 3, Μπομπουά 17 (1), Λακόμπ 1, Λελούπ 24 (3), Κάμπελ 10 (1), Μουσιντί, Τρέιβις, Φοφανά, Γκολούμποβιτς 13, Ουίμς 4, Ντουπόρ 6.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ρέμπιτς 2, Τόμπσον 4, Σίμανιτς, Τέγιτς, Σιμόνοβιτς 18 (5), Νάστιτς, Γκούντουριτς 13 (3), Γιόβιτς 4, Μίλερ 23 (5), Τσίρμπες 9, Στίματς 2.

Πηγή: sport-fm.gr