Basket League, Ρέθυμνο-Πανιώνιος 65-72: «Άλωσε» το Ρέθυμνο και έκανε βήμα παραμονής ο Πανιώνιος

Με ένα επιμέρους σκορ 14-6 στην τέταρτη περίοδο, ο Πανιώνιος νίκησε το Ρέθυμνο στο «Μελίνα Μερκούρη» και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα

4745354
Ο Πανιώνιος νίκησε 72-65 το Ρέθυμνο στην Κρήτη με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο για τη 19η αγωνιστική της Basket League και πήγε στο 5-14 στην προσπάθεια για την παραμονή, αφήνοντας τους Κρητικούς στο 4-15 κα σε πιο δύσκολη θέση.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν +8 στο ημίχρονο και με +1 στη λήξη της τρίτης περιόδου, όμως στην τέταρτη δέχτηκαν ένα επιμέρους σκορ 14-6 και οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

«Σούπερ» για τους νικητές ήταν ο Μπέρι με 30 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση του Χάρις με 19 πόντους. Για τους γηπεδούχους, έπαιζε μόνος του ο Μπαρτ με 34 πόντους.

Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή πως ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 7'. Εκεί, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου έκαναν εν σερί 9-0 και έφεραν το 22-13 και το 24-19 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Μπαρτ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στη δεύτερη περίοδο και έδωσε εκ νέου το +9 στην ομάδα του και με τους παίκτες του Βασίλη Φρσγκιά να μην έχουν βρει τις λύσεις μέσα και έξω από το καλάθι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +8 για το Ρέθυμνο.

Στην τρίτη περίοδο, οι Κρητικοί ξέφυγαν με +11 με συμπαραστάτη του Μπαρτ τον Τζόουνς στην επίθεση. Ο Μπέρι πήρε το «όπλο» του και άρχισε να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα και από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να φτάσουμε σε επιμέρους σκορ 16-6 και να ολοκληρωθεί το τριαντάλεπτο στο 59-58.

Στην τέταρτη περίοδο, η αστοχία εκάτερωθεν έφερε στο 34’ στο 61-58. Ο Χάρις είχε αρχίσει να βοηθά σημαντικά επιθετικά τον Μπαρτ και ισοφάρισε σε 65-65. Ο ΜακΚι στα 49'' έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο με 65-67. Στην κρίσιμη επίθεση που ακολούθησε ο Μπαρτ έκανε λάθος και ο Χάρις στα 17'' ήταν ψύχραιμος στις βολές που εκτέλεσε και έκανε το 65-69. Το Ρέθυμνο δεν βρήκε λύση στην επίθεση και φτάσαμε στο τελικό 65-72 με το 14-0 στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 43-35, 59-58, 65-72
ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Σιγκούνας, Μπαρτ 34 (5), Ραζής, Χίκι 5 (1), Τζόουνς 10, Τζόνσον 5 (1), Χριστοδούλου 7, Καλογιαννίδης, Κλάντον, Ντάνιελς 2
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (1), Μπέρι 30 (2), Χάρις 19 (3), Όστιν 8, Χάμιλτον, Δίπλαρος, Ντόρσεϊ 6, Καμπερίδης, ΜακΚι 4