Ανατίναξαν ΑΤΜ στην Αχαΐα και διέφυγαν προς Αττική
Δεν μπόρεσαν να απελευθερώσουν τις κασετίνες με τα χρήματα
Μάνος Τσαγκαράκης
«Σήκωσαν» στο πόδι την κοινότητα του Κραθίου Αιγιαλείας οι βομβιστές των ΑΤΜ, οι οποίοι προκάλεσαν έκρηξη σε μια αυτόματη ταμειολογιστική μηχανή που βρίσκεται στον εξωτερικό χώρο ενός σούπερ μάρκετ επί της παλιάς εθνικής οδού Κορίνθου– Πατρών, αλλά δεν κατάφεραν τον σκοπό τους.
Οι δράστες, που είναι άγνωστο πόσοι ήταν, έφτασαν στο χωριό τα ξημερώματα του Σαββάτου και χωρίς να γίνουν αντιληπτοί ανατίναξαν το ΑΤΜ της Alpha Bank, το οποίο διαλύθηκε ενώ προκλήθηκαν φθορές και στην είσοδο του καταστήματος. Όμως, δεν μπόρεσαν να απελευθερώσουν τις κασετίνες με τα χρήματα κι έτσι διέφυγαν άπρακτοι με ένα αυτοκίνητο.
Μετά από επίμονες αναζητήσεις, το όχημα εντοπίστηκε στην περιοχή των Μεγάρων όπου οι βομβιστές του είχαν βάλει φωτιά για να εξαφανίσουν τα ίχνη τους και το κατέστρεψαν ολοσχερώς. Το σημείο όπου βρέθηκε το αυτοκίνητο, δείχνει ότι οι επιβάτες του διέφυγαν προς την Αττική, ενώ τα υπολείμματα εξετάζονται για τυχόν ίχνη που θα αποκαλύψουν την ταυτότητά τους.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.