PROTOTHEMA

Ελλάδα

Μία ημέρα μετά τη μεγάλη φωτιά στα Σιμωτάτα

Κεφαλονιά: Νέες πυρκαγιές σε Καραβάδο και Πάστρα - Απειλούνται κατοικίες

Κεφαλονιά: Νέες πυρκαγιές σε  Καραβάδο και Πάστρα - Απειλούνται κατοικίες

Στο μέτωπο του Αλειματά, στην περιοχή Σκάλας, η φωτιά απειλεί κατοικίες - Οι κάτοικοι των χωριών έχουν μετακινηθεί σε υψηλότερα ασφαλή σημεία - Στο σημείο έχουν σπεύσει δυνάμεις της πυροσβεστικής, οι οποίες αποτελούνται από 14 πυροσβέστες και 7 οχήματα - Ο άνεμος αλλάζει συνεχώς κατεύθυνση και δυσκολεύει το έργο των πυροσβεστών 

Νέες πυρκαγιές σε δύο μέτωπα στην Κεφαλονιά ξέσπασαν σχεδόν ταυτόχρονα το βράδυ της Πέμπτης.


Το ένα μέτωπο είναι στον Καραβάδο και το άλλο προς την Πάστρα, περιοχή Αλειμματάς.

Στον Καραβάδο επιχειρούν αυτή τη στιγμή 14 πυροσβέστες και 7 οχήματα, ενώ η εικόνα της πυρκαγιάς στον Αλειματά δεν είναι καλή.



 Στο μέτωπο του Αλειματά, στην περιοχή Σκάλας, η φωτιά απειλεί κατοικίες. Στη Σκάλα Αλειματά η φωτιά πρόλαβε να κάψει το γκαράζ μιας βίλας προτού τη σβήσουν οι πυροσβέστες. Στο Ρατζακλί έχει γίνει διακοπή ρεύματος καθώς έχουν καεί κολώνες της ΔΕΗ.



Οι πυροσβέστες κατάφεραν να προσεγγίσουν το μέτωπο της φωτιάς προς τον Άγιο Ανδρέα το οποίο υπολογίζεται ότι ξεπερνά το 1 χιλιόμετρο σε έκταση.

Οι κάτοικοι των χωριών έχουν μετακινηθεί σε υψηλότερα ασφαλή σημεία.

Η φωτιά στον Καραβάδο και στα Δοριζάτα καίει χαμηλή βλάστηση και δεν απειλεί κάποιον οικισμό προς το παρόν, ωστόσο γίνεται προσπάθεια να οριοθετηθεί το συντομότερο δυνατό.



Το έργο των πυροσβεστών είναι δύσκολο εξαιτίας του γεγονότος ότι ο άνεμος αλλάζει συνεχώς κατεύθυνση.

Λίγο μετά τις 10 το βράδυ, ο αέρας είχε κατεύθυνση προς το Μοναστήρι του Αγίου Ανδρέα, όπου στεγάζεται και το Γηροκομείο. 

Όμως πριν τις 11 το βράδυ άλλαξε και πάλι διεύθυνση και έσπρωχνε τις φλόγες προς τα Δοριζάτα.



Πηγή: kefalonitikanea.gr, kefaloniapress.gr, inkefalonia.gr
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Νικος18/08/201715:00

Δυστυχώς στην Ελλάδα τους ήρωες τους έχουμε χεσμενους!!!!!! Και τους πολιτικούς ήρωες!!

Απάντηση
Ελλάς18/08/201702:32

Τρομακτικός αριθμός των Αλλοδαπών στην Ελλάδα. Ένοχη αποσιώπηση από μμε και πολιτικούς...

Απάντηση
Την κάναν οι μάγκες...18/08/201700:36

Κάτι ήξερε η εταιρεία που τους κατέβασε. Άντε βρες τους τώρα. Αλέξης ακούει? Πήγαινε τους τώρα με f16

Απάντηση
Αυτοί άραγε θα'χουν εισητήρια επιστροφής?17/08/201722:52

Κανονικά δεν θα'πρεπε να πάει κανείς πυροσβέστης να τους βοηθήσει μετά την τόση .."φιλοξενία"που τους έδειξαν!!!

Απάντηση
Καλα πας καλα?18/08/201703:46

Προς: Αυτοι αραγε θα 'χουν εισιτήρια επιστροφής 22:52..... Τι ειναι αυτα που λες? Αμα καει το δικο σου σπίτι που δεν στο ευχωμαι να το δεις , να δω αν θα ερθει πυροσβέστης να σε σωσει! Οι Κεφαλλονιτες ειναι φιλόξενος κοσμος , τωρα πως έγινε και επεσαν στην εταιρια αυτη που ολοι τους ειναι στραβοξυλα, την ξερω την εταιρία ..... και την πληρωσαν οι καημενοι οι πυροσβέστες με ταλαιπωρία .....Οι Κεφαλλονιτες ισα ισα που το ευγνωμουν για τις θυσιες που εκαναν αυτοι οι άνθρωποι να βαλουν σε κίνδυνο τις ιδιες τις ζωες τους και λενε "ευχαριστω.".... Μην τα μπερδευεις....Η οικογένεια μου καταγεται απο την Κεφαλλονιά και εχω ανηψιο στην Πυροσβεστική και γνωριζω τι γίνεται . Αντε....Δεν ειναι ολοι οι Κεφαλλονιτες ιδιοι μπορει σε αυτην την εταιρια να ειναι στρείδια!! Κανονικα έπρεπε να τους εχουν τα παντα πληρωμενα ΟΛΑ , βοηθησαν με το παραπανω και εσωσαν τοσα σπιτια και ευτυχώς που δεν εξαπλωθηκε η φωτια μακρια και να κινδυνεύσουν οι ζωές των ανθρώπων! Τοσα λεφτα βγαζει η εταιρεία αυτη, τα τρωνε οι μεγαλοι? Το κρατος σε αυτες τις περιπτώσεις επρεπε να τους ταχτοποιησει και να ειναι καλυμενοι οπως αστυνομικόι , πυροσβέστες και αλλα σωματα ..... Θα μου πεις λεφτα δεν υπαρχουν και το καταλαβαίνω συστημα ομως υπαρχει???? Οχι....Αν υπηρχε σύστημα ολα μπορουσαν να γινουν.... Αλλα τι να περιμενουμε απο αυτη την κυβέρνηση για καλο?

Απάντηση
Για να ξέρεις18/08/201701:58

Την ώρα που ήρθαν το πρωί είχε σβήσει η φωτιά. Απλά περιμετρικά κατέβρεχαν τα ελικόπτερα.

Απάντηση
Γιάννης18/08/201701:53

Πόσο λαθοοοςςςςς . Οι πολίτες φταίνε ;;;

Απάντηση
Είσαι τραγικός18/08/201701:27

Ξυπνα και συγκεντρώσου. Τους ανθρώπους βοηθάνε βλάκα οι πυροσβέστες!!! Αν η εταιρεία το έκανε αυτό ο κοσμακης που καίγεται τι φταίει ?!!!! Αλλά μιλάς έτσι γιατί δεν είναι στο σπίτι σου ή φωτιά ! Είμαστε όλοι ξάγρυπνοι εδώ και εσύ κάνεις χαβαλε ! Γράψε με πραγματικά στοιχεία και δώσε ονοματεπώνυμο να σε κράξει όλη η κοινωνία!!!

Απάντηση
Στέφανος 18/08/201701:11

Πες τα φίλε. Αφού είναι τόσο αυτάρκεις, ας τη σβήσουν μόνοι τους.

Απάντηση