PROTOTHEMA

Ελλάδα

Πρωταθλητής χειροπάλης και bodybuilding

Πέθανε ο «κράζεις-θαυμάζεις», Σωκράτης Πετίδης

Ο Πετίδης, έχασε την μάχη με το θάνατο μετά από νοσηλεία στην εντατική, καθώς είχε υποστεί εγκεφαλικό

O πρωταθλητής χειροπάλης και bodybuilding Σωκράτης Πετίδης έφυγε από την ζωή.


Γνωστός και ως «Πρύτανης», ο Πετίδης, έχασε την μάχη με το θάνατο μετά από νοσηλεία στην εντατική, καθώς είχε υποστεί εγκεφαλικό.

Το ευρύτερο κοινό τον γνώρισε περισσότερο από την έκφραση «κράζεις-θαυμάζεις», όταν βρέθηκε καλεσμένος στην εκπομπή της Αννίτας Πάνια, ενώ το σλόγκαν ήταν τόσο επιτυχημένο που τον εμπιστεύθηκε για διαφημιστικό σποτ και η αλυσίδα καταστημάτων Jumbo.








 Δείτε βίντεο: Πέθανε ο «κράζεις-θαυμάζεις», Σωκράτης Πετίδης


Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

It's me again20/05/201717:48

Δεν είναι απίθανο να επιβάρυνε τον οργανισμό του με αναβολικά και με την καταπόνηση που απαιτείται για να βγεις πρωταθλητής στο body building. Σίγουρα όμως παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα. Έχω συγγενικό πρόσωπο, γυναίκα, που πέθανε στα 48 της από εγκεφαλικό. Δεν κάπνιζε, δεν έπινε, δεν έκανε body building. Στρεσαρίστηκε, έπαθε ανεύρυσμα και αυτό ήταν. Άντεξε λίγες μέρες στην εντατική. Όλη η οικογένεια της όμως (πατέρας, αδέρφια) με ασθένειες σχετικές με καρδιά. Όταν υπάρχει επιβαρυμένο οικογενειακό ιστορικό, θέλει προσοχή, αποχή από κάπνισμα και αλκοόλ, σωστή διατροφή, ήπια άσκηση και έλεγχο της πίεσης. Με χαμηλή πίεση, πολύ απλά ο κίνδυνος για εγκεφαλικά είναι 0%.

Απάντηση
Μην κράζεις20/05/201715:10

Σήμερα το σώμα που θέλουν τόσο οι άντρες όσο και οι γυναίκες είναι αυτό του fitness. Μυώδες άλλα χωρίς υπερβολές. Όλοι μπορουν να το αποκτήσουν με σωστή διατροφή και λίγη γυμναστική . Αυτό είναι το υγιές σώμα και αυτό που θέλουν οι γυναίκες. Ούτε bodybuilder ,ουτε χοντρός ,ούτε μισομερίδας. Τώρα όποιος χρησιμοποιεί ουσίες, συμπληρώματα, πρωτείνες και λοιπά κακό του κεφαλιού του. Η μεσογειακή διατροφή σου δίνει όσα ακριβώς χρειάζεσαι.

Απάντηση
setter20/05/201714:34

ο Θεος ας τον αναπαυση.το τη γινετε στα γυμναστηρια δεν λεγετε.ανεγκεφαλοι,,να παιρνουν στεροειδη,ανδρογονες και αυξητικες ορμονες,γιατι;;ουτε ολυμπιονικες θα γινουν ουτε παγκοσμμιοι πρταθλητες σε καποιο αθλημα,απλως για μια παραλια και στην καλυτερη σε καμμια ππορτα. καποιοοι βεβαια πλουτιζουν ενας κυκλος θεραπειαςξεκιναει με 800 1000 ευρω!!!!!!!!!!και παει οσο θες.

Απάντηση
υπάρχουν κρυμμένοι δολοφόνοι μέσα σου μια ζωή!20/05/201713:56

οι ουσίες απο τα αναβολικά και το τσιγάρο σωρεύονται στο σηκώτι ,το πάγκρεας , ποτέ δεν αποβάλλονται με καμμία δίαιτα αποτοξίνωσης και κάνουν το ίδιο κακό σε όλα τα ζωτικά όργανα απρόσμενα ακόμα και άν τα κόψεις χρόνια πρίν η απλά τα "περιορίσεις" ( * θα πάρω μόνο για το διαγωνισμό για να κτίσω και μετά θα τα κόψω μαχαίρι..) Υπάρχει λύση ας πούμε για το κάπνισμα ; Ναί, ποτέ μη καπνίσεις, δίδαξε τα παιδιά σου με το παράδειγμα σου , απέφυγε τις εστίες "φίλων καπνιστών" στην παρέα αφού κινδυνεύεις να γίνεις και σύ παθητικός καπνιστής κι όσο για τους επισκέπτες ,συγγενείς και φίλους στο σπίτι σου να είσαι κάθετος χειμώνα -καλοκαίρι: "παιδιά μη ανάβετε μέσα στο σπίτι αλλιώς έξω στη βεράντα για τσιγάρο" , ακόμα και να κάνει το ψοφόκρυο του φετινού Γενάρη!

Απάντηση