Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 84-70: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός

Νίκος Παππάς και Μάικ Τζέιμς βγήκαν μπροστά και… καθάρισαν για τον Παναθηναϊκό στο Game 5 στο ΟΑΚΑ, με τους πρωταθλητές να κάνουν την ανατροπή  δεύτερο ημίχρονο κατακτώντας το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους - Πάλεψε ο Ολυμπιακός, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις και λύσεις.

baskmesa

Τα σκήπτρα του πρωταθλητή παραμένουν πράσινα! Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ για δεύτερη σερί χρονιά αναδεικνύεται πρωταθλήτρια, χάρη στη νίκη της στον πέμπτο τελικό στο ΟΑΚΑ, με Παππά και Τζέιμς να ντύνονται… Καλάθης και να δίνουν την αποφασιστική βολή στον Ολυμπιακό, που πάλεψε σκληρά, είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο (31-35) αλλά προδόθηκε από τις λύσεις που (δεν) είχε, με τον ΜακΛιν να παλεύει μόνος του στο δεύτερο 20λεπτο, αλλά να μην μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα!

Οι δύο… τρελοί γκαρντ του Παναθηναϊκού πήραν την ομάδα τους όταν τα πράγματα ήταν σε τεντωμένο σχοινί (46-45, 27′) και μαζί με Λοτζέσκι Σίνγκλετον οδήγησαν εκ του ασφαλούς το τριφύλλι στο 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, το οποίο ασφαλώς είναι αφιερωμένο στον Παύλο Γιαννακόπουλο, κάτι που φώναζαν 18.000 φίλοι των γηπεδούχων στο θριαμβευτικό φινάλε!

4487339
4487347

Νευρικότητα και… φάουλ

Η στόχευση Πασκουάλ και Σφαιρόπουλου ήταν κοινή όσον αφορά τον αντίπαλο “εγκέφαλο”, αφού ο μεν Αντετοκούνμπο έπεσε στον Σπανούλη και ο Παπανικολάου στον Καλάθη.

Για τον Ολυμπιακό ανέλαβε αρχικά ο Πρίντεζης με γρήγορο δικό του 0-4 (1:30’’), με τους γηπεδούχους να επιχειρούν να πάνε την μπάλα κοντά στο καλάθι, κερδίζοντας με αυτόν τον τρόπο τρία φάουλ του Μιλουτίνοφ στα πρώτα 2:43’’.

Με τον Γκιστ στην πρώτη γραμμή οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία (10-4, 5:30’’), έχοντας το πάνω χέρι στα ριμπάουντ (6 επιθετικά ως εκείνο το σημείο), ωστόσο η απάντηση ήταν 9-0 (10-13, 8’), με το 14-15 (10’) να γίνεται από βολές του Μπόγρη, σε ένα δεκάλεπτο όπου οι διαιτητές σφύριζαν σε ρυθμούς… ΣΕΦ, δηλαδή πολλά φάουλ εκατέρωθεν.

AND1
AND2

Προβάδισμα με Ρόμπερτς-ΜακΛιν

Οι “πράσινοι” αδυνατούσαν να βρουν εύστοχο τρίποντο (0/7 στο πρώτο ημίχρονο) και δεν ξεκολλούσαν στο σκορ, βρίσκοντας προσωρινά λύση από τον Τζέιμς (21-18, 14’), με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να έχει λύσεις από Ρόμπερτς και ΜακΛιν, ενώ όταν ο Σπανούλης βρήκε διαδρόμους προς το καλάθι, ελλείψει του Καλάθη που είχε χρεωθεί με τρίτο φάουλ (17’), το 24-24 έγινε 25-30 (18’).

Όταν ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση σε όλο το γήπεδο, με Λεκαβίτσιους και Παππά, παρά την αστοχία του, από τη γραμμή των βολών πέρασε μπροστά (31-30, 19’), ωστόσο Ρόμπερτς και ΜακΛιν είχαν την ψυχραιμία να δώσουν το +4 στον Ολυμπιακό (31-35, 20’).

4487320
4487351

Αποχώρηση, επιστροφή κι αλλαγή δεδομένων

Το δεύτερο ημίχρονο (δεν) άρχισε επεισοδιακά, καθώς ο Ολυμπιακός αποχώρησε διαμαρτυρόμενος για ύπαρξη… κουκουλοφόρων πίσω από τον πάγκο του, ωστόσο επέστρεψε έπειτα από 10 λεπτά ώστε να επαναρχίσει ο τελικός.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε το πρώτο του τρίποντο στο ματς με τον Ρίβερς (34-35) και με την επιθετική του άμυνα με παγίδες σκόραρε στο ανοικτό γήπεδο με Γκιστ και Σίνγκλετον (42-39, 25’), ωστόσο ο Καλάθης μετά το τέταρτο φάουλ του πέρασε στον πάγκο (26’).

4487367

Ο ΜακΛιν ήταν ο επιθετικός άξονας των Πειραιωτών, με τον Αμερικανό να κερδίζει μάχες, ωστόσο οι παίκτες του Πασκουάλ με το τρίποντο του Λοτζέσκι έχτισαν +6 (51-45, 28:17’’), με το 7-0 να τους φτάνει ως το 53-45, ενώ με τον Παππά για πρώτη φορά η διαφορά ήταν σε διψήφια επίπεδα (57-47, 29:25’’), χάρη στο κοντό πράσινο σχήμα (Τζέιμς, Παππάς, Θανάσης, Λοτζέσκι, Ρίβερς) ενώ ο Σπανούλης ήταν στον πάγκο από πλευράς Ολυμπιακού.

Ο Σπανούλης επανήλθε (57-50), αλλά ο Τζέιμς απάντησε ανάλογα (60-50) και οι “πράσινοι” πήγαν με +10 στην τελική ευθεία.

Κρεσέντο Παππά-Τζέιμς για τίτλο

Οι γηπεδούχοι είχαν το ψυχολογικό προβάδισμα, με την μπάλα να πηγαίνει σε Παππά-Τζέιμς και τη διαφορά από τα χέρια τους να εκτοξεύεται (68-52, 32’) με επιμέρους 22-7 από το 46-45 (27’)!

Ο Ουίλτζερ επιστρατεύτηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, επιχειρώντας να είναι επιθετικός πόλος (72-60, 35’), ωστόσο ο Τζέιμς επέστρεψε για τη μεγαλύτερη διαφορά (78-60, 36’), τελειώνοντας και τις τελευταίες ελπίδες για απόπειρα ανατροπής, με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει το δεύτερο σερί πρωτάθλημα και 37ο στην ιστορία του!