Ελλάδα-Ισραήλ 65-56: Πρωταθλητές Ευρώπης με το σπαθί τους!

Η Εθνική Νέων επικράτησε του Ισραήλ στον τελικό του Eurobasket U20 και κατέκτησε για 3η φορά στην ιστορία της το χρυσό μετάλλιο

Η Ελλάδα ξανά στο θρόνο της! Για 3η φορά στην ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ, κατακτήσαμε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σε επίπεδο Νέων με την φουρνιά των 96αρηδων και 97αρηδων να εξελίσσεται ως μία από τις πλέον πετυχημένες.

Κι όμως ο τελικός δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις καθώς το άγχος ήταν κάτι παραπάνω από μεγάλο... Όταν κατάφεραν να βάλουν σε μια σειρά τις σκέψεις τους και να τιθασεύσουν το «θέλω» τους, τότε (απ)έδειξαν για μια ακόμη φορά την ποιότητα τους. Η Εθνική ομάδα των Νέων στην τελευταία της παράσταση, μπορεί να μπήκε με καθυστέρηση δέκα λεπτών, αλλά όταν το έκανε δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει αυτόν τον αγώνα.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου παίρνοντας και την απαραίτητη ώθηση από τον κόσμο που γέμισε ασφυκτικά το κλειστό «Δυο Αοράκια» στο Ηράκλειο, λύγισαν το μαχητικό Ισραήλ και κατέκτησαν πανάξια τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης. Όπως ακριβώς είχε κάνει αυτή η φουρνιά το 2015, όταν είχε κατακτήσει τον ίδιο τίτλο, αλλά σε επίπεδο Εφήβων.

Νευρικό ξεκίνημα
Η εκκίνηση του αγώνα ήταν εφιαλτική για την ελληνική ομάδα. Το υπερβολικό άγχος φάνηκε από τις πρώτες επιθέσεις (δύο εύκολα χαμένα λέι απ) και οι δαίμονες Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 0-5.

Το πρώτο ελληνικό καλάθι ήρθε από τον Καρρά (3’50’’ μετά την έναρξη του αγώνα), αλλά από το 6’ έως το 7’30’’ ήρθαν τρία τρίποντα από τους Ισραηλινούς για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο 2-14!!!

Κι ενώ η Εθνική έμοιαζε βραχυκυκλωμένη, στο τελευταίο λεπτό ο Δίπλαρος με 5 πόντους (3/4 βολές και καλάθι μετά από κλέψιμο) μας έβαλε ξανά στο παιχνίδι και ξύπνησε τον κόσμο.

Κι όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ για τη β’ περίοδο, το σκηνικό είχε αλλάξει. Η γαλανόλευκη μπήκε επιτέλους στο ματς και με άμυνα για σεμινάριο ο τελικός έγινε ξανά ντέρμπι.

Ξέσπασε και δεν κοίταξε ξανά πίσω
Μπορεί να χρειάστηκαν και πάλι δυόμιση λεπτά για να σκοράρουμε, αλλά πετύχαμε το πρώτο μας τρίποντο με τον Δίπλαρο, ο οποίος έκανε το 2 στα 2 στην επόμενη επίθεση διαμορφώνοντας το 15-16 και με νέο τρίποντο του Κόνιαρη στο 16’40’’ προηγηθήκαμε με 18-16!!! Κι έκτοτε δεν ξανακοιτάξαμε πίσω.

Το Ισραήλ δεν είχε σκοράρει για 6 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα και το έκανε τότε με 2 βολές του Μπλατ (18-18). Οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν 20-20 και 23-23 όμως το τρίποντο του Κόνιαρη στο τέλος του ημιχρόνου μας έστειλε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-23.

Ο Κόνιαρης ξεκίνησε το β’ ημίχρονο όπως τελείωσε το πρώτο, με δύο σερί τρίποντα (32-25) και με νέο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου στο 23’30’’ η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια (37-25). Πλέον η άμυνα των Ισραηλινών δεν μπορούσε να μας δυσκολέψει και το ζητούμενο ήταν να τιθασέψουμε τον ενθουσιασμό μας. Αρχικά δεν τα καταφέραμε, με τους Ισραηλινούς να επιστρέφουν μειώνοντας σε 39-33 στο 25’30’’.

Ο τελικός φάνηκε να ξαναγίνεται ντέρμπι, με τους Ισραηλινούς να μη μας αφήνουν να ξεφύγουμε, αλλά να μην μπορούν να πλησιάσουν περισσότερο από τους 4 πόντους. Κάτι που έκαναν στο φινάλε της 3ης περιόδου μειώνοντας σε 45-41, αλλά ο Δίπλαρος τους έκοψε τα πόδια καθώς με τρίποντο σε νεκρό χρόνο από τα δέκα μέτρα διαμόρφωσε το 48-41!

Η αγωνία βρισκόταν στο… κόκκινο, τα λάθη διαδέχονταν το έναν μετά το άλλο κι από τις δύο πλευρές κι η Εθνική βρήκε τον «μικρό ήρωα» που χρειάζονταν εκείνη τη στιγμή στο πρόσωπο του Χρηστίδη. Ο σέντερ του Άρη με τέσσερις πόντους και ένα κλέψιμο μας επέτρεψε να ανεβάζουμε τη διαφορά στους 10 (53-43) και να πιστέψουμε ότι ο τελικός τελείωσε στο 35’ όταν ο Μπλατ χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Ο Λούντζης έβαλε και τις 3 βολές, ο Κόνιαρης ευστόχησε στο τρίποντο και το σκορ έφτασε στο 59-43.

Πριν το καταλάβουμε όμως το Ισραήλ μείωσε στους 11 (στο 36’), αλλά παρά τα
συνεχόμενα λάθη μας δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Πλέον και η κούραση έπαιζε το ρόλο της, αλλά παίζοντας έξυπνα οι Έλληνες διεθνείς κράτησαν τη διαφορά και με την κόρνα της λήξης όλοι μαζί αγκαλιασμένοι πανηγύρισαν την κατάκτηση της ευρωπαϊκής κορυφής.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 26-23,  48-41,  65-56.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 12 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 15 (5 τρίπ., 6 ριμπ.), Φλιώνης 2, Καρράς 6, Σκουλίδας, Δίπλαρος 8 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 9, Χαραλαμπόπουλος 10 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μουράτος 3, Τάταρης.
ΙΣΡΑΗΛ (Κάτας): Άρτζι 7 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μπένι, Ρούινα, Μόσκοβιτς, Μπλατ 10 (7 ασ., 6 λαθ.), Χούμπερ 4, Ραμπίνοβιτς, Σαπίρ, Ναβόν 7 (1), Κόπερμπεργκ 5 (7 ριμπ.), Νάτσια, Ζούσμαν 23 (5 τρίπ., 7 ριμπ.).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως την παρακολουθήσατε λεπτό προς λεπτό μέσα από το www.protothema.gr.

40': Τέλος του αγώνα, η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου με τους παίκτες του χορεύουν συρτάκι στο κέντρο του γηπέδου γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο!

39'50'': Μειώνει το Ισραήλ 65-56

39'35''Αστοχεί στο τρίποντο ο Μουράτος. Ελάχιστη σημασία έχει... Ο Παπαθεοδώρου βάζει μέσα τα παιδιά που δεν έχουν παίξει μέχρι στιγμής

39': Αστοχεί ο Μπλατ κι ο Μουράτος κερδίζει το φάουλ! Ο τελικός έχει κριθεί! Ευστοχεί και στη μία για το 65-54

38'35'': Νέο τρίποντο του Ζούσμαν και 64-54! Οι Ισραηλινοί παίζουν τα ρέστα τους!

38'30'': Ασίστ Χαραλαμπόπουλο στον Φλιώνη και 64-51.

38': Τρίποντο του ΖΟύσμαν για το 62-51

37'40'': Αστοχεί ο Ζούσμαν και στη συνέχεια κάνει το φάουλ στον Μουράτο! 2/2 και η διαφορά στους 14 (62-48)

37'30'': Αστοχεί ο Κόνιαρης, αλλά ο Λούντζης πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ. 1/2 βολές και 60-48!

37'10'': Αστοχεί στο ελεύθερο τρίποντο ο Μπλατ

36'50'': Νέο λάθος και κατοχή για το Ισραήλ. Τάιμ άουτ από τον Παπαθεοδώρου.

36'40'': Κλέβει ο Κόνιαρης

36'20'': Λάθος του Κόνιαρη

36': Τρίποντο του Ζούσμαν κι από το +16 η διαφορά στους 11 (59-48)

35'40'': Βολές για το Ισραήλ και 59-45.

35'15''; Τρίποντο από τον Κόνιαρη και πλέον το χρυσό μετάλλιο είναι πιο κοντά! Η Εθνική προηγείται με 59-43 κι απομένουν 4 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα για το τέλος!

35': Επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή στον Μπλατ. Ευστοχεί ο Λούντζης και στις 3 για το 56-43 και την κατοχή στην Ελλάδα.

34'05'': Κλέψιμο από τον Χρηστίδη! Εδώ πρέπει να τελειώσουμε το παιχνίδι!

33'45'': Χρηστίδης ξανά και η διαφορά στους 10 (53-43)

33'25'': Αστοχούν οι Ισραηλινοί

33'05'': Επιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ από τον Χρηστίδη που κάνει όλη τη βρώμικη δουλειά. Ευστοχεί στη μία βολή για το 51-43

3240'': Εξαιρετικό καλάθι του Ζούσμαν για το 50-43

32'30'': Επιθετικό φάουλ του Κόνιαρη αυτή τη φορά

32'05'': Επιθετικό φάουλ του Μπλατ στον Κόνιαρη

31'45'': Κλέψιμο του Λούντζη και δύο βολές για την Εθνική! Ευστοχεί και το σκορ στο 50-41! Εννιά πόντοι διαφορά κι ενώ απομένουν 8 λεπτά

31'30'': Αστοχεί ο Μουράτος

30'50'': Συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ από την Εθνική.

29'59'': ΑΠΙΘΑΝΟ τρίποντο του Δίπλαρου από τα 9 μέτρα και ανάσα για την Εθνική που με τη λήξη της 3ης περιόδου προηγείται με 48-41! Πάμε για φινάλε θρίλερ!

29'55'': Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι για το Ισραήλ

29'35'': Τεχνική ποινή στον πάγκο της Εθνικής μετά από διαμαρτυρίες για την υπόδειξη πως η κατοχή είναι στους Ισραηλινούς. Αστοχούν στη βολή οι Ισραηλινοί.

29': Καλή ελληνική άμυνα, αλλά και πάλι κατοχή για το Ισραήλ. Φοβερή πάσα του Μπλατ και 45-39

28'40'': Βολές για τον Χρηστίδη. Ευστοχεί και 45-37!

28'30'': Λάθος του Κόνιαρη και αιφνιδιασμός του Ζούσμαν για το 43-37!

28'20'': Αστοχεί κι ο Μπλατ

28': Αστοχεί στο τρίποντο ο Φλιώνης

27'30'': Δίποντο του Μπλατ που κρατά όρθιο το Ισραήλ

27'10'': Μπάσιμο και καλάθι από τον ίδιο για το 43-33!

27': Απίστευτη τάπα του Χαραλαμπόπουλου!

26': Ο Χρηστίδης δίνει ανάσα και διαμορφώνει το 41-33.

25'35': Ο Χάμπερ ρίχνει κι άλλο τη διαφορά (39-33) με τον Παπαθεοδώρου να καλεί τάιμ άουτ.

25'10'': Έμμεσο τρίποντο από τον Μπλατ για το 39-31.

24'45'': 1/2 βολές για το Ισραήλ και 39-28

24΄20'': Χαραλαμπόπουλος σε επίδειξη υψηλής τεχνικής και νέο καλάθι για το 39-27.

24': Ευστοχεί ο Μπλατ (37-27)

23'25'': Τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο και η Ελλάδα στο +12 (37-25) με το γήπεδο να παίρνει φωτιά! Τάιμ άουτ από τον Κάτας

23': Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Καρρά για το 34-25!

22'25'': Αστοχεί ο Χαραλαμπόπουλος, αλλά ο απίθανος Κόνιαρης κλέβει

22': Κόνιαρης για τρεις και 32-25!!!

21'35'': Χάνει δύο βολές το Ισραήλ

21': Ευστοχεί από κοντά ο Μπλατ για το 29-25

20'40'': Τρίποντο του Κόνιαρη και η Ελλάδα στο +6 (29-23)

20'00'': Πρώτη επίθεση για την Ελλάδα στην 3η περίοδο

19'59'': Αστοχεί ο Μπλατ στο μακρινό τρίποντο και το ημίχρονο λήγει με την Εθνική να έχει το προβάδισμα με 26-23!

19'57'': Τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος με το πρώτο του εύστοχο σουτ διαμορφώνει το 26-23 κι ενώ απομένουν τρία δευτερόλεπτα για να τελειώσει το ημίχρονο!

19'35'': Επιθετικό φάουλ του Καρρά και βολές για το Ισραήλ. 1/2 από τον Μπλατ και ξανά ισοπαλία (23-23)

19'15'': Μειώνει ο Ζούσμαν

19': Τρίποντο από τον Κόνιαρη για το 23-20

18'40'': Ισοφαρίζει με 2/2 βολές ο Άρτζι

18': Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Χρηστίδη

16'50'': Με 2/2  βολές του Μπλατ το Ισραήλ σκοράρει και ισοφαρίζει

16''40'': Τρίποντο του Κόνιαρη και επιτέλους περνάμε μπροστά με 18-16 (το σερί μας έχει φτάσει στο 12-0)

15'50'': Νέο λάθος από την ελληνική ομάδα που δεν μπορεί να πάρει το προβάδισμα, αλλά τουλάχιστον παίζει εκπληκτική άμυνα πλέον

15'30'': Χαμένο μπάσιμο από τον Μιλεντίγιεβιτς

15'10'': Ριμπάουντ από τον Χαραλαμπόπουλο

15': Άστοχος ο Μουράτος

14'40'': Καλή άμυνα και νέα κατοχή για την Ελλάδα που έχει την ευκαιρία να περάσει μπροστά. Χωρίς πόντο στη β' περίοδο το Ισραήλ!!!

14'30'': Αστοχεί ο Δίπλαρος

14'10'': Νέο μπλοκ από τον Χαραλαμπόπουλο

13'15'': Απίθανο μπλοκ του Χαραλαμπόπουλου, όμως στον αιφνιδιασμό μπερδεύονται Λούντζης και Δίπλαρος για να χαθεί η ευκαιρία να περάσουμε για πρώτη φορά μπροστά!

13': Νέο κλέψιμο, νέο τρίποντο από τον Λούντζη και 15-16! Η Ελλάδα επέστρεψε κι ο τελικός ξαναρχίζει!

12'25'': Επιτέλους τρίποντο από τον Λούντζη και 12-16!!!

11'55'': Το ρεσιτάλ αστοχίας συνεχίζεται... Κόνιαρης στο σίδερο και 3/19 σουτ η Εθνική

11'10'': Νέα χαμένη ευκαιρία από τον Μουράτο... Χωρίς σκορ στη β' περίοδο

10'45'': Αστοχεί ο Δίπλαρος στο τρίποντο

10'20'': Φάουλ από τον Κόνιαρη

9'50'': 1/2 βολές από τον Δίπλαρο αλλά οι Ισραηλινοί κάνουν λάθος στην επίθεση τους και ο Δίπλαρος στον αιφνιδιασμό μειώνει στους 7 (9-16)!

9'30'': Μπάσιμο και καλάθι από τον Ναβόν (6-16)

9'20'': Βήματα από τον Χρηστίδη...

9': Άστοχο τρίποντο των Ισραηλινών

8'45'': 2/2 βολές από τον Δίπλαρο για το 6-14

8': Φόλοου από τον Χρηστίδη και ανάσα (4-14)

7'30'': Νέο τρίποντο από το Ισραήλ και η διαφορά στους 12 πόντους!!! Οι Ισραηλινοί έχουν πετύχει 12 από τους 14 πόντους τους με τρίποντα!

6'50'': Χαμένος αιφνιδιασμός από τον Λούντζη και ο Ζούσμαν με νέο τρίποντο διαμορφώνει το 2-11!

Χρηστίδης αντί Καρρά η πρώτη κίνηση από τον πάγκο

6'20'': Πάλι άστοχος ο Κόνιαρης

6': Τρίποντο του Ζούσμαν και το Ισραήλ στο +6 (2-8). Τάιμ άουτ από τον Παπαθεοδώρου που βλέπει τους Ισραηλινούς να μας έχουν "μπλοκάρει" στην επίθεση ενώ έχουν βοηθηθεί κι από τις βιαστικές επιλογές των Ελλήνων παικτών που έχουν 1/10 σουτ στην επίθεση!

5': Πολύ κακό σουτ από τον Κόνιαρη

4'35'': Νέο άστοχο τρίποντο των Ισραηλινών.

4': Κόψιμο από τον Καρρά και αιφνιδιασμός με τον Χαραλαμπόπουλο που κερδίζει βολές, αλλά αστοχεί και στις 2!

3'50'': Καρράς για το πρώτο ελληνικό καλάθι (2-5)

3'30'': Άστοχο τρίποντο του Άρτζι

3'20'': Αστοχεί στο λέι απ ο Καρράς!

3'05'': Λάθος των Ισραηλινών και κατοχή για την Ελλάδα

2'50'': Αστοχεί ο Κόνιαρης. Πολύ νευρικό το ξεκίνημα της Εθνικής

2'20'': Τρομερή ασίστ  του Μπλατ και 0-5

2': Λάθος του Λούντζη στην πάσα προς τον Χαραλαμπόπουλο

1'10'': Αστοχεί ο Χαραλαμπόπουλος και τον μιμείται και ο Λούντζης μετά το επιθετικό ριμπάουντ

00'50'': Τρίποντο από τον Άρτζι και 0-3

00'20'': Αστοχεί στο λέι απ ο Φλιώνης

21:15: Ξεκίνησε ο τελικός και η πρώτη επίθεση είναι για την ελληνική ομάδα!

21:14: Λούντζης, Κόνιαρης, Φλιώνης, Καρράς και Χαραλαμποπουλος η πεντάδας μας και
Άρτζι, Μπλατ, Χούμπερ, Κόπερμπεργκ και Ζούσμαν για το Ισραήλ!

21:12: Στην τελική ευθεία για το τζάμπολ στον τελικό

21:10 Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων και ακολουθεί η ανάκρουση των εθνικών ύμνων

21:05 Κατάμεστο το κλειστό 'Δύο Αοράκια' στο Ηράκλειο κι ανάμεσα στους Έλληνες φιλάθλους βρίσκονται και περίπου 150 Ισραηλινοί. Πραγματικά εκπληκτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο

Στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 που προηγήθηκε η Γαλλία επικράτησε με 72-58 της Ισπανίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ οι Ισπανοί έμειναν για πρώτη φορά μετά το 2006 εκτός βάθρου.