PROTOTHEMA

Ελλάδα

Το βράδυ της Δευτέρας

Αιτωλικό: Κοριτσάκι 2,5 ετών έχασε τη ζωή του σε τροχαίο

Αιτωλικό: Κοριτσάκι 2,5 ετών έχασε τη ζωή του σε τροχαίο

Φαίνεται πως το παιδάκι που βρισκόταν μέσα στο αυτοκίνητο των γονιών της, άνοιξε την πόρτα και βγήκε στο δρόμο 

Ανείπωτος θρήνος στο Αιτωλικό, καθώς κοριτσάκι μόλις 2,5 ετών έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα το βράδυ της Δευτέρας.


Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες του τοπικού σάιτ aixmi-news.gr, το παιδάκι βρισκόταν μέσα στο αυτοκίνητο των γονιών της και άνοιξε την πόρτα, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο δρόμο. Διερχόμενο αυτοκίνητο που περνούσε εκείνη την ώρα δεν μπόρεσε να αποφύγει το μοιραίο και το χτύπησε, τραυματίζοντας το θανάσιμα.  

Το παιδάκι μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, αλλά δεν στάθηκε δυνατό να κρατηθεί στη ζωή.

Το τραγικό περιστατικό έγινε γύρω στις 9 το βράδυ της Δευτέρας, στην περιοχή κοντά στα δυτικά Γεφύρια, στο Αιτωλικό.

Πηγή: www.aixmi-news.gr
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Ειρηνη22/08/201714:50

Ειναι καποιες φορες που τα παιδια σε φτανουν εκτος εαυτου μεχρι να τους κανεις τα χατηρια.ολοι οι γονεις εχουμε υποχωρησει σε αυτα.ας μην γινομαστε μικροψυχοι απεναντι στο δραμα αυτων των γονιων.

Απάντηση
Γιώργος22/08/201714:23

Ο γιος μου είναι 3,5 ετών. Ανοιγοκλείνει την ασφάλεια από το παιδικό καθισματάκι του με την ίδια ευκολία που ανοίγει το κουτί με τα μπισκότα. Επίσης, αποφεύγει τις μόνιμα κλειδωμένες πίσω πόρτες με 2 βηματάκια που κάνει από το πίσω κάθισμα, πάνω στην κεντρική κονσόλα και στα εμπρός καθίσματα. Ή είμαι εντελώς ανεύθυνος και μου αξίζει φυλάκιση ή πρέπει να τον αλυσοδένω με λουκέτα από την κορυφή μέχρι τα νύχια! Σοβαρευτείτε!!!!

Απάντηση
Έλενα22/08/201715:35

Είμαστε ακριβώς στην ίδια κατάσταση.Το παράλογο είναι πως αν είμαι οδηγός κάθεται ήσυχα, αν οδηγάει ο άντρας μου λύνει τη ζώνη από το καθισματάκι και ουρλιάζει γιατί θέλει αγκαλίτσες μαζί μου. Αντε να οδηγήσεις ήρεμα και προσεκτικά με τις τσιρίδες μες στο αφτί σου. Ας μην κρίνουμε λοιπόν αυτούς τους γονείς, απλά ας τους ευχηθούμε κουράγιο

Απάντηση
Σοβαρέψουυυυ....22/08/201715:24

Το παιδί σου και το σκυλί σου, όπως τα μάθεις. Με το που λύνεται, κοκκαλώνεις το αυτοκίνητο και του λες οτι δεν ξεκινάει αν δε δεθεί. Θες να το πας βόλτα; Συμφωνία! Θα κάτσει στο καθισματάκι του. Μόλις λυθεί, επι τόπου γυρίζεις σπίτι. Μια, δυό, τρεις, θα το μάθει. Μας λες δηλαδή οτι οδηγείς με το παιδί να πηγαινοέρχεται μπρος-πίσω; Το νου σου πού τον έχεις; Στο δρόμο ή στο πιτσιρίκι που κάθεται στην κονσόλα; Πώς σκοπεύεις να προστατέψεις το παιδί σου αν τυχόν πέσει κάποιος πάνω σου;

Απάντηση
Καμία22/08/201713:34

Μπορούμε όλοι μας να κρίνουμε τόσο εύκολα και να "δικάσουμε" τους γονείς για εγκληματική αμέλεια, όταν δεν έχουμε ιδέα τις συνθήκες του συμβάντος. Δύο γονείς που μόλις έχασαν το παιδί τους..... Κρίνετε από την οθόνη του υπολογιστή σας, λέτε για παιδικά καθίσματα, για πόρτες που πρέπει να κλειδώνουν από μέσα...Φυσικά, αφού ήδη τους έχετε σταυρώσει, είναι περιττό να μάθετε ότι όλα αυτά ήδη υπήρχαν. Περιττό, επίσης, είναι να ενημερωθείτε για τις συνθήκες του συγκεκριμένου ατυχήματος αφού έχετε βγάλει ήδη τα συμπεράσματά σας. Οπότε, για να καταλήξουμε: "οι γονείς είναι ανεύθυνοι και κάνουν ότι γουστάρουν", "λυπούμαστε για τον οδηγό", αλλά όχι για τους γονείς που καταστράφηκε η ζωή τους! Πόση κακεντρέχεια, πόση χολή μπορούμε να στάζουμε σα λαός και να κρίνουμε τους πάντες και τα πάντα, αντί απλά να συμπονούμε και να συμπαραστεκόμαστε...Η χώρα μας δε θα πάει μπροστά, όχι απλώς επειδή "το παίζουμε έξυπνοι"..Αλλά επειδή δεν διαθέτουμε ενσυναίσθηση.

Απάντηση
Ο ΚΑΝΕΝΑΣ22/08/201712:47

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να είστε ο καθενας από εσας ΚΡΙΤΕΣ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξέρετε τί γονείς ήταν και τί ασφάλεια παρείχαν στο ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ. Έχετε όλοι γίνει ΚΡΙΤΕΣ των πάντων. ΑΛΙΜΟΝΟ ΜΑΣ. Γίναμε όλοι ΔΗΜΙΟΙ των συνανθρώπων μας. Πόσες φορές εσάς σας έχει φύγει από το χεράκι σας το παιδάκι που με ενθουσιασμό προσπαθεί να πέσει στην αγγαλιά του παππού ή του πατέρα? Τα συμπεράσματά σας είναι περιττά, μαθήματα από το ίντερνετ δεν παίρνει κανείς. Η σταύρωση του καθενός κατά τη γνώμη σας υπευθύνου είναι ανούσια και μόνο κακεντρέχεια και εγωισμό έχει. ΑΛΙΝΟΝΟ ΜΑΣ.

Απάντηση
αγρίμι22/08/201713:43

Σοβαρέψου κύριος. Υπάρχουν απρόοπτα αλλά υπάρχουν και ατυχήματα που θα μπορούσαν να μην γίνουν ακολουθώντας τους τυποποιημένους κανόνες ασφαλείας. Παιδί στο αυτοκίνητο πάντα σε καρεκλάκι και οι πόρτες να μην ανοίγουν απο μέσα. Σε μηχανάκι ποτέ και για τίποτα, είναι ανεπίτρεπτο. Εγκληματική παράλειψη των γονιών, δεν φθανει μόνο να αγαπάς τα παιδιά και να τα κάνεις χατήρια, η ασφάλεια τους είναι η μέγιστη υπηρεσία που μπορείς να τα προσφέρεις.

Απάντηση