Παραλίγο... «100άρα»: Λαύριο-Καβάλα 99-63

Το Λαύριο δεν έδειξε έλεος απέναντι στην Καβάλα στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε σε εντυπωσιακή νίκη (99-63)!

Στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος η Καβάλα είχε επιβληθεί του Λαυρίου με τρίποντο του Κοστόφ στην εκπνοή. Απόψε, το Λαύριο όχι μόνο πήρε ρεβάνς, αλλά... εξαφάνισε την αντίπαλο στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη σταμάτησε στο +36 κι έφτασε ξεκούραστα στην 5η του νίκη πριν παιχτούν τα τελευταία 27,5'' απέναντι στην Κηφισιά!

Η Καβάλα από την πλευρά της βρίσκεται στο 2-12 της κατάταξης.

Οι Μπολντς και Κρουμπαλί είχαν από 16 πόντους, ο Νίξον αν κι έτοιμος μετά τον τραυματισμό του προτίμησε να μην επιστρέψει στην δράση απόψε, από την άλλη μεριά ο Κοστόφ είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έπειτα από ένα ημίχρονο-ντέρμπι το Λαύριο καθάρισε τη νίκη στην τρίτη περίοδο. Η Καβάλα... έμεινε στα αποδυτήρια και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 26-9... έπνιξαν την αντίπαλο (68-47 στο 30'). Το Λαύριο δεν χαλάρωσε στη συνέχεια και η νίκη ήρθε με... σβηστές μηχανές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Γιανγκ και Κρουμπαλί ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων. Ο πρώτος σταμάτησε στους 14 πόντους (6/9δίπ., 0/2τρίπ., 2/3βολ.,), ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ και έκλεψε 1 φορά σε 22:53. Από την άλλη ο Ουσμάν Κρουμπαλί σε 22:53 είχε 16 πόντους με 5/5 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Μπολντς κάρφωσε (48-44) κι έδωσε την... ώθηση στο Λαύριο να τρέξει επιμέρους σκορ 26-3 μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου (72-47)!

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το Λαύριο τη σημαντική νίκη που το απομακρύνει κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη. Η Καβάλα το πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Καβάλα πρέπει να... σβήσει το δεύτερο ημίχρονο και να συγκεντρωθεί στο δύσκολο έργο της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-38, 68-47, 99-63
Λαύριο (Σερέλης): Κέσελ 15 (2/3δίπ., 3/3τρίπ., 2/3βολ., 2ριμπ., 1ασ.), Γιανγκ 14 (6/9δίπ., 0/2τρίπ., 2/3βολ., 6ριμπ., 9ασ.), Κρουμπαλί 16 (5/5δίπ., 6/6βολ., 5ριμπ., 1ασ.), Σακελλαρίου 5 (2/4δίπ., 0/3τρίπ., 1/4βολ., 2ριμπ., 2ασ.). Περράκης 3 (1/3τρίπ., 1ριμπ.), Γιαννακόπουλος 5 (1/3δίπ., 3/4βολ., 1ριμπ.), Καλκαμανάκης 4 (2/2δίπ., 3ριμπ.), Χαμιλτόν 9 (0/2δίπ., 3/4τρίπ.), Μπάρλος 9 (14δίπ., 1/2τρίπ.), Καπώνης 3 (1/1τρίπ.), Μπέμπης, Μπολντς 16 (4/8δίπ., 2/5τρίπ., 5ριμπ.)
Καβάλα (Γιατζόγλου): Κρομά 10 (5/10δίπ., 3ριμπ.), Γουίλιαμς 11 (5/10δίπ., 3ριμπ.), ΜακΚί 6 (3/8δίπ.), Λέιζερ 7 (3/5δίπ., 3ριμπ.), Τόμας 4 (2/3δίπ.), Ταπούτος 6 (3/5δίπ., 0/1τρίπ., 7ριμπ., 1ασ. σε 27:34), Γιαννακίδης 3 (1/1τρίπ., 1ριμπ.), Κοστόφ 12 (5/8δίπ., 0/2τρίπ., 2/3βολ., 3ριμπ., 2ασ.), Καλαϊτζίδης 4 (2/3δίπ., 1ασ.), Λιβας, Δεμερτζης

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr