PROTOTHEMA

Ελλάδα

Άρθρο

FT: «Ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Έλληνας Μακεδόνας»

FT: «Ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Έλληνας Μακεδόνας»

«H κυβέρνηση της ΠΓΔΜ έχει ανταποκριθεί απερίσκεπτα στις κινήσεις των Ελλήνων όσον αφορά στην ονομασία του κράτους», επισημαίνεται στο κείμενο

Υπέρμαχος της ελληνικής καταγωγής του Μ.Αλεξάνδρου εμφανίζεται μέσα από άρθρο του στους Financial Times το εκτελεστικό μέλος του ΔΣ του κέντρου Ισλαμικού Πλουραλισμού των ΗΠΑ, Stephen Schwartz.


Ο κύριος Schwartz έχοντας ζήσει επί σειρά ετών στα Σκόπια (μιλά Σλαβικά και Αλβανικά), δηλώνει θαυμαστής του τόπου, της κουλτούρας, των πολιτιστικών μνημείων και του φαγητού και αναφερόμενος στο ζήτημα της ονομασίας της ΠΓΔΜ τόνισε: «Θεωρώ ότι οι καταγγελίες της Ελλάδας για σφετερισμό της μακεδονικής γεωγραφικής ονομασίας είναι παράλογες, επικίνδυνες και ενδεικτικές της πολιτικής ασυναρτησίας και του αυξανόμενου χάους στην Ελληνική Δημοκρατία».

«Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Έλληνας Μακεδόνας»

«Αλλά ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Έλληνας Μακεδόνας», επισημαίνει.

«Η κουλτούρα του ήταν ελληνική όσο και τα τμήματα που κατέκτησε ο Μέγας Αλέξανδρος, ο οποίος δεν ήταν ''Μακεδόνας'' με την δημογραφική έννοια την οποία επικαλούνται οι κάτοικοι της ΠΓΔΜ».

Όπως αναφέρει, ο Μακεδόνας βασιλιάς έζησε τον 4ο αιώνα π.Χ., ενώ οι σλαβομακεδόνες, οι πρόγονοι των σημερινών Σκοπιανών κατοίκησαν τα Βαλκάνια τον 6ο-7ο αιώνα μ.Χ. «Το κενό χιλίων χρόνων ανάμεσα στις δύο ''Μακεδονικές'' κουλτούρες, δεν μπορεί να ''κλείσει'' με τον συμβολικό συσχετισμό της τωρινής ΠΓΔΜ με τον κατακτητή της Περσίας και της Ανατολής. Ο Μέγας Αλέξανδρος δεν ήταν Σλάβος και η περίφημη συνομιλία του με τον Διογένη δεν έγινε στα σλαβικά» υπογραμμίζει στο άρθρο του.

Στο άρθρο επισημαίνεται ωστόσο ότι «η κυβέρνηση της ΠΓΔΜ έχει ανταποκριθεί απερίσκεπτα στις κινήσεις των Ελλήνων όσον αφορά στην ονομασία του κράτους, με χειρονομίες που επιδεινώνουν την διαμάχη όπως για παράδειγμα με τους ισχυρισμούς πως ο Μέγας Αλέξανδρος είναι δικός τους.

«Οι κάτοικοι της ΠΓΔΜ μπορούν και πρέπει να κάνουν κάτι καλύτερο», καταλήγει.












Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Αντε ρε μεγαλε24/09/201323:45

Με ποιο δικαιωμα εχει αποψη για το κατα ποσον ειναι ηλιθιο η οχι να ανησυχει η Ελλαδα για τις προθεσεις των Σκοπιων κπ που δεν εχει ιδεα τι εχει συμβει τον προηγουμενο αιωνα στον χωρο της Μακεδονιας και στα Βαλκανια;Οπως συμβουλευει τον αλλον στην αυθεντικη επιστολη στα αγγλικα να μαθει ποιος ηταν ο Μεγας Αλεξανδρος ετσι τον συμβουλευω κι εγω να μαθει κι εκεινος την προσφατη ιστορια των Βαλκανιων πριν μιλησει και να ενημερωθει για το τι διδασκονται τα Σκοπιανακια στο σχολειο..Επισης η ανησυχια μας ως χωρα για το ζητημα δεν ειναι μονο τελευταια εξαιτιας του χαους αλλα 20 χρονια τωρα..Και μην ακουσω οτι τα Σκοπια δεν ειναι σε θεση να μας βλαψουν κλπ γιατι τωρα ισως οχι αλλα σε λιγα χρονια και με την εξωθεν βοηθεια πολλα περιεργα και αναπαντεχα για σας Stephen μου μπορει να συμβουν!

Απάντηση
pipi24/09/201323:23

τι'σι συ α

Απάντηση
eco24/09/201321:39

@gio..@antihellinass..κλπ...Φιλε gio, η προσπαθεια των Σκοπιων να οικιοποιηθουν μερος της Ελληνικης ιστοριας , πηγαζει απο την αναγκη της ηγεσιας τους να προσδωσουν Εθνικη συνειδηση και σπουδαια ιστορικη καταγωγη, προκειμενου να επιβιωσουν σαν νεοσυστατο κρατος αποτελουμενο απο διαφορετικες εθνοτητες και που προεκυψε βιαια μετα τη διαλυση της πρωην Γιουγκοσλαβιας...Πριν το 1945 και σαν επαρχια της Γιουγκοσλαβιας, η περιοχη τους ονομαζοταν Vardarska...Η ονομασια της περιοχης ως Μακεδονια , ηταν δωρο του Τσωρτσιλ στον Τιτο, ως χειρονομια καλης.θελησης για την μη ενταξη της Γιουγκοσλαβιας στο Συμφωνο της Βαρσοβιας...Οι ισχυρισμοι των Σκοπιανων περι κσταγωγης τους απο τους Μακεδονες, Αλεξανδρο κλπ.ειναι αστειοι...Ακομα και η γεωγραφικη περιοχη που κσταλαμβανουν σημερα, μονο στο νοτιοτερο σημειο του κρατους τους συμπιπτει με τα γεωγραφικα ορια του Μακεδονικου Βασιλειου......@Anthellinass....Τα οσα αναφερεις για την καταγωγη των νεοελληνων αποτελουν θεωρια του Γερμανου ιστορικου και περιηγητη Φαλμεραυερ και εχουν προ πολλου αποριφθει απο την επιστημονικη κοινοτητσ...Ο Φαλμεραυερ διατυπωσε τους ισχυρισμους του επισκεπτομενος την μετεπαναστατικη πελοπονησο στα.1830 και βασισε τη θεωρια του, παρατηρωντας τους εξαθλιωμενους Ελληνες της εποχης που φυσικα καθολου δεν εμοιαζαν με τους ομορφους Ελληνες των κλασικων χρονων που ειχε ως προτυπο.στο μυαλο του...Η ιδια η Βαυαρικη Ακαδημια απεριψε τη θεωρια του, ενω και ο μεγαλος Ελληνας ιστορικος Κ.Παπαρηγοπουλος την εχει αντικρουσει πληρως...Οι μονοι που επανεφεραν τη θεωρια Φαλμεραυερ ηταν οι ΝΑΖΙ, προκειμενου να αρουν τις επιφυλαξεις των Γερμανων αξιωματικων, ως προς την εξοντωση και κατοχη των Ελληνων το '40-'44...Η δυνατοτητα ενσωματωσης και αφομιωσης πληθυσμων απο προυπαρχοντες, ειναι εθνολογικα αποδεδειγμενη παγκοσμιως και η Ελλαδα δεν ειναι εξαιρεση...Ολοι οι λαοι εχουν δεχθει προσμιξεις, αλλα ακομη και αυτοι που υπεστησαν γενοκτονιες, φυλετικα επεζησαν...

Απάντηση
Μαθήματα κατα απλυσιας 25/09/201315:53

Περσες Ο Περσικός ΣΤΡΑΤΟΣ που διαλύθηκε σε ενα καλοκαίρι άλλαξε το πληθισμο ;Γοτθοι, Βισιγοτθοι, Αβαροι, Σλαβοι, Βουλγαροι, Γαλατες - μάλλον δεν εχεις καταλάβει το νόημα της επιδρομής βαρβαρων . Η επιδρομή εχει το νόημα καίω καταστρέφω σκοτώνω και φεύγω οι Ιταλοί και οι ιςπανοι σου φαίνονται γοτθικης καταγωγης εσενα ? οι βορειοαφρικανοι φέρουν σημαντικές προσμίξεις απο νορμανδους και Βίκινγκς που επίσης τους λεηλάτησαν ε? χαχα είπαμε Κούκου αλλα ΟΧΙ και ΤΣΑΤΣΟΠΟΥΛΟΒΙΚΙΝΓΚ. Βενετσιανοι, Ναπολιτανοι, Καταλανοί - ευγενείς και στρατός που επίσης δεν επιτρεπόταν να αναμειχθεί με τον ορθόδοξο πληθισμο . Ιστορικα αδύνατη η πρόσμιξη λοιπόν ΠΕΡΑΝ των καθολικων ελληνικής καταγωγης που ειναι ελάχιστοι αριθμητικά και που οι περισσότεροι ειναι αναγκαστικά ελληνικής καταγωγης καθως όλες οι ιστορικές μαρτυρίες συνηγορούν οτι το κύριο μέρος των καθολικων στην ελλαδα ηταν ελληνες που αλλαξοπιστησαν και όχι οι φρουρές των ευγενών λατινικής καταγωγης . Άλλωστε πολλοι καθολικοί ΕΦΥΓΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΤΙΝΟΥΣ καθως υποχωρούσαν προ των Τούρκων ( απο τη Ρόδο κρητη κλπ. Ανάμεσα σε αυτούς ηταν σχεδόν ολοι όσοι είχαν λατινικό αιμα περα απο θρησκεία) . Τουρκοι - προφανώς δεν γνωρίζεις τίποτε για την οθωμανική αυτοκρατορία που ηταν ενα εθνοπολιτισμικο απαρτχαιντ στη βάση της Σαρια - δεν υπήρχε τρόπος να γίνει κανεις απο τούρκος ελληνας η παιδια απο "μεικτό"γάμο( εντός εισαγωγικών γιατι δεν ηταν μεικτοι γάμοι για Ελληνίδες που τουρκευαν και παντρεύονται τουρκους μιλάμε) ελληνόπουλα , η όσοι σύρονταν σκλάβοι στην αρχη η γενιτσαροι στη συνέχεια να ξαναγίνουν ελληνες ΑΥΤΟ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΘΑΝΑΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΑΡΙΑ. γίνονταν ολοι τουρκοι . Αρα αν εννοείς οτι οι τουρκοι αλλοιώθηκαν απο εμάς εχεις δίκιο . Εμείς ειναι ιστορικα αδύνατο. Αραβες στα νησια-ποια νησιά? την κρητη? δεν σου είπανε όμως οτι οταν τα ανακατέλαβαν οι Βυζαντινοί εξολοθρευσαν ολους τους μουσουλμάνους που δεν έφυγαν με τους σαρακινους δεν τους ξαναεκαναν χριστιανούς ! ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΑΡΑΚΙΝΟΙ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΟΝΟ ΕΣΦΑΓΗΣΑΝ 100000 και οτι Οτι ο πληθισμος σχεδόν χρειάστηκε να αντικατασταθεί πληρως απο ελληνες απο αλλα μέρη του Βυζαντίου. Βλαχοι, Αρβανιτες ( ΕΞ αρχαιότητας ΕΞ ελληνισμενοι ιλλυριοι) τα νούμερα μιλούνε μόνα τους -ασήμαντες προσμίξεις της ίδιας φυλής. οι αρχαιοι Ελληνες ηταν "μπασταρδεμενοι" ( ναι Δωριείς , Αχαιοί , ιωνες) οποία και αν ηταν τα συστατικά των αρχαίων (κάπως έπρεπε να συνγκροτηθουν σε εθνικη ομάδα οταν πρωτοσυγκροτήθηκαν) το μίγμα ηταν άριστο και ειναι το ίδιο σημερα

Απάντηση
Ιστορικα αδυνατη εε?25/09/201308:00

Απο την Ελλαδα περασαν: Περσες, Γοτθοι, Βισιγοτθοι, Αβαροι, Σλαβοι, Βουλγαροι, Γαλατες, Βενετσιανοι, Ναπολιτανοι, Καταλανοι, Τουρκοι, Αραβες (στα νησια), Βλαχοι, Αρβανιτες κτλ κτλ, ενω οι ιδιοι οι αρχαιοι Ελληνες ηταν μπασταρδεμενοι με Καρες, Λελεγες και αλλα Μικρασιατικα φυλα και αργοτερα αναμειχθηκαν και με Συριους, Αρμενιους και αλλους. Κατα τα αλλα οι εθνοικησταις επιμενουν οτι οποιος περνουσε απο την Ελλαδα παθαινε αυτο που λεμε αντικουκου και δεν .... Αν ομως για παραδειγμα τους πεις για Γερμανους, θα σου πουν οτι ειναι Ουνοι, μονο και μονο επειδη οι Ουνοι περασαν καποτε απο τη Γερμανια. Τι να πει κανεις...

Απάντηση
eco25/09/201300:00

Φιλε μου "κλασσικα εικονογραφημενα" η φυλετικη καθαροτητα δεν αφορα κανεναν, ουτε φυσικα υπαρχει με την παροδο χιλιετιων, ουτε και πλεον προσδιοριζει τα Εθνη...Αυτο που ισχυει ομως και σε εμας οπως και στον υπολοιπο κοσμο, ειναι η κοινη συνειδηση της καταγωγης, η κοινη γλωσσα προερχομενη σαφως απο την αρχαια, τα ηθη και εθιμα του λαου μας που εχουν προελευση και συνεχεια απο την αρχαιοτητα (ακομα και η Ορθοδοξια αναγκαστηκε να προσαρμοσει το τελετουργικο της στο "ομοτροπον"των Ελληνων), ακομα και ο χσρακτηρας μας και η κοινωνικη μας συμπεριφορα ειναι ιδια κι απαραλαχτη με αυτη των προγονων μας..Διαβσσε μονο λιγο Αριστοφανη και θα καταλαβεις...Και ξερεις τι εινσι αυτο που παντα εκανε ευκολοτερη την αφομιωση των λαων που εζησαν εδω ? Η πολιτισμικη τους αναγκη να αισθανθουν και να γινουν Ελληνες...γιατι παντα αυτος υπερισχυει των υπολοιπων εθνοτικων χαρακτηριστικων ...Ο Πολιτισμος...οσον αφορα στο dna ισχυει οτι και στα ζωα το ισχυροτερο γονιδιο υπερισχυει και οι Ελληνες ηταν πολυ γερη, εξελιγμενη και αρχαια (γηγενης) ρστσα για να εκλειψει φυλετικα...

Απάντηση
Ανδρεας Χ.24/09/201321:38

Ολοι γνωριζουν --ακομη και οι Σκοπιανοι στην πλειοψηφια τους--οτι ουτε Μακεδονες ειναι,ουτε την παραμικρη σχεση εχουν με τους Αλεξανδρο και Φιλιππο.Καμμια δε σχεση δεν εχουν με την Ιστορια της Μακεδονιας ,γιατι δεν γραφτηκε ουτε απο τους ιδιους ουτε απο τους Σλαβους προγονους τους.Η δε γλωσσα τους σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να λεγεται Μακεδονικη,αφου η γλωσσα των Μακεδονων επι χιλιαδες χρονια δεν ηταν αλλη απο την Ελληνικη.Το 91% του Σκοπιανου εδαφους ,ειναι η Νοτιος Σερβια γνωστη ως ΒΑΡΝΤΑΡΣΚΑ και μονο το 9% ειναι κομματι της ιστορικης Μακεδονιας του Αλεξάνδρου.Η αποψη του αρθρογραφου της F.T,δεν ειναι η μονη.Ο Kyro Gligorof,απεκαλεσε τους αμερικανοτραφεις ηγετισκους των Σκοπιων ''Ηλιθιους''αν νομιζουν οτι εχουν σχεση με τους Μακεδονες και την Ιστορια τους.Ο Mathiou Nimits προ 11μηνου στην Ν.Υ,παροντος του Γ.Παπαδοπουλου προεδρου της Παμ/κης για πρωτη φορα παραδεχτηκε και ομολογησε οτι οι Σκοπιανοι δεν ειναι Μακεδονες και κακως ανεγειρουν ανδριαντες του Αλεξανδρου.Οδε πρ.Σκοπιανος προεδρος Giorgiefski,πεταξε καταμουτρα στους νυν κυβερνητες των Σκοπιων,οτι δεν ειναι Μακεδονες αλλα Βουλγαροι και η γλωσσα τους Βουλγαρικη.Απαιτηται λοιπον Διεθνης ενημερωση απο Ελληνικης πλευρας,για την αποπειρα σφετερισμου της Ελληνικης Ιστοριας και του Ελληνικου ονοματος ''Μακεδονια''και διακοπη της καταπτυστης Ενδιαμεσης Συμφωνιας του 1995 ,του πρωην λαθρομεταναστη Γιωργακη και ας τους να γαβγιζουν οσο θελουν.Επειτα με τα μυαλα που φορουν οι Σλαβοσκοπιανοι,πολυ συντομα θα ειναι παρελθον αφου το 38% του πληθυσμου τους ειναι Αλβανοι και ενα 25% Βουλγαροι.Ανδρεας Χ.

Απάντηση