Ελλάδα-Ρωσία 69-74: Οι χαμένες βολές έσβησαν το όνειρο της τετράδας

Η Εθνική ομάδα έκανε τρομερή προσπάθεια, έφτασε να προηγείται ακόμη και με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Ρώσοι επέστρεψαν και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία μας στις βολές (10/20), αλλά και την κούραση  πήραν την πρόκριση στον ημιτελικό του Eurobasket 2017

Η Ελλάδα έχασε μία σημαντική ευκαιρία να βρεθεί στη ζώνη των μεταλλίων αφού ηττήθηκε από τη Ρωσία με 69-74. Η εθνική μας ομάδα βρέθηκε δύο φορές με διψήφια διαφορά πόντων όμως η κούραση και οι πολλές χαμένες βολές από τη μία και ο 20άλεπτος οίστρος του Αλεξέι Σβεντ από την άλλη χάρισαν την πρόκριση στη Ρωσία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Ελλάδα στην επίθεση έδειχνε πλουραλισμό ενώ η καλή άμυνα του Νικ Καλάθη πάνω στον Αλεξέι Σβεντ (0/5 σουτ) απέδιδε καρπούς ως ως προς το σκορ, αλλά όχι ως προς τη δημιουργία του αφού με ασίστ πρόσφερε έτοιμα καλάθια στον Τιμοφέι Μοζγκόφ (9-8, 4'). Η εθνική ομάδα όποτε είχε ευκαιρία να τρέξει το έκανε και με συνεχόμενα lay up βρήκε εύκολους πόντους (15-13, 7'). Ο Καλάθης (5π., 5ασ. στην πρώτη περίοδο) ήταν εξαιρετικός δίνοντας ρυθμό, ασίστ και πόντους στην Ελλάδα και με δική του τελική πάσα, ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 23-17 (9').

Το πρώτο καλάθι του Σβεντ (μετά από 6 άστοχα σουτ) μείωσε το σκορ σε 26-22 (12'), όμως ο Νικ Καλάθης με 5 δικούς του συνεχόμενους πόντους πήγε τη διαφορά στο +9 (31-22, 14') και ο Κώστας Σλούκας λίγο αργότερα την πήγε σε διψήφιο επίπεδο πόντων (35-22, 15'). Η Ρωσία αντέδρασε με τον ηγέτη της στον πάγκο (Σβεντ) και με σερί 7-0 έκοψαν τη διαφορά (35-29, 18'). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα για κάτι περισσότερο από 5' έμειναν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς (μόλις 2 βολές), ωστόσο η καλή άμυνα δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να μειώσει περισσότερο.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με 2/2 τρίποντα παρείχε ασφάλεια στους συμπαίκτες του και με πόντους από Γιάννη Μπουρούση και Κώστα Σλούκα η διαφορά πήξε ξανά στο +11 (47-36, 24'). Οι Ρώσοι είχαν όλη την καλή διάθεση να αντιδράσουν, ωστόσο η άμυνα της Ελλάδας ήταν πάρα πολύ καλή για να τους αφήσει να βρουν σκορ. Η αστοχία στις βολές όμως αποτελούσε αρνητικό παράγοντα στη διεύρυνση της διαφοράς ακόμη περισσότερο. Ο Σβεντ φρόντισε να δείξει το ταλέντο και μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (σκορ και ασίστ) οδήγησε την ομάδα του σε οκτώ αναπάντητους πόντους (49-47, 27').

Η πρόκριση θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σλούκας (7π., 5ρ., 3ασ., 6λ.), Καλάθης (25π., 5ρ., 7ασ., 2λ.), Πρίντεζης (19π., 5ρ.), Μπουρούσης (10π., 7ρ.) και Παπανικολάου (6π., 7ρ.) είχαν κουραστεί αρκετά αφού ο Μίσσας έκλεισε το rotation, o Σβεντ είχε βρει ρυθμό στην προηγούμενη περίοδο και με 4 γρήγορους πόντους έβαλε τη Ρωσία μπροστά στο σκορ (53-55, 31'). Σε εκείνο το σημείο ο Καλάθης πήρε την ομάδα στην πλάτη του επιθετικά και βοήθησε να διατηρηθεί το σκορ σε ισορροπία (59-58, 23'). Οι λανθασμένες επιλογές των Ελλήνων (κυρίως λόγω κούρασης) πρόσφεραν ξεκούραστους πόντους στον Σβεντ ο οποίος με 4/4 βολές έκανε το σκορ 60-67, 34'). Ακολούθησε ένα δίλεπτο γεμάτο λάθη και στις δύο πλευρές με τον Καλάθη για μία ακόμη φορά να είναι αυτός που πρόσφερε οξυγόνο (64-67, 37').

Καθώς ο χρόνος στην κλεψύδρα μειωνόταν, το άγχος αυξανόταν και για τις δύο ομάδες κι έτσι τα καλάθια αποτελούσαν είδος προς εξαφάνιση. Με 2/2 βολές του Γιάννη Μπουρούση η Ελλάδα μείωσε σε 66-68 κι έχασε δύο ευκαιρίες να προηγηθεί, αλλά τα τρίποντα των Σλούκα και Καλάθη βρήκαν σίδερο. Ο Ντμίτρι Κβοστόφ 44'' πριν η λήξη σκόραρε από το ύψος των βολών για το 66-70. Στην επόμενη επίθεση ο Μπουρούσης αστόχησε, ο Κβοστόφ με 1/2 έκανε το 66-71 με τη Ρωσία να ανανεώνει την επίθεση με επιθετικό ριμπάουντ και ουσιαστικά να σφραγίζει την πρόκρισή της παρά το εύστοχο τρίποντο του Καλάθη το οποίο απλά έδωσε απλά μία ευκαιρία για το θαύμα το οποίο δεν έγινε ποτέ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Μπαζάρεβιτς άνοιξε το rotation, ο Μίσσας το έκλεισε και στα τελευταία 13΄ του ματς η Ελλάδα δεν είχε καθόλου ενέργεια και φρεσκάδα σε σχέση με τον αντίπαλό της.

Οι βολές της ελληνικής ήταν άθλιες (10/20) και της στοίχισαν.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αλεξέι Σβεντ σε 29:52 είχε 26 πόντους με τους 22 να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο (5/11δ., 2/11τρ., 10/11β.), 5 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα κι ένα ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κώστας Μίσσας άφησε 5 παίκτες στο παρκέ για περισσότερα από 33' και στο τέλος δεν υπήρχαν «ανάσες».

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 66-68 η Ελλάδα αστόχησε σε δύο σου τριών πόντων υπό καλές προϋποθέσεις και στην άλλη πλευρά το δίποντο του Κβοστόφ έκανε το 66-70 με 44'' για τη λήξη. Ο Γιάννης Μπουρούσης εν συνεχεία αστόχησε και η Ρωσία πήρε τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τιμοφέι Μοζγκόφ ολοκλήρωσε τον προημιτελικό με double double (15π., 10ρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ελλάδα τις 10/20 βολές και την κακή διαχείριση του χρόνου συμμετοχής. Η Ρωσία την απόδοση του Αλεξέι Σβεντ στο πρώτο ημίχρονο ο οποίος ήταν ο κορυφαίος παίκτης της εθνικής μας ομάδας.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Γιάννη Μπουρούση στον Τιμοφέι Μοζγκόφ με την οποία απέτρεψε το 62-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74
Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 25 (2τρ., 7 ασ.), Μπουρούσης 10, Σλούκας 7 (1), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.
Ρωσία (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (2), Φριντζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Χβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπ.), Βοροντσέβιτς 8 (2τρ., 12 ριμπάουντ), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπάνοφ.

69-74 το τελικό σκορ και η Ρωσία στην 4αδα.

39'55': Δεν μπορεί τώρα ο Καλάθης... Φάουλ για τους Ρώσους... Τελείωσε το όνειρο

39'49'': Φάουλ στον Φριτζόν... Ευστοχεί και  στις δύο. Ζητείται θαύμα

39'48'': Τρίποντο από τον Καλάθη και 69-72

39'42'': Αστοχεί ο Μοζγκόφ στην πρώτη, ευστοχεί στη 2η

39'38'': Φάουλ και βολές για τον Χβόστοφ. Ευστοχεί στην πρώτη, αστοχεί στη 2η αλλά παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ κι εδώ προφανώς τελειώνουν όλα... Κρίμα

39''25'': Αστοχεί ο Μπουρούσης!

39'15'': Δύσκολο καλάθι από τον Χβόστοφ και η Ρωσία στο +4 (66-70). Τάιμ άουτ από τον Μίσσα

38'55': Αστοχεί κι ο Καλάθης

38'30'': Αστοχούν οι Ρώοι

38'05'': Αστοχεί ο Σλούκας στο τρίποντο

37'45'': Φοβερή άμυνα και ευκαιρία ισοφάρισης

37'20'': Βολές για τον Μπουρούση που έχει 0/4 μέχρι στιγμής... 1/5, 2/6 και 66-68

37'05'': Αστοχεί ο Σβέντ

36'55': Μπήκε και βγήκε η μπάλα στο τρίποντο του Καλάθη

36'30'': Βολές για τον Σβεντ από το 4ο φάουλ του Καλάθη. Εννιά στις δέκα ο Ρώσος και 64-68

36'15'': Καλάθης και 64-67

35'50'': Τάπα του Μπουρούση

35'35'': Λάθος του Σλούκα

Η Ελλάδα έχει 8/18 βολές (!!!) και η Ρωσία 15/15

35'18'': Ο Καλάθης μειώνει σε 62-67. Τάιμ άουτ από τον Μπαζάρεβιτς

35': Άστοχο τρίποντο του Σβεντ

34'50'': Κλέβει η Ελλάδα, τάπα στον Πρίντεζη

34'35'': Βολές για τον Μπουρούση... Τις χάνει και τις δύο... Πραγματική αυτοκτονία από τη γραμμή των βολών

34'10'': Αστοχεί ο Σβεντ αλλά οι Ρώσοι πήραν το ριμπλαουντ και ο Μοζγκόφ στέλνει τη διαφορά στους 7! Τάιμ άουτ από τον Μίσσ

33'50'': Βολές για τον Πρίντεζη... Έχει 1/2 και 3/8 συνολικά

33'30'': Κλέβει ο Μπουρούσης, μάχη Καλάθη, Σβεντ με τους διαιτητές να δίνουν φάουλ και βολές στους Ρώσους. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Έλληνα άσο που γίνεται αλλαγή. Ευστοχεί ο Σβεντ που έχει 9/9 βολές

33'15'': Αστοχεί ο Καλάθης

33': Φάουλ του Παππά στον Κουλάγκιν με τον Ρώσο να δείχνει ότι έχει τραυματιστεί. Αποχωρεί ο Κουλάγκιν και επιστρέφει ο Σβεντ ο οποίος εκτελεί τις βολές και η Ρωσία για πρώτη φορά στο +4

32'50'': Επιθετικό φάουλ στον Μπουρούση

32'40'': Καλάθι και φάουλ τώρα από τον Φριτζόν... Δεύτερο από τον Πρίντεζη. 59-61 το σκορ

32'20'': Καλάθι και φάουλ και πάλι από τον Νικ Καλάθη που είναι τρομερός. Ο Σβεντ στον πάγκο και τα "χώνει" στον Μπαζάρεβιτς

32'': Τρίποντο από τον Φριτζόν για το 56-58

31'15΄΄: Αίρμπολ από τον Παπανικολάου

31'05'': Κλέβει ο Παππάς

31': Καλάθι και φάουλ από τον Νικ Καλάθη για το ελληνικό προσπέρασμα

30'55'': Δεύτερο φάουλ για τους Ρώσους στην δ' περίοδο.

30'30'': Κλέβουν οι Ρώσοι και φάουλ του Σλούκα στον Σβεντ που πάει στις βολές. Η Ρωσία μπροστά στο σκορ μετά το 5-6, με 53-55

30'15'': Ευστοχεί ο Σβεντ που είναι... σεληνιασμένος στα τελευταία λεπτά

29'58'': Ασίστ Σλούκα κι ο Μπουρούσης δεν αστοχεί για το 53-51. Πάμε για φινάλε θρίλερ

29'30'': Άστοχος ο Σβεντ, αλλά από το λάθος του Πρίντεζη ισοφαρίζει

29'15'': Άστοχος ο Σλούκας

29'05'': Νέα κατοχή για την Ελλάδα

28'55': Άστοχος και ο Καλάθης αλλά ο Φριτζόν χάνει τη μπάλα

28'50'': Αστοχεί στο τρίποντο ο Βοροντσέβιτς

28'30'': Αστοχεί εξ επαφής ο Μπουρούσης

28'05'': Ευστοχεί ο Σβεντ

27'45'': Άστοχο τρίποντο από τον Μπουρούση, αλλά ο Παπανικολάου παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και πάει στις βολές. Ο πρώτος παίκτης που έχει 2/2 και 51-47

27'30'': Βολές από τον Κουλάγκιν και η διαφορά στο καλάθι (49-47)

27'05'': Τέλος χρόνου της επίθεσης μετά την καλή άμυνα των Ρώσων.. Εδώ θέλει προσοχή

26'40'': Κλέβουν οι Ρώσοι τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Βοροντσέβιτς με τη μπάλα να του κάνει το χατίρι και η διαφορά πάλι στους τέσσερις (49-45). Τάιμ άουτ από τον Μίσσα

26'15'': Καλάθι και φάουλ του Παπαγιάννη (το 3ο) στον Σβεντ. 49-42 το σκορ

26'10'': Δεύτερο φάουλ του Καλάθη. Μάντζαρης και Παπαγιάννης αντί Καλάθη, Μπουρούση

25'55'': Φάουλ και βολές για Μπουρούση. Τις χάνει και τις δύο (3/10 βολές η Εθνική)

25'45'': Και κλέψιμο από τον Καλάθη που είναι απίστευτος

25'30'': Καλάθης σαν σε προπόνηση για το 49-39

25': Κλέψιμο των Ρώσων άστοχο τρίποντο από τον Σβεντ και άστοχο σουτ μετά από επιθετικό από τον Κουρμπάνοφ

24'40'': Φοβερό τρίποντο από τον Σβεντ και 47-39

24'30'': Άστοχο τρίποντο από τον Καλάθη σε μια κρίσιμη επίθεση

24': Τάπα του Παπανικολάου!!!

23'45'': Σλούκας και 47-36

23'25'': Νέο κλέψιμο από τον Σλούκα που κερδίζει και το φάουλ από τον Αντόνοφ

23'15'': Βήματα από τον Παπανικολάου και χαμένη ευκαιρία

Τάιμ άουτ από τον Μπαζάρεβιτς για να ανακόψει τον ελληνικό ρυθμό και να ηρεμήσει τους παίκτες που πλησίασαν στους 4 και βρίσκονται στο -9!

23'10'': Κλέψιμο από τον Σλούκα και 2ο φάουλ από τον Χβοστόφ στον Καλάθη που έφυγε σφαίρα στον αιφνιδιασμό!

22'50'': Μπουρούσης από κοντά και 45-36

22': Νέο τρίποντο από τον Πρίντεζη για το 43-36

21'40': Ευστοχεί ο Μοζγκόφ και 40-36

21'25'': Δεν μπορεί να σκοράρει ο Παπανικολάου

21'15': Κλέψιμο του Σλούκα και φάουλ από τον Χβοστόφ! Άμυνα για σεμινάριο από την Ελλάδα

20'45': Άστοχος στο νέο τρίποντο ο Σβεντ, ο οποίος στη συνέχεια κάνει το 3ο προσωπικό του φάουλ στον Πρίντεζη που έχει βολές. Αστοχεί και στις δύο κι έχει συνολικά 2/6

20'30'': Τρίποντο και φάουλ μετά το σουτ από τον Σβεντ και 40-34.

20'15'': Τρίποντο από τον Πρίντεζη! 40-31

20'00'': Ξεκινά η Γ' περίοδος με την Ελλάδα στην επίθεση

-Τα στατιστικά του αγώνα μπορείτε να τα παρακολουθείτε Live πατώντας ΕΔΩ.

19'58'': Άστοχο τρίποντο από τον Καλάθη και σκορ πρώτου ημιχρόνου 37-31

19'45'': Αστοχεί ο Καλάθης αλλά ο Παπανικολάου κλέβει

19'30'': Δίποντο από τον Κουλάγκιν για το 37-31

19'15'': Φάουλ στον Σλούκα που δεν δίνεται κι ο Παπανικολάου κόβει τον ρωσικό αιφνιδιασμό

19'10'': Κλέβει ο Μπουρούσης

19'05'': άστοχο τρίποντο από τον Μπουρούση

18'50': Φοβερή άμυνα και ριμπάουντ από τον Παπανικολάου

18'20'': Αιφνιδιασμός και βολές για τον Πρίντεζη μετά το φάουλ το Κουρμπάνοφ. Πάλι 1/2 και 37-29

18'15'': Αστοχεί ο Κουρμπάνοφ

17'50'': Λήξη χρόνου επίθεσης για την Ελλάδα

17'30'': Βολές για τον Πρίντεζη. Ευστοχεί στην πρώτη, αλλά στη 2η ο Παπανικολάου παίρνει το φάουλ και νέα κατοχή

17'25'': Δύο άστοχα τρίποντα από τους Ρώσους και ο Μπουρούσης παίρνει το ριμπάουντ.

17'15'': Φάουλ του Καλάθη

17': Ο Σλούκας ευστοχεί στο τρίποντο, αλλά έχει πατήσει την πλάγια γραμμή και το καλάθι δεν μετράει,

16'35'': Ο Βοροντσέβιτς αστοχεί στο τρίποντο μετά το κλέψιμο των Ρώσων!

16'20'': Ο Φριτζόν ευστοχεί και η διαφορά στους 6 (35-29)

16': Άστοχο τρίποντο από τον Καλάθη

Ευστοχεί στη βολή με τον Μίσσα να επαναφέρει Καλάθη, Σλούκα.

15'40'': Καλάθι και φάουλ από τον Μοζγκόφ και τάιμ άουτ από τον Μίσσα

15'15'': Κακό σουτ από τον Παπαπέτρου

15': Ευστοχεί ο Χβόστοφ και 35-24

Ο Μίσσας απέσυρε Καλάθη και Σλούκα για να πάρουν ανάσες. Στον πάγκο και ο Σβεντ με 1/7 σουτ

14'30'': Σλούκας και 35-22! Τάιμ άουτ από τον Μπαζάρεβιτς

14': Λάθος πάσα του Μοζγκόφ και φάουλ υπέρ της Ελλάδας! Τώρα πρέπει να εκτοξεύσουμε τη διαφορά για να τους τελειώσουμε

13'50'': Πρίντεζης και η διαφορά στους 11!

13': Νέο λάθος από τους Ρώσους

12'35'': Κλέβει ξανά ο Αντετοκούνμπο αιφνιδιασμός από τον Καλάθη και 31-22!

12'25'': Δεν μπορεί ο Μπουρούσης να σκοράρει

12': Κλέβει ο Αντετοκούνμπο

11'50'': Τρίποντο από τον συγκλονιστικό Καλάθη για το 29-22

11'30'': Χαμένο αμυντικό ριμπάουντ κι ο Σβεντ ευστοχεί για πρώτη φορά στο ματς με το σκορ στο 26-22.

11'15'': Κακή επίθεση από την Ελλάδα

11': Αστοχεί ο Φριτζόν

10'40'': Ο Παπανικολάου παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ευστοχεί

10'20'': Ο Φριτζόνε ελεύθερος ευστοχεί στο τρίποντο για το 24-20

10'00: Αρχίζει η Β' περίοδος με τη Ρωσία στην επίθεση

09'59'': Αστοχεί στο τρίποντο ο Παπανικολάου, σκορ πρώτης περιόδου 24-17 για την Εθνική!

09'54'': Αστοχεί ο Σβεντ

09'40'': Φάουλ στον Καλάθη και βολές. Ευστοχεί στη μία και για πρώτη φορά η Εθνική στο +7 (24-17)

9'25'': Άστοχο τρίποντο από τον Σβεντ και φάουλ του Φριτζόν στον Μπουρούση

9'10'': Κακή πάσα του Μπουρούση ο οποίος θα μπορούσε να σουτάρει...

9': Νέο κλέψιμο από την Εθνική

8'40'': Αίρμπολ από τον Φριτζόν κι ο Καλάθης συνεχίζει να μοιράζει ασίστ (έφτασε ήδη τις 5) με τον Πρίντεζη να διαμορφώνει το 23-17

8'25'': Πιρουέτα και φοβερό καλάθι από τον Μπουρούση.

8': Ο Μοζγκόφ σκοράρει μετά από ώρα

7'40'': Τρίτη ασίστ Καλάθη κι ο Παπανικολάου το 19-15

7'15'': Κακό σουτ από τον Κουλάγκιν, ο Φριτζόν παίρνει το ριμπάουντ αστοχεί και αυτός

7': Ο Μπουρούσης ευστοχεί και η Εθνική ξανά μπροστά με 17-15

6'40'': Ο Χβοστόφ ισοφαρίζει σε 15-15

6'15': Κλέψιμο Μπουρούση και αιφνιδιασμός από Πρίντεζη για το προβάδισμα με 15-13

5'50'': Ο Καλάθης στον αιφνιδιασμό και 13-13

5'15'': Ο Καλάθης ευστοχεί για το 11-13

5': Φάουλ του Σβεντ στον Παπανικολάου

4'55'': Δεύτερο φάουλ του Παπαγιάννη και ο Μπορούσης στο παρκέ. Βολές για τον Σβεντ που διαμορφώνει το 9-13

4'40'': Κακή επίθεση από την ελληνική ομάδα

4'15'': Τρίποντο από τον Κουλάγκιν

3'50'': Νέα ασίστ Καλάθη και σκοράρει ο Πρίντεζης

3'30'': Τάπα στον Σλούκα

3'10'': Πάλι Μοζγκόφ για το 7-8

2'50'': Ασίστ Καλάθη και κάρφωμα από τον Παπαγιάννη

2'20'': Καλάθι από τον Βοροντσέβιτς και μπροστά οι Ρώσοι με 5-6

1'55''; Αστοχεί ο Πρίντεζης

1'40'': Απαντά ο Μοζγκόφ για το 5-4

1'20'': Ευστοχεί ο Πρίντεζης

1'10'': Αιρμπολ από τον Σβεντ

00'45'': Κλέβουν οι Ρώσοι

00'30'': Φάουλ του Παπαγιάννη στον Μοζγκόφ και βολές με τον Ρώσο να έχει 2/2.

"Ελλάς, Ελλάς..." καθώς ξεσηκώθηκε η κερκίδα!

00'15'': Τρίποντο από τον Σλούκα και 3-0!

00'00'': Τζάμπολ με Παπαγιάννη, Μοζγκόφ και πρώτη επίθεση για την Ελλάδα.

Με τους Παπαγιάννη, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σλούκα και Καλάθη ξεκινά ο Κώστας Μίσσας.

Μοζγκόφ, Βοροντσέβιτς, Ντ. Κουλάγκιν, Σβεντ και Χβοστόφ αποτελούν τη ρωσική πεντάδα.

-Η ελληνική κερκίδα έκανε κάτι παραπάνω από έντονη την παρουσία της κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του Εθνικού μας ύμνου καθώς από χθες το βράδυ έχουν φτάσει.... ενισχύσεις.

-Τα στατιστικά του αγώνα μπορείτε να τα παρακολουθείτε Live πατώντας ΕΔΩ.

18:40: Ολοκληρώθηκε η επίσημη παρουσίαση των δύο ομάδων και ακολουθεί η ανάκρουση των Εθνικών ύμνων με πρώτο αυτόν της Ρωσίας.

-Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι ο Κριστιάνο Μαριάνο (Βραζιλία), ο Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Γιοάν Ροσό (Γαλλία).