Νίκη με ένα τεράστιο ρεκόρ για τους Καβς!

Από το... Κλίβελαντ και να σούταραν χθες οι Καβς θα ήταν εύστοχοι! 25 τρίποντα πέτυχαν χθες και έφτασαν στη νίκη 135-130 εκτός έδρας απέναντι στους Χοκς!

Σε διαγωνισμό τριπόντων, επιτυγχάνοντας ένα τεράστιο ρεκόρ, μετέτρεψαν το παιχνίδι τους με τους Χοκς οι Καβς. Επικράτησαν 135-130 εκτός έδρας βάζοντας 25 τρίποντα, τη μεγαλύτερη επίδοση σε ματς κανονικής περιόδου από τη σεζόν 1979-80 που «μπήκε» η γραμμή για τα σουτ τριών πόντων στο ΝΒΑ.

Ένα ρεκόρ το οποίο μέχρι και σήμερα το είχαν οι Ρόκετς με 24 επιτυχημένα σουτ τριών πόντων από τις 16 Δεκεμβρίου 2016.

Ωστόσο, το ρεκόρ αυτό δεν ικανοποίησε καθόλου τον προπονητή των πρωταθλητών, ο οποίος έμεινε στην εμφάνισή των παικτών και ειδικότερα στο τέλος του αγώνα.

«Φτάσαμε μέχρι και 24 πόντους διαφορά, χαλαρώσαμε και στη συνέχεια χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και αρχίσαμε να χαζεύουμε... Δεν τους σεβαστήκαμε καθόλου στο τέλος», τόνισε ο Τάιρον Λου.

Μεγάλη αλήθεια από τον προπονητή των πρωταθλητών καθώς για να «κλειδώσει» η νίκη για τους Καβς χρειάστηκε ένα τρίποντο του Κόρβερ περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Κάιρι Αϊρβινγκ πέτυχε 43 πόντους και ο ΛεΜπρον 38, και ήταν οι δύο καλύτεροι παίκτες των πρωταθλητών, ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ με 36 ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Οι Καβς είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Έφτασαν τη διαφορά στους 24 στην τρίτη περίοδο, αλλά οι Χοκς με μια αντεπίθεση μείωσαν, αρχικά σε οκτώ πόντους και στη συνέχεια μέχρι και στον πόντο (123-124) λίγο περισσότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος και πριν το τρίποντο του Κόρβερ που «καθάρισε» το ματς.

Τα τρίποντα των Καβς:
Κέρβερ 3 στα 7, Άιρβινγκ 5 στα 8, Γουίλιαμς 3 στα 4, Τζέφερεσον 3 στα 5, Φράι 3 στα 6, Σούμπερτ 2 στα 6, Τζέιμς 6 στα 10.

Την ίδια στιγμή ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με μια αρκετά καλή εμφάνιση οδήγησε τους Μπακς στη νίκη 112-101 απέναντι στους Κλίπερς. Ο Έλληνας άσος πέτυχε 24 πόντους με 10/13 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, με τους Μπακς να μένουν ζωντανοί στην προσπάθεια που κάνουν για να πάρουν ένα εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Τα «ελάφια» έφτασαν στο σημείο να προηγούνται μέχρι και με 20 πόντους λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Κλίπερς στην τρίτη περίοδο μείωσαν σε τρεις σε μια αντεπίθεση διαρκείας, η οποία όμως σταμάτησε όταν «ξύπνησαν» οι γηπεδούχοι και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά «κλειδώνοντας» τη νίκη.