Τριάρα η Σοσιεδάδ και θρίαμβος στο τοπικό ντέρμπι!

Η Σοσιεδάδ διέλυσε με 3-1 εκτός έδρας την Μπιλμπάο και πήρε τη σπουδαία νίκη στο τοπικό ντέρμπι για την 8η αγωνιστική στη la liga.

la_liga
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Σοσιεδάδ το τοπικό ντέρμπι με την Μπιλμπάο για την 8η αγωνιστική στην ισπανική la liga. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση και πήραν τη νίκη με 3-1 μέσα στο Σαν Μαμές, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν με συνολικά 9 απουσίες!

Ο Ογιαρθαμπάλ με πέναλτι στο 21’ έκανε το 0-1, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Μουνιαίν «απάντησε» για το 1-1 της Μπιλμπάο.

Στην επανάληψη, η Σοσιεδάδ έκανε… πάρτι στον αγωνιστικό χώρο. Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’ ο Φουέντες σκόραρε για το 1-2. Το τελικό 1-3 «έγραψε» ξανά με πέναλτι ο Ογιαρθαμπάλ στο 74’.

Με τη νίκη αυτή η Σοσιεδάδ έφτασε τους 11 βαθμούς, στην 8η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μπέτις έμεινε στους 7 και βρίσκεται στην 16η του πίνακα.